Miliardář a investor Charlie Munger: fiat měny „půjdou k nule”

20.02.2022

By Radek Dintar: Charlie Munger - miliardářský investor a partner Warrena Buffetta vyslovil hypotézu, že fiat měny v příštích sto letech "půjdou k nule".

Článek byl publikován zde: 19.02.2022


Říká vám něco jméno Charlie Munger? Jde se o miliardářského investora a partnera Warrena Buffetta, který nedávno pronesl několik velmi zajímavých komentářů na adresu fiat měn a kryptoaktiv.

Tento 98letý místopředseda představenstva společnosti Berkshire Hathaway vyslovil hypotézu, že fiat měny v příštích sto letech "půjdou k nule".

Tento veterán investorského světa se takto vyjádřil v rozhovoru pro Yahoo! Finance, který 17. února převzal a nasdílel generální ředitel společnosti MicroStrategy Michael Saylor. Ten se pak vyjádřil, že řešení pro upadající fiat měny spatřuje v Bitcoinu (BTC):

"Mnoho inteligentních investorů chápe velmi dobře problém, ale neví, že jsme navrhli řešení v podobě bitcoinu."

Munger sice neukázal prstem konkrétně na dolar, ale bylo zcela zřejmé, že právě to má na mysli. Inflace ve Spojených státech je v současné době na čtyřicetiletém maximu 7,5 % a životní náklady nadále prudce rostou. To znamená, že 1 dolar má menší hodnotu než loni touto dobou, předloni atd. To je z velké části způsobeno tiskem nových peněz centrálními bankami.


"The safe assumption for an investor is that over the next hundred years the (fiat) currency is going to zero." - Charlie Munger on #Bitcoin pic.twitter.com/7PMFg9hQBt

- Michael Saylor⚡️ (@saylor) February 16, 2022


Žádná velká láska ke kryptoměnám

Saylor toto Mungerovo prohlášení označil za velkou podporu bitcoinu. Je ale všeobecně známo, že Munger, stejně jako jeho partner Buffett, nemá kryptoměny v extra velké lásce.

Podle agentury Reuters Munger prohlásil, že je hrdý na to, že se vyhnul "pohlavní nemoci", kterou je krypto, a dodal:

"Považuji to prostě za něco hodného opovržení. Někteří lidé si myslí, že je to moderní, a vítají měnu, která je tak užitečná při vydírání, únosech a tak dále... daňových únicích."

Námitku, že právě hotovost je stále oblíbenou měnou pro praní špinavých peněz, vydírání a daňové úniky, neuznává a pokračoval prohlášením:

"Každý si musí vytvořit svou vlastní novou měnu, a to si myslím, že je také šílené. Přál bych si, aby byla okamžitě zakázána a obdivuji Číňany, že ji zakázali. Myslím, že měli pravdu a my [Spojené státy] jsme udělali chybu, když jsme to dovolili".


Berkshire kupuje akcie Nubank

Tento týden se ovšem objevila jedna velmi zajímavá zpráva. Společnost Berkshire Hathaway (mimochodem sedmá největší společnost na světě z hlediska tržní kapitalizace), které Munger s Warrenem Buffettem místopředsedají, podala u Komise pro cenné papíry a burzy zprávu, v níž uvádí nákup akcií Nubank v hodnotě 1 miliardy dolarů.

A proč je tato zpráva tak zajímavá? Nubank je brazilská digitální "neobanka", která působí mimo oblast tradičních financí a umožňuje svým zákazníkům investovat do produktů souvisejících s kryptoměnami.


Autor článku: Radek Dintar