Musk, Roubini a Goldman varují před rostoucím rizikem recese v USA

23.06.2022

By Enda Curran: Elon Musk, Nouriel Roubini a Goldman Sachs Group Inc. varovali před rostoucí pravděpodobností, že americká ekonomika upadne do recese.

Článek byl publikován zde: 21.06.2022


Jejich výhledy podpoří obavy z tvrdého přistání největší světové ekonomiky, protože Federální rezervní systém zvyšuje úrokové sazby, aby zabránil nejrychlejšímu tempu inflace za poslední desetiletí.

Výkonný ředitel Tesly Musk v úterý uvedl, že recese v USA se zdá být v blízké budoucnosti pravděpodobná.

"Recese je v určitém okamžiku nevyhnutelná. Pokud jde o to, zda v blízké době recese nastane, je to spíše pravděpodobné než že nenastane," řekl Musk v rozhovoru s šéfredaktorem zpravodajské agentury Bloomberg Johnem Micklethwaitem na Katarském ekonomickém fóru v Dauhá.

"Není to jisté, ale zdá se to pravděpodobnější než že ne," řekl Musk.

Ekonomové Goldman Sachs v pondělí snížili prognózy růstu v USA a ve své výzkumné zprávě varovali, že riziko recese se zvyšuje.

Tým Goldman vidí 30% pravděpodobnost vstupu do recese v příštím roce, oproti dřívějším 15 %, a 25% podmíněnou pravděpodobnost vstupu do recese ve druhém roce, pokud se jí v prvním roce vyhneme. To znamená 48% kumulativní pravděpodobnost v příštích dvou letech oproti dřívějším 35 %.

"Riziko recese nyní vnímáme jako vyšší," napsali ekonomové pod vedením Jana Hatziuse.

"Hlavními důvody jsou, že náš základní růstový trend je nyní nižší a že se stále více obáváme, že Fed se bude cítit nucen rázně reagovat na vysokou celkovou inflaci a spotřebitelská inflační očekávání, pokud ceny energií dále porostou, a to i v případě, že aktivita prudce zpomalí."

Roubini ve svém výhledu uvedl, že do konce roku očekává v USA recesi. Měřítka spotřebitelské důvěry, maloobchodních tržeb, výrobní aktivity a bydlení prudce zpomalují, zatímco inflace je vysoká, uvedl šéf Roubini Macro Associates v televizi Bloomberg.

"Jsme velmi blízko," řekl.

Ve snaze potlačit prudký růst životních nákladů urychlil Fed minulý týden svou kampaň za zpřísnění měnové politiky největším zvýšením úrokových sazeb od roku 1994. To způsobilo nové ztráty na Wall Street a zvýšilo pravděpodobnost recese, což zvýšilo tlak na prezidenta Joea Bidena.

Biden v pondělí po rozhovoru s bývalým ministrem financí Larrym Summersem zopakoval, že recese v USA není "nevyhnutelná", neboť podle něj existuje značná pravděpodobnost, že se země bude potýkat se stagflací.


Autor článku: Enda Curran

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.