Konfiskace zlata FDR

21.01.2022

By Ben Traynor: "Já, Franklin D Roosevelt...prohlašuji, že zmíněný národní stav nouze stále trvá a...zakazuji tímto hromadění zlata..."

Originál článku publikován zde: 10. dubna 2013


EXECUTIVE ORDER 6102 (pozn. výkonný příkaz, který vydává aktuální americký prezident), vydaný americkým prezidentem Franklinem Delano Rooseveltem před 80 lety, 5. dubna 1933, zakázal soukromé vlastnictví zlata ve Spojených státech a donutil vlastníky zlata, aby vzali své slitky do banky a směnili je za dolary za aktuální kurz.

Tento příkaz se stal notoricky známým mezi investory do zlata. Někteří se obávají, že by se podobná konfiskace zlata mohla opakovat - že by se jejich vláda mohla pokusit odebrat jim zlaté kovy a zakázat "hromadění zlata" jako součást nějakého vykonstruovaného řešení "národní ekonomické nouze".

Události na Kypru, kde to v jednu chvíli vypadalo, že stát bude vybírat 6,75 % z vkladů nižších než 100 000 EUR - navzdory tomu, že spadají do systému ochrany vkladů - jen zvýšily obavy, že soukromé bohatství může za určitých okolností prostě být odebráno. Vlády čas od času mění zákony a ano, je možné, že za vhodných okolností by se některé vlády mohly pokusit zabavit zlato svých občanů. Je ale důležité si uvědomit, že motivace ke konfiskaci zlata, která existovala pro FDR v roce 1933, z velké části zmizela.

Tehdy byly USA stále na zlatém standardu. Zlato bylo základem americké měny a ekonomiky; v době příkazu FDR byla hodnota dolaru vázána na zlato v kurzu 20,67 USD za unci - cena, za kterou vláda nabídla nákup a prodej fyzického zlata. Tím, že se soukromé "hromadění zlata" stalo nezákonným, FDR ve skutečnosti znárodnil to, co bylo soukromým majetkem, použil zlato předané bankám k posílení financí Washingtonu a uložil 10 let vězení a pokuty 10 000 dolarů (téměř půl milionu dolarů při dnešních cenách zlata) za neposlušnost. Pouze jeden případ související s konfiskací se kdy dostal k soudu (a to jen proto, že vlastník zlata, manhattanský právník Frederick Barber Campbell, se soudil o navrácení svého majetku), ale samotná hrozba během šesti měsíců přitáhla 60 % soukromě držených zlatých slitků, které tehdy byly v oběhu.

Následně díky příkazu 6102 byl Roosevelt schopen devalvovat dolar vůči zlatu zvýšením ceny zlata, což nyní mohla udělat vláda, protože kontrolovala veškerou domácí nabídku, plus velkou část mezinárodního trhu, který nyní naléval kov do USA výměnou za stále více dolarů za unci. FDR jednal na radu cornellského zemědělského ekonoma George Warrena, jehož zkušenosti v pozorování cen komodit v něm zanechaly přesvědčení, že nejlepším způsobem, jak vyřešit deflační depresi, je vnést určitou inflaci a tlačit ceny výše. To byl důvod devalvace dolaru; v následujících týdnech po příkazu 6102 seděli FDR a jeho poradci u stolu se snídaní a rozhodovali se, jaká by měla být cena zlata, přičemž ji postupně zvyšovali, dokud se neusadili na 35 dolarech za unci, která převládala, dokud Nixon neukončil směnitelnost dolaru za zlato v srpnu 1971.


Líbí se Vám článek?

Svým způsobem tedy byla konfiskace zlata FDR a jeho zvýšení ceny zlata verzí kvantitativního uvolňování z éry zlatého standardu, politiky zaměřené na boj proti deflaci zvyšováním cen aktiv na úkor měnové jednotky. Zatímco dnes mohou centrální banky jednoduše vytvořit dolary nebo libry nezbytné k tomuto, podle zlatého standardu to nebylo možné. Takže Roosevelt místo toho zabavil zlato a změnil jeho cenu, cílem bylo zvýšení cen v ekonomice, i když nebylo žádné další zlato, které by krylo množství měny. Situace, kterou máme dnes, je velmi odlišná od té, které čelil Roosevelt v roce 1933. Zlato není základem světového měnového systému. Málokdo vlastní zlato - ve srovnání (například) s nemovitostmi a běžnými finančními aktivy. Lidé také mají také tendenci vlastnit zlato způsobem, který ho činí relativně nepřístupné pro vlády. Zisky pro vládu z konfiskace zlata lidí by byly mnohem, mnohem menší než ty, které připadly FDR. Přesto nelze nikdy říci nikdy. Podle našeho názoru je dobrý způsob, jak vlastnit zlato napřímo (tj. ne prostřednictvím trustu), v alokované fyzické podobě. To z něj dělá těžší cíl pro konfiskaci vaší vládou.

S pozdravem

Ben Traynor

Autor: Ben Traynor

Překlad: Finanční ninja