Kvůli inflaci je stále více Američanů nervózních ohledně svých úspor

02.07.2022
Gene J. Puskar/AP Photo
Gene J. Puskar/AP Photo

By Bryan Jung: Podle průzkumu Bankrate.com z 23. června způsobuje rychle rostoucí vysoká míra inflace u Američanů nejistotu při čerpání úspor pro případ nouze.

Článek byl publikován zde: 24.06.2022


Nárůst každodenních životních výdajů v důsledku inflace v celé zemi donutil Američany přehodnotit své domácí rozpočty.

Inflace v květnu dosáhla 40letého historického maxima, což donutilo Federální rezervní systém zvýšit úrokové sazby, aby zpomalil ekonomiku a dostal ceny pod kontrolu.

Podle zprávy amerického Úřadu pro statistiku práce ze 14. června vzrostl index spotřebitelských cen v květnu o 8,6 %.

Podle studie společnosti Breeze přibližně 63 procent amerických domácností v poslední době omezilo spotřebitelské výdaje, přičemž 57 procent utratilo méně za potraviny a 44 procent snižuje výdaje za benzín.

Přibližně 35 procent lidí méně splácí dluhy, což je může ještě více zadlužit.

Asi 58 procent z 1025 dotázaných Američanů není spokojeno s množstvím peněz, které mají na úsporách, což je o 48 procent více než v červenci 2021 a o 44 procent více než před dvěma lety.

Snižující se úroveň pohodlí

U těch, kteří odpověděli, že jsou se svými úsporami spokojeni, má 82 procent z nich našetřeno alespoň na tři měsíce, zatímco těch, kteří jsou spokojeni se svými úsporami pro případ nouze, je nyní 42 procent, což je pokles z 54 procent před dvěma lety.

"Procento Američanů, kteří jsou spokojeni se svými nouzovými úsporami, se za poslední dva roky snížilo z 54 na 42 procent, zatímco těch, kteří se cítí nespokojeni, poskočilo ze 44 na většinových 58 procent," říká Greg McBride, CFA, hlavní finanční analytik Bankrate.

"Inflace, která je nejvyšší za posledních 40 let, bude snižovat úroveň pohodlí a kupní sílu vašich nouzových úspor."

Z těch, kteří odpověděli, že se svým pohotovostním fondem nejsou spokojeni, 75 procent uvedlo, že nemají žádné úspory nebo nemají dostatek úspor na pokrytí alespoň tříměsíčních životních nákladů.

Přitom pouze 43 procent dotázaných, kteří se cítí velmi nesví, má po ruce nějaké osobní úspory.

Z pozitivněji naladěných respondentů je 29 procent do jisté míry spokojeno, zatímco jen 13 procent je velmi spokojeno, přičemž 82 procent z těchto dvou kategorií mělo ve svých úsporách nashromážděno alespoň na tři měsíce výdajů.

Přibližně 23 procent respondentů přiznalo, že nemá vůbec žádné nouzové úspory, což je pokles oproti 25 procentům v roce 2021, což je známka toho, že o něco více lidí může mít ve svých úsporách více než dříve, pravděpodobně díky zbývajícím penězům ze stimulačních programů.

Nejméně 27 procent domácností má stále dostatek nouzových úspor na pokrytí šesti a více měsíců výdajů, což je oproti roku 2020 nárůst z 25 procent a nejvyšší hodnota od roku 2018.

Celkem 22 procent domácností má našetřeno dost na pokrytí tří až pěti měsíčních výdajů, což je nejvyšší podíl v této kategorii od roku 2011, zatímco 28 procent mělo nějaké úspory, ale nestačily ve stejném časovém období na pokrytí výdajů.

Pouze 24 procent respondentů uvedlo, že má více úspor než před rokem, zatímco 34 procent uvedlo, že situace zůstává stejná.

Toto číslo je jedno z nejnižších za posledních 12 let, kdy Bankrate s průzkumem začíná.

"Navzdory tomu, že máte více úspor, úroveň pohodlí je mnohem nižší," řekl McBride, který pokračoval, že "inflace, která je na čtyřicetiletém maximu, sníží úroveň pohodlí v kupní síle vašich nouzových úspor".

U domácností s vyššími ročními příjmy nad 100 000 dolarů bylo se svými úsporami spokojeno 59 %, zatímco 46 % domácností s příjmy od 50 000 do 99 999 dolarů uvedlo, že jsou se svými pohotovostními fondy spokojeny.

Obtíže při spoření

U domácností s příjmem nižším než 50 000 dolarů stoupá počet těch, kteří nemají žádné úspory, na 37 procent.

"I když je méně domácností, které nemají žádné nouzové úspory, a 56 % má stejné nebo vyšší úspory než před rokem, většina Američanů není spokojena s nouzovými úsporami, které mají v roce 2022, což je změna oproti předchozím dvěma letům," uvedl McBride.

Mladší respondenti mají s úsporami zřejmě větší potíže, což je dáno tím, že měli na spoření méně času.

Přibližně 40 % mileniálů přiznalo, že má našetřeno dost na pokrytí tříměsíčních výdajů, zatímco u generace X to bylo shodně 47 % a u baby boomers 62 %.


Autor článku: Bryan Jung

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja


Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.