JPMorgan falšoval zlato, aby udržel hedgeové fondy spokojené, říká bývalý obchodník

15.07.2022

By Tom Schoenberg: Velké hedgeové fondy byly pro banku JPMorgan Chase & Co. tak důležité, že její obchodníci s drahými kovy běžně manipulovali s trhy se zlatem a stříbrem

Článek byl publikován zde: 13.07.2022


Velké hedgeové fondy jako Moore Capital Management a Tudor Capital Corp. byly pro banku JPMorgan Chase & Co. tak důležité, že její obchodníci s drahými kovy běžně manipulovali s trhy se zlatem a stříbrem, aby dosáhli nejlepších cen na objednávky klientů, uvedl před chicagskou porotou bývalý obchodník banky.

"Přinesli obrovský objem obchodů, který bance vydělal spoustu peněz a našemu týmu spoustu peněz,"

řekl ve středu John Edmonds, bývalý obchodník na oddělení drahých kovů JPMorgan, když byl dotázán na Tudora. Podobně se vyjádřil i o společnosti Moore Capital.

"Vědět, že obchodují na trhu a co dělají, byla pro banku cenná informace", řekl.

Edmonds pracoval na oddělení drahých kovů JPMorgan více než deset let a v roce 2018 se přiznal ke spiknutí a komoditnímu podvodu v souvislosti s "podvodným" obchodováním. Svědčí proti svému bývalému šéfovi Michaelu Nowakovi, dlouholetému vedoucímu obchodního oddělení, obchodníkovi se zlatem Greggu Smithovi a obchodníkovi s hedgeovými fondy Jeffreymu Ruffovi. Jsou obviněni z tisíců "falešných" obchodů, při nichž zadávali obrovské příkazy a rychle je rušili v naději, že pohnou cenami nahoru nebo dolů, aby mohli dokončit požadované obchody.

Prokurátoři tvrdí, že obchodníci byli ovlivněni potřebami klientů hedgeových fondů, kteří občas chtěli nakoupit nebo prodat zlato nebo stříbro za miliony dolarů během několika sekund nebo minut. Edmonds uvedl, že když klient potřeboval splnit příkaz, všichni u stolu přestali obchodovat, aby "nepřekáželi" podání tohoto příkazu. Edmonds řekl, že pravidelně sledoval, jak Nowak nebo Smith používají falešné obchody k vyplnění těchto příkazů.

Porotcům byly ukázány přímé zprávy mezi Ruffem a obchodníky společností Moore Capital a Tudor, jakož i Smithovy obchodní záznamy týkající se této komunikace jako důkaz o nesprávném obchodování s futures na zlato a stříbro.

Edmonds, který seděl v blízkosti Ruffa a Smithe, uvedl, že klienti hedgeových fondů byli "citliví na ceny" a obávali se i malých rozdílů v cenách zlata a stříbra vzhledem k obrovskému objemu jejich objednávek.

Jedním z příkladů podle žalobců byl příkaz z 12. prosince 2011 od společnosti Moore Capital, který se snažil prodat 1 milion uncí stříbra za 31 dolarů za unci. Smith zadal příkazy k nákupu 1 190 futures kontraktů, každý na 5 000 uncí stříbra, jak ukázaly údaje předložené porotě. Edmonds uvedl, že to odpovídá falešnému obchodu, jehož cílem bylo zvýšit cenu, za kterou chtěl Smith prodávat. O několik minut později Smith prodal 200 kontraktů, což odpovídá 1 milionu uncí, a zrušil své nákupní příkazy.

Porota se také dozvěděla o obchodu se zlatem z 18. ledna 2012 jménem společnosti Tudor, kdy byl Ruffo požádán o odprodej více než 900 kontraktů. Když cena zlata kolem osmé hodiny ranní klesala, James Phelan ze společnosti Tudor napsal Ruffovi:

"Řekni Greggovi, ať se probudí," jak vyplývá ze záznamu chatu.

Krátce poté začal Smith zadávat příkazy na straně nákupu.

"Snažil se posunout trh výš, aby mohl prodávat za vyšší cenu pro důležitého klienta," řekl Edmonds.

Edmonds vypovídal od úterý jako svědek. Ve středu pozdě odpoledne byl podroben křížovému výslechu právníků obhajoby.

Případ se jmenuje US v. Smith et al, 19-cr-00669, US District Court, Northern District of Illinois (Chicago).

Spoofing je hloupý název pro vážné manipulace na trhu: QuickTake


Autor článku: Tom Schoenberg

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.