Ministerstvo financí USA: Pro praní špinavých peněz je běžnější fiat než bitcoin

24.03.2022
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

By Michal Fortýn (Kryptomagazin): Ministerstvo financí Spojených států amerických přišlo se zprávou, ve které uvádí, že klasické fiat měny jsou stále dominantní, pokud jde o nelegální činnost. Rostoucí obavy z kryptoměnové kriminality tak nejsou na místě.

Článek byl publikován zde: 22.03.2022 (pozn. redakce: text byl zvýrazněn redakcí)


Fiat používaný pro nelegální činnost

Začátkem března letošního roku zveřejnilo ministerstvo financí Spojených států amerických zprávu, ve které se zabývají praní špinavých peněz, financování terorismu a další nelegální činnosti. Ve zprávě se ministerstvo věnovalo nejen fiat měnám, ale i digitálním aktivům.

Zpráva uvádí, že kryptoměny jsou stále v rané fázi vývoje. Digitální aktiva se tak spíše podílela na phishingových útocích a ransomwarových podvodech během pandemie koronaviru Covid-19. Zločinci tak lákali své oběti příslibem rekordních zisků.

Ačkoliv zpráva amerického ministerstva financí uvádí, že používání kryptoměn jako metody pro praní špinavých peněz je na vzestupu, králem kriminální činnosti je stále fiat měna. Analytická společnost Chainanalysis uvádí, že podíl nelegálních finančních prostředků u kryptoměn se pohybuje v nižších jednotkách procent.

"Využívání virtuálních aktiv k praní špinavých peněz zůstává mnohem nižší než u fiat měny a tradičnějších metod."

Obavy o zvýšené nelegální činnosti v současné době budí konflikt na Ukrajině. Úředníci ze zemích po celém světě se snaží bojovat proti hrozící hrozbě používání kryptoměn pro vyhýbání se sankcím.

Závěr

Bitcoin je transparentní a pseudoanonymní. Fiat měny tak stále dominují nelegální činnost praní špinavých peněz. Tento trend se v příštích několika letech rozhodně nezmění. Větší kriminalita by však mohla být spojena s anonymními kryptoměnami, jako jsou Monero či Dash.


Autor článku: Michal Fortýn (Kryptomagazin)