Konflikt s Čínou a Ruskem by mohl urychlit dedolarizaci

18.02.2022

By Stefan Gleason: Geopolitické napětí vrhá stín na olympiádu v Číně uprostřed rostoucích obav z války s Ruskem. Zatímco se národy připravují na konflikt, investoři by se měli připravit na potenciální dopad na trzích aktiv.

Článek byl publikován zde: 11.02.2022


Čína i Rusko hrají v globální ekonomice nesmírně důležitou roli. Oba čelí ekonomickým sankcím ze strany Spojených států. A oba sledují dlouhodobé strategie, jak přesunout těžiště globálního obchodu pryč od "dolaru" amerického Federálního rezervního systému.

Bidenova administrativa oznámila částečný diplomatický bojkot olympijských her v Pekingu.

Nedávno také uvalila obchodní restrikce na 34 čínských subjektů za to, že dodaly Komunistické straně Číny nástroje k páchání "zločinů proti lidskosti".

Ačkoli je Čína nyní na světové scéně obviňována ze spáchání porušování lidských práv proti Ujgurům, ČKS nikdy nečelila přílišnému oficiálnímu odsouzení za svou roli při rozpoutání pandemie COVID-19 a zakrývání jejího původu.

Naproti tomu američtí představitelé dychtivě hledají důvody k odsouzení a potrestání Ruska za jeho prohřešky. Někteří v Pentagonu varují, že Rusko je na pokraji invaze na Ukrajinu a rozpoutání války, která by si mohla vyžádat tisíce životů a rozprášit miliony uprchlíků.

Možná se ukáže, že jde o nepodloženou ruskou konspirační teorii vycházející z chybných vojenských informací. Možná ne.

V každém případě Bidenova administrativa zvažuje možné nové sankce nad rámec těch, které si již vybraly daň na ruské ekonomice.

USA mohou udeřit na finanční infrastrukturu jakékoli země

Michael S. Bernstam z Hoover Institution navrhuje, aby americké sankce měly jiný přístup: "Hrozba zničujících západních finančních, obchodních a osobních sankcí je důvěryhodná, ale nemusí představovat dostatečný odstrašující prostředek. Hrozba západní vojenské reakce by mohla představovat odstrašující prostředek, ale není důvěryhodná," píše.

"Jedno odstrašující opatření je důvěryhodné a dostatečné. Je to hrozba sankcí vůči ruské centrální bance."

Ruská centrální banka, stejně jako většina ostatních na světě, drží značné rezervy v amerických dolarech. Většinou jsou ve formě elektronických záznamů u Federálního rezervního systému.

Fed spolu s Evropskou centrální bankou by mohly Rusko z těchto aktiv zablokovat, navrhuje Bernstam. Americké použití finančních zbraní tímto způsobem by potenciálně zruinovalo ruskou měnu, bankovní systém a ekonomiku.

Vynucení suverénního defaultu by samozřejmě mohlo být také zničující pro zbývající důvěru a důvěryhodnost amerického dolaru jako světové rezervní měny.

Z dlouhodobého hlediska by to mohlo hrát přímo do karet Rusku a Číně. Tak jako tak neustále usilují o dedolarizaci.

Jedním z nástrojů pro získání větší nezávislosti na globálním fiat měnovém řádu je zlato.

Země posilují své zlaté rezervy, aby zvýšily nezávislost

Od roku 2014 ruská centrální banka vyměňuje dluhopisy Federálního rezervního systému za zlato. Podle posledních zpráv drží nyní Bank of Russia více svých devizových rezerv ve zlatě (23 %) než v dolarech (22 %).

Rusko je také shodou okolností klíčovým hráčem na globálním trhu s palladiem, má značné zásoby a kontroluje téměř 40 % veškeré produkce vzácného kovu používaného v automobilových katalyzátorech.

Rusko také dodává Evropské unii asi 35 % zemního plynu.

Mezitím Čína dominuje na trhu se vzácnými zemskými kovy, které jsou nezbytné v mnoha průmyslových a high-tech aplikacích ve Spojených státech i jinde.

Vzhledem k tomu, že nyní zuří cenová inflace, roste riziko válek o zdroje. Když se věci v ekonomice a pro úřadující stranu ve vládě vyvíjejí špatně, místo odpovědnosti často nastupuje obětní beránek a válečné štvaní.

Zastánci míru doufají, že poslední vzplanutí týkající se Ruska ustoupí, protože převládnou chladnější hlavy. Na konci dne nikdo nechce rozpoutat třetí světovou válku.

Geopolitické události mají tendenci být krátkodobé, pokud jde o jejich schopnost hýbat trhy. Investoři, kteří se snaží obchodovat na základě zpráv o globálních konfliktech, mají tendenci se popálit.

Jednotlivci a firmy mohou také de-dollarizovat

Důvod pro diverzifikaci do tvrdých aktiv nespočívá na globálních sporech, které způsobují nedostatek. Opírá se o pokračování inflace v důsledku uvolněné měnové politiky Fedu.

Přerušení dodávek a chronické nedostatečné investice v těžebním průmyslu také tlačí na trhy se surovinami. V následujících měsících se pravděpodobně objeví nedostatek hliníku, mědi, oceli a drahých kovů.

Výpadky v zásobování by se samozřejmě mohly prohloubit novou studenou válkou nebo horkou válkou v zámoří.

Pro investory, kteří se obávají jak geopolitického, tak inflačního rizika, by bylo moudré dedolarizovat svá vlastní portfolia.

Nahrazení papírových aktiv fyzickými drahými kovy může pomoci izolovat bohatství od různých hrozeb, které nyní existují, i od těch, které ještě nevidíme.


Autor článku: Stefan Gleason

Překlad: Finanční ninja

Líbil se Vám tento překlad?

Pomozte prosím zachovat provoz stránek Financnininja, i nejmenší finanční příspěvek velice pomáhá. Moc děkuji!