Nejnovější argumenty pro zlato

29.03.2022

By Jim Rickards (The Daily Reckoning): Kombinace geopolitických otřesů, problémů v dodavatelských řetězcích a inflace ukazují na mnohem vyšší ceny zlata. Dnes to všechno rozeberu.

Článek byl publikován zde: 23.3.2022


Pokud věříte, že válka na Ukrajině brzy skončí, že se globální dodavatelské řetězce rychle uzdraví a že inflace je přechodná, pak vás pravděpodobně čeká kruté probuzení. Ve skutečnosti není pravděpodobná ani jedna z těchto věcí.

I kdyby se na Ukrajině brzy přestalo střílet, což není vůbec jisté, geopolitické důsledky budou dominovat událostem po několik let či desetiletí.

Putin bude prosazovat ruskou faktickou kontrolu nad východní Ukrajinou, ne-li přímo anexi. Naděje Ukrajiny na členství v NATO a EU bude trvale zmařena.

A naplno se projeví rozpory na Západě mezi USA a Velkou Británií na jedné straně a Francií a Německem na straně druhé, pokud jde o energetiku a obchod s Ruskem.

Západní spojenectví bude ležet v troskách. Ukrajina však není jedinou probíhající mezinárodní bezpečnostní krizí.

Doutnající napětí

Čína chrastí šavlemi v Tchajwanském průlivu a v Jihočínském moři.

Írán se nachází v pozdní fázi vyjednávání o Společném komplexním akčním plánu (JCPOA), který se týká íránských plánů na obohacování uranu a snah o výrobu jaderné hlavice, kterou by bylo možné umístit na raketu.

Severní Korea opět testuje rakety středního doletu a možná se připravuje na test mezikontinentální balistické rakety (ICBM) schopné dosáhnout Guamu, Havaje, Aljašky a západního pobřeží Spojených států.

Kromě toho probíhají krize v Sýrii, Libanonu, Venezuele, Súdánu, Etiopii a jinde ve světě. Sečteno a podtrženo, geopolitického napětí je všude dost.

Kromě geopolitiky je tu i geoekonomika...

"Válka již poškozuje globální dodavatelské řetězce"

Dodavatelské řetězce na tom budou ještě hůře. Globální krize dodavatelských řetězců probíhala již dlouho před válkou na Ukrajině. Pandemie poškodila zejména dodavatelské řetězce, protože zařízení kupujících a prodávajících v závodech, přístavech, lodní dopravě, kamionové dopravě, skladech a distribučních centrech byla dočasně uzavřena (a to v různé době v závislosti na místě výskytu nákazy).

Tím vznikly obrovské překážky a nedodělky. Nyní přichází válka na Ukrajině s rozsáhlými sankcemi, odvetnými opatřeními a fyzickým narušením ze samotné války. Válka již poškozuje globální dodavatelské řetězce.

Například společnosti BMW a Volkswagen zastavily výrobní linky automobilů kvůli neschopnosti získat jednoduchý díl kabelového svazku, který dodávají výrobní závody na Ukrajině.

V některých případech je možné smontovat většinu automobilu a pak ke konci procesu instalovat opožděný díl. To však neplatí pro kabelové svazky. Ty se instalují téměř na začátku výrobního procesu. To znamená, že montážní linka je zastavena v počáteční fázi výroby a mezitím nelze dělat nic jiného.

Toto je jeden z vyhrocených příkladů, ale zdaleka ne jediný. Výroba mnoha výrobků po celém světě trpí narušením v důsledku zpoždění dodavatelského řetězce s původem na Ukrajině. Nejhůře může být postiženo zemědělství a vývoz pšenice.

Obilnice Evropy je prázdná

Brzy začíná sezóna setí a Ukrajina nemůže získat hnojiva, která potřebuje k pěstování plodin. Nedostatek těchto plodin ovlivní celosvětové dodávky příští podzim, kdy začne období sklizně.

Ukrajině se přezdívá "obilnice Evropy". Spolu s Ruskem dodává přibližně 25 % světových zásob pšenice a 20 % světových zásob kukuřice. Co myslíte, že se stane, až tyto dodávky vyschnou?

Problém je ve skutečnosti ještě horší, protože většina obilí na světě se nepěstuje pro lidskou spotřebu. Pěstuje se pro krmení zvířat, která jíme. Pokud chcete například dobrý hamburger, bude pocházet od krávy, která jedla pšenici pravděpodobně vypěstovanou na Ukrajině. A ta je nyní mimo.

