"Jsme v radikálně odlišném světě.“ Investiční ředitel Bridgewater Raye Dalia tvrdí, že pokud Fed zůstane na svém současném kurzu, akcie se propadnou o dalších 25 %

10.06.2022
Roy Rochlin/Getty Images
Roy Rochlin/Getty Images

By Marco Quiroz-Gutierrez: Podle jednoho z vedoucích představitelů hedgeového fondu Bridgewater Associates Raye Dalia mohou akcie, pokud Federální rezervní systém bude pokračovat v současném kurzu výrazného zvyšování úrokových sazeb, klesnout o dalších 25 %.

Článek byl publikován zde: 09.06.2022

Greg Jensen, jeden z hlavních investičních ředitelů Bridgewater Associates, uvedl, že inflace nezmizí, což by mohlo Fed donutit k dalšímu zvyšování úrokových sazeb, pravděpodobně většímu, než Wall Street v současnosti očekává.

"Jsme v radikálně odlišném světě," řekl Jensen v rozhovoru pro Financial Times. "Blížíme se ke zpomalení."

Jensen, který vede investice ve společnosti Bridgewater Associates spolu s Bobem Princem, uvedl, že Fed by mohl přistoupit k drastickému kvantitativnímu zpřísňování prodejem cenných papírů ve svém portfoliu, což je běžná taktika boje proti inflaci. Aby centrální banka snížila inflaci na svůj dvouprocentní cíl, mohla by se na tuto strategii spoléhat ve velkém, což by mohlo "zlomit ekonomiku a pravděpodobně zlomit slabší [společnosti] v ekonomice," řekl listu Financial Times.

Inflace, která se v posledních dvou měsících nepřetržitě pohybuje nad 8 %, je velkým problémem pro investory i spotřebitele. Ačkoli zápis ze zasedání Fedu z minulého měsíce výrazně ukazuje na minimálně půlprocentní zvýšení úrokových sazeb v červnu, tento krok bude znám až po zasedání centrální banky příští týden. V květnu Federální rezervní systém poprvé po dvaceti letech zvýšil úrokové sazby o půl procenta.

Společnost Bridgewater Associates se již připravuje na rozsáhlý výprodej na trhu amerických státních dluhopisů, ale také vsadila na to, že americké akcie budou i nadále klesat, a to i poté, co z akcií blue-chip v indexu S&P 500 v roce 2022 již zmizelo více než 7 bilionů dolarů tržní hodnoty.

V době, kdy americké akcie zažívají jeden z nejhorších ročních startů v historii, několik předních ekonomů bije na poplach před možnou recesí. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii a profesor na Yaleově univerzitě Robert Shiller ve středečním rozhovoru pro agenturu Bloomberg uvedl, že existuje "velká šance", že v příštích několika letech dojde v USA k recesi. Další ekonom, Mohamed El-Erian, předseda společnosti Gramercy Funds Management a bývalý generální ředitel společnosti Pimco, ve středečním rozhovoru pro televizi CNBC zopakoval Shillerův názor a uvedl, že se obává, že by USA mohly čelit stagflaci - kdy náklady rostou, zatímco hospodářský růst se zpomaluje - a že by investoři měli usilovat o snížení svých investic.

Ačkoli by ekonomika mohla čelit závažným důsledkům, pokud by Fed přistoupil k výraznému zvýšení úrokových sazeb, nakonec Jensen uvedl, že Fed pravděpodobně přijme míru inflace nad svým dvouprocentním cílem. Poznamenal, že výprodej na akciových trzích a vysoká nezaměstnanost způsobené výrazně vyššími úrokovými sazbami mohou být pro tvůrce politiky příliš velkým soustem.

V pátek všechny tři hlavní indexy, S&P 500, Dow Jonesův průmyslový průměr a Nasdaq Composite, v očekávání nadcházející zprávy o indexu spotřebitelských cen klesly. Ekonomové oslovení agenturou Bloomberg očekávají, že index spotřebitelských cen v květnu dosáhne stejné hodnoty jako v dubnu, tedy 8,3 %.


Autor článku: By Marco Quiroz-Gutierrez

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na telegramu: https://t.me/financnininja


Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.