80 % ekonomů považuje stagflaci za dlouhodobé riziko. Co to je a jak se na ni připravit

04.07.2022
Prudce rostoucí inflace vyvolala obavy, že ekonomika směřuje k návratu stagflace, ale řada bank z Wall Street, jako jsou Goldman Sachs a HSBC, se domnívá, že investoři mají stále příležitost bezpečně proplout tímto složitým prostředím. UCG | Getty Images
Prudce rostoucí inflace vyvolala obavy, že ekonomika směřuje k návratu stagflace, ale řada bank z Wall Street, jako jsou Goldman Sachs a HSBC, se domnívá, že investoři mají stále příležitost bezpečně proplout tímto složitým prostředím. UCG | Getty Images

By Lorie Konish: Stagflace je termín, který vznikl v 70. letech 20. století a označuje kombinaci vysoké inflace a vysoké nezaměstnanosti. Nedávné průzkumy ukazují, že ekonomové a manažeři fondů vidí na obzoru zvýšené riziko stagflace. Existují kroky, které můžete podniknout již nyní, abyste se dostali do lepší finanční pozice pro případ, že stagflace nebo recese skutečně nastane.

Článek byl publikován zde: 21.06.2022


Další velké riziko pro americkou ekonomiku lze shrnout do jednoho slova.

A ne, nemusí to být nutně recese, i když ekonomové se v názoru na riziko jejího příchodu shodují.

Podle Asociace průmyslu cenných papírů a finančních trhů naopak 80 % ekonomů ve stejném průzkumu označilo za větší dlouhodobé riziko pro ekonomiku stagflaci. Jako další největší riziko označili deflaci, kterou označilo 13 % respondentů.

Nedávný průzkum mezi manažery globálních fondů Bank of America navíc ukázal, že obavy ze stagflace jsou nejvyšší od června 2008. Podle zprávy je stagflace "zdaleka nejoblíbenějším popisem toho, jaké bude ekonomické pozadí v příštích 12 měsících".

Co je to stagflace?

Podle Jonathana Wrighta, profesora ekonomie na Univerzitě Johnse Hopkinse, je stagflace termín, který vznikl v 70. letech 20. století, kdy docházelo k současné vysoké inflaci a hospodářské stagnaci nebo vysoké nezaměstnanosti.

Zatímco tehdy docházelo k nepříjemným recesím, mnoho ekonomů podle něj neočekává, že by se něco takového nyní vrátilo.

"Myslím, že stagflace v sedmdesátých letech minulého století není vůbec na pořadu dne," řekl Wright.

Vysoká inflace však nutí Federální rezervní systém ke zvyšování úrokových sazeb - tzv. zpřísňování měnové politiky. V důsledku toho je "docela pravděpodobné", že míra nezaměstnanosti "o dost vzroste" ze současných 3,6 %, uvedl Wright.

"Výsledkem může být přinejmenším mírná recese", řekl.

Stagflace může nastat, pokud recese nastoupí dříve, než inflace klesne na úroveň, kterou si Fed přeje, řekl Wright. Pokud by například nezaměstnanost vzrostla na přibližně 5 % a inflace indexu spotřebitelských cen by se v roce 2023 rovněž pohybovala nad 5 %, jednalo by se o určitý druh stagflace, i když ne v takové míře, jakou jsme zažili v 70. letech, řekl.

"Určitě by to znamenalo, že trh práce by byl mnohem méně žhavý než dosud," řekl Wright.

V nejbližší době se podle něj může trh práce ochladit jednoduše tím, že bude méně volných pracovních míst.

Jak pravděpodobná je stagflace?

Přestože průzkumy bijí na poplach ohledně stagflace, ne všichni souhlasí s tím, že je nevyhnutelná.

"Nezdá se to být příliš pravděpodobné," řekl Josh Bivens, ředitel výzkumu v Institutu hospodářské politiky.

Ke stagflaci je potřeba současně vysoká nezaměstnanost i vysoká inflace, což Bivens nepovažuje za pravděpodobné.

"Myslím, že je nevyhnutelné, že se dostaneme do recese. Velkou otázkou bude, zda půjde o mírnou recesi, nebo se dostaneme do stagflace."

-Ted Jenkin, Generální ředitel společnosti Oxygen Financial

"Pokud by došlo k situaci, kdy by nezaměstnanost dost prudce vzrostla, skutečně si myslím, že by to pravděpodobně způsobilo, že by inflace začala dost prudce klesat," řekl Bivens.

Pravděpodobnějším scénářem je podle něj to, že pokud na konci roku dojde k sérii zvyšování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému, mohli bychom se do roku 2023 dostat do recese.

"Pokud k tomu dojde, očekávám, že inflace prostě rychle poleví," řekl Bivens.

Jak se můžete připravit na recesi nebo stagflaci?

Lidé nakupují v obchodě s potravinami 10. června 2022 v New Yorku. Spencer Platt | Getty Images
Lidé nakupují v obchodě s potravinami 10. června 2022 v New Yorku. Spencer Platt | Getty Images

Kombinace inflace a smršťovací inflace, kdy firmy snižují obsah všeho, co si kupujeme, způsobuje, že lidé už nemají tolik peněz, řekl Ted Jenkin, certifikovaný finanční plánovač a generální ředitel společnosti Oxygen Financial v Atlantě.

Jenkin uvedl, že nyní se klienti ptají také na možnost stagflace.

"Myslím, že je nevyhnutelné, že se dostaneme do recese," řekl. "Velkou otázkou bude, zda půjde o mírnou recesi, nebo o stagflaci."

V důsledku toho je nyní vhodná doba pro revizi osobního finančního plánu.

"Nyní je ten správný čas na to, aby lidé zatáhli poklopy a posílili základy svého finančního domu," řekl Jenkin.

Snažte se mít rezervu na pohotovostní výdaje alespoň na šest měsíců pro případ, že by došlo k poklesu, řekl. Ujistěte se také, že jste si připravili rozpočet, abyste zjistili, zda jsou místa, kde můžete ušetřit.

Kromě toho se podívejte na všechny dluhy s nastavitelnou úrokovou sazbou, které máte - kreditní karty, hypotéky, studentské půjčky - a zjistěte, zda je můžete snížit nebo refinancovat. Vzhledem k tomu, že se nyní chystá zvýšení úrokových sazeb, budou tyto zůstatky dražší.

Kromě toho je vhodná doba investovat do sebe, abyste byli profesně lépe prodejní, pokud se propouštění stane normou.

"Ujistěte se, že jste opravdu oprášili své dovednosti a kompetence nebo vzdělání, abyste v případě, že se trh práce zúží, byli prodejní," řekl Jenkin.


Autor článku: Lorie Konish

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja


Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.