Krátkodobá bolest v sektoru zlata připravuje půdu pro dlouhodobé zisky

27.06.2022
Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

By KITCO: Nedávné kroky Federálního rezervního systému rychle vnesly na trh strach z velké politické chyby, která by mohla střídavě vést ke zpomalení hospodářského růstu v kombinaci s nezadržitelnou inflací.

Článek byl publikován zde: 13.05.2022


Přestože byl masakr v juniorském sektoru drahých kovů rozsáhlý a hluboký, kvůli vyššímu riziku nebyl ušetřen ani celý trh. Vzhledem k tomu, že investoři snižují zadlužení, aby si vytvořili hotovost během pravděpodobné nadcházející recese vynucené Fedem, pan trh nikoho nešetřil.

Bolest způsobená krypto HODLerům byla však tento týden (pozn. redakce: článek byl publikován 13.5.) mnohem horší než to, co jsme zažili v oblasti zlata. Pokud jste před měsícem investovali 250 milionů dolarů do Terra Luna, v té době čtvrté nejpopulárnější kryptoměně, máte nyní 0,06 dolaru!

"Přišel jsem o více než 450 tisíc usd, nemohu zaplatit bance," zněl jeden z hlavních příspěvků na fóru Reddit pro Terra Lunu v tomto týdnu. "Brzy přijdu o domov. Stane se ze mě bezdomovec. Sebevražda je pro mě jediné východisko."

To je velmi smutná a drsná připomínka toho, že kryptosvět je téměř zcela neregulovaný - neexistují žádná bezpečnostní opatření, vláda investorům nekryje záda.

Přesto právě tato nedávná vynucená prodejní bolest, kterou trh zažívá, v minulosti historicky zahajovala udržitelné býčí trhy těžařů drahých kovů. Jakmile technologická bublina na přelomu století splaskla, ztratil jsem během následné události snižování zadluženosti do roku 2003 50 % svého investičního kapitálu. Později jsem pak dospěl k poznání, že to bylo to nejlepší, co se mi kdy mohlo stát.

Bolest z velké ztráty vlastního kapitálu na akciovém trhu může investora buď donutit k útěku a už se nikdy nevrátit, nebo tuto zkušenost proměnit v cennou lekci od pana trhu, která byla plně zaplacena. Já jsem si vybral to druhé, protože mě ztráta inspirovala k tomu, abych se pustil do zdokonalování svých investičních dovedností a naučil se, jak vydělávat peníze během medvědího trhu.

Jakmile jsem objevil učení legendárního autora newsletterů Richarda Russella, jeho Dow Theory Letter mě přivedl do oblasti těžby. A poté, co jsem se po objevení tohoto sektoru, který investorům přinesl obrovské výnosy během mnoha minulých medvědích burz, zcela převzdělal v tom, jak úspěšně investovat, jsem se stal za své úsilí finančně nezávislým.

Od přelomu století začaly všechny významné vzestupy v těžebním sektoru během poklesu akciového trhu o -20 % nebo po něm. Index S&P 500 se nyní od začátku roku propadl o téměř 22 % a Nasdaq je na tom ještě hůře, když se letos propadl o více než 29 %. To naopak představuje obrovský býčí vítr do plachet pro celý komplex drahých kovů - jsou totiž považovány za jedno z nejspolehlivějších zajištění proti ekonomickým rizikům, stagflaci a recesi.

Kontrariánští spekulanti, kteří včas investovali do koše kvalitních juniorů drahých kovů s vysokým rizikem a výnosem, zbohatli předtím, než se v letech 2000-2003, 2005-2007, 2008-2012, 2016, 2018 a 2020 uskutečnily býčí pohyby na PM. Během býčího tahu těžařů v letech 2005-2007 mi obrovské zisky sklizené z mého portfolia juniorních těžařů poskytly dostatečný kapitál na to, abych opustil práci na mrtvém bodě a následujících pět let cestoval po světě.

Za posledních 20 let jsem zažil několik událostí snižování zadluženosti a vysoce rizikové juniorské společnosti mohou jít níže, než očekáváme, a pak se mohou otočit na pětníku, když to nejméně čekáme. A podle mých zkušeností je během těchto prodejních událostí nejlepší udržovat si dostatek hotovosti a zároveň držet klíčové pozice v kvalitních juniorech, abyste se dostali do nejlepší situace a mohli fandit oběma výsledkům.

Pokud je GDXJ v procesu dosažení dna poblíž dlouhodobé podpory na úrovni 35 USD, spekulanti na juniorské akcie zlata držící základní pozice na peněžním účtu zůstávají vysoce zadluženi vůči těžebnímu prostoru. Pokud však po krátkodobém odrazu dojde k dalšímu snižování páky do amerického dolaru ve stylu "prodat v květnu a odejít", mohli by těžaři pokračovat ve výprodeji až do července a představovat tak příležitosti s nižším rizikem.

V roce 2016 zažil těžební prostor podobný pohyb jako v roce 2020 vzestupnou fázi od poloviny ledna do srpna, kdy GDXJ během pouhých 6 měsíců zvětšil své akumulační dno o téměř 300 %. Jakmile vzestupná noha roku 2016 dosáhla v polovině roku svého vrcholu, konsolidace těchto nadměrných zisků trvala 2 roky až do července 2018 a dna dosáhla po 48% korekci.

Nedávný pohyb ETF junior miner od března do srpna 2020 trval pouhých 4,8 měsíce poté, co se zhruba stejně závratně posunul vzhůru z pandemií vyvolaného skokového minima. Podobná 48% korekce z vrcholu v srpnu 2020 u ETF junior miner na úrovni 63,72 USD by znamenala testování úrovně 33 USD možná až do zasedání FOMC na konci července.

Přestože tento nyní již 20 měsíců trvající proces konsolidace byl frustrující a nesmírně náročný na navigaci, portfolio Junior Miner Junky (JMJ) s reálnými penězi zůstává připraveno účastnit se dalšího vzestupu a drží více než 40% hotovostní pozici.

Každý, kdo si pamatuje začátek globální finanční krize (GFC) v roce 2008, ví, jak důležitá je likvidita, když se nálada na trhu zhoršuje. Je také důležité zdůraznit, že těžební sektor dosáhl během GFC v březnu 2009 svého dna pět měsíců před akciovým trhem.

Proto se v současné době velmi doporučuje držet dlouhodobé klíčové pozice s dostatečným množstvím hotovosti. Jak můj drahý zesnulý přítel a mentor Richard Russell mnohokrát zmínil ve svém učení, během medvědích trhů všichni ztrácejí, zatímco vítězi jsou investoři, kteří ztrácejí nejméně.


Autor článku: KITCO

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja


Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.