Pak je tu dopad na polovodiče a strategické kovy. Airbus odebírá 50 % titanu z Ruska a Boeing odebírá 35 % titanu z Ruska. Rusko a Ukrajina dohromady kontrolují 30 % světové produkce titanu, takže nějakou dobu nebudou dostávat žádná nová letadla.

"Hodně štěstí při výrobě polovodičů"

Mezitím jsme přerušili dodávky polovodičů do Ruska. Pokud přerušíte dodávky polovodičů do Ruska, ano, poškodí to jejich ekonomiku. Ale jak se vyrábějí polovodiče? Vezmete křemíkové čipy a vyleptáte je laserem.

Jak napájíte laser? Zpracovaným neonovým plynem. Šedesát pět procent veškerého zpracovaného neonu na světě pochází z jedné společnosti v Oděse na Ukrajině. Takže Putin říká, aha, vy mi odpojíte polovodiče? Fajn. Já vám odříznu neonový plyn. Hodně štěstí při výrobě polovodičů.

V podstatě mluvíte o zastavení velké části světového polovodičového průmyslu. Chvíli o tom přemýšlejte. Jen ve vašem autě je více než 1400 polovodičů.

Dodavatelské řetězce se budují desítky let, ale při uvalení extrémních sankcí, jako byly uvaleny na Rusko, se mohou přetrhnout během několika týdnů.

Vyberte si svůj jed

Mezitím se ruský vývoz nezastaví, ale bude přesměrován do Číny, Indie a na Blízký východ místo do Evropy a USA.Výsledkem budou vyšší náklady, delší dodací lhůty a trvalý nedostatek.

Inflace také není dočasná nebo "přechodná". Jakmile ceny ropy, zemního plynu, strategických kovů a zemědělského vývozu prudce vzrostou, neustoupí, pokud nenastane něco jako globální deprese.

Na výběr tedy máte buď trvale vyšší ceny, nebo novou velkou depresi. Vyberte si. Všechny tyto scénáře jsou špatné pro globální ekonomiku, ale dobré pro zlato. Hvězdy přejí zlatu.

Inflace je pro zlato samozřejmě také dobrá, protože inflace obvykle předbíhá zvyšování úrokových sazeb. Úrokové sazby ji nakonec doženou, ale první rok nebo dva vyšší inflace se zpožděným zvyšováním sazeb znamená, že reálné sazby jdou do záporu.

To je ideální stav pro růst ceny zlata.

Zlatá kotva

Navzdory očekávání většiny investorů je pro zlato dobrá i vážná recese nebo dokonce deprese. Během Velké hospodářské krize vzrostly ceny zlata téměř o 75 % (z 20,67 USD za unci na 35,00 USD za unci), protože vláda zosnovala devalvaci dolaru, aby způsobila inflaci všech komodit jako způsob, jak porazit převládající deflaci.

S tímto investičním pozadím by se investoři do zlata měli připravit na to, čemu říkám 100dolarové dny.

Při současných cenových úrovních je dosahování velkých zisků ve zlatě den ode dne snazší. Zde je důvod: Pokud vlastníte zlato a jeho cena vzroste o 100 dolarů za unci, vyděláte 100 dolarů za unci. Ale každý zisk 100 dolarů za unci je snazší než ten předchozí, protože jde o menší procentuální zisk z vyššího jmenovatele.

Pokud zlato stojí 1000 dolarů za unci a stoupne o 100 dolarů za unci, je to 10% zisk. Pokud je však zlato 2 000 USD za unci a stoupne o 100 USD za unci, je to 5% zisk.

Čím dříve koupíte zlato, tím lépe

Když budeme pokračovat v této logice, pokud bude cena zlata 3 000 USD za unci a cena zlata vzroste o 100 USD za unci, bude to znamenat zisk 3,3 %. Každé zvýšení je jednodušší, protože představuje menší procento nové základní ceny.

Stále však vyděláváte 100 dolarů za unci.

Proto je důležité nakupovat zlato nyní, protože tento proces teprve začíná. Zisky ve výši 100 dolarů za unci uvidíme každý týden. Brzy uvidíme tyto zisky na denní bázi. Při ceně 5 000 USD za unci představuje zisk 100 USD za unci 2% zisk, což je téměř běžná denní volatilita.

Čím dříve zlato nakoupíte, tím dříve si můžete začít užívat těchto 100dolarových dnů ... nebo možná 10 000dolarových dnů, pokud vlastníte 100 uncí.


Autor článku: Jim Rickards (The Daily Reckoning)

Překlad: Finanční ninja (+ Deepl)