Kanadská inflace překonala očekávání a vyšplhala se na 6,7 %

27.04.2022

By Theophilos Argitis: Kanadská spotřebitelská inflace v březnu překonala očekávání, vyskočila na nové tříleté maximum a upevnila očekávání, že Bank of Canada bude v příštích týdnech pokračovat v agresivním zvyšování úrokových sazeb.

Článek byl publikován zde: 20.04.2022


Kanadský statistický úřad ve středu v Ottawě oznámil, že meziroční inflace minulý měsíc vzrostla z únorových 5,7 % na 6,7 %. To je nejvyšší hodnota od ledna 1991 a překračuje mediánový odhad 6,1 % v průzkumu agentury Bloomberg mezi ekonomy.

Zpráva ukazuje, že inflační tlaky jsou vyšší, než centrální banka odhadovala ještě minulý týden, což posiluje tlak na tvůrce politiky v čele s guvernérem Tiffem Macklem, aby stáhli stimuly z přehřívající se ekonomiky. Investoři vidí silnou pravděpodobnost druhého zvýšení o půl procentního bodu na jejím příštím zasedání poté, co minulý týden představitelé přinesli skokové zvýšení.

"Dnešní překvapení ohledně inflace podstatně zvyšuje pravděpodobnost, že se v červnu skutečně dočkáme dalšího zvýšení o 50 bazických bodů," řekl Josh Nye, ekonom Royal Bank of Canada, v rozhovoru pro BNN Bloomberg Television. "Trh se k tomu začínal přiklánět a myslím, že to k tomu jen přispěje."

Dluhopisy byly silně zasaženy. Referenční dvouletý výnos kanadské vlády vystřelil na téměř 2,56 % - nejvýše od října 2008 - z přibližně 2,52 % před zveřejněním. Desetiletý výnos se posunul nad 2,8 %.

Jen v březnu vzrostly ceny o 1,4 %, což je největší jednoměsíční nárůst od roku 1991, kdy země zavedla federální daň z prodeje.

Tento údaj může představovat vrchol nárůstu meziročního růstu cen a zachycuje dopad prudkého růstu cen potravin a energií po ruské invazi na Ukrajinu. Přesto se očekává, že návrat k něčemu, co by se podobalo normálu, bude delší, a to znepokojuje tvůrce politik, kteří se snaží zabránit tomu, aby inflační očekávání na současné úrovni přitvrdila.

A zatímco ceny benzinu měly největší podíl na meziměsíčním i meziročním růstu cen, inflace se stala široce založenou s prudkým nárůstem nákladů na bydlení, potraviny a automobily. Průměr jádrových ukazatelů centrální banky - často považovaných za lepší ukazatel základních cenových tlaků - vzrostl na 3,77 %, což je rovněž nejvyšší hodnota od roku 1991.

Inflace u zboží dosáhla v březnu 9,2 %, což je nejvyšší hodnota od roku 1982. Inflace ve službách vzrostla na 4,3 %, což je nejvyšší hodnota od roku 2003.

Macklem a jeho úředníci předpokládají, že inflace do čtvrtého čtvrtletí letošního roku zpomalí na průměrných 4,5 %. V prvním čtvrtletí dosáhla inflace v průměru 5,8 % oproti odhadům Bank of Canada, která odhadovala 5,6 %.

Na sezónně očištěné bázi ceny v březnu vyskočily o 0,9 %, čímž se vyrovnaly rekordnímu maximu. Ceny benzinu se meziměsíčně zvýšily o 12 % a oproti předchozímu roku o 40 %. Ceny potravin se oproti předchozímu roku zvýšily o 7,7 % po březnovém růstu o 0,9 %. V meziročním srovnání se ceny potravin zvýšily o 8,7 %.


Autor článku: Theophilos Argitis

Překlad: Finanční ninja

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.