Nestabilitu nebo inflaci, co si Fed vybere?

24.01.2022

By Michael Lebowitz:  Fed kráčí po napjatém laně mezi nestabilitou a inflací. Může úspěšně zkrotit inflaci, aniž by způsobil vážné narušení trhu? Napnuté lano je tenké a následky pádu na jednu nebo druhou stranu jsou vážné. Investoři by měli přemýšlet o nebezpečném činu Fedu, který se Fed chystá zkusit.

Originál článku publikován zde: 18. ledna 2022


Během posledních několika týdnů si řečníci Fedu stěžovali na inflaci a vyjádřili přání ji potlačit. Často zmiňují, jak efektivní je jejich sada peněžních nástrojů při řízení inflace.

V těchto četných projevech a mediálních vystoupeních je obrovský rozpor mezi slovy a činy. Pokud je Fed tak zaujatý bojem proti inflaci, proč stále stimuluje ekonomiku a trhy krizovými úrovněmi QE (kvantitativního uvolňování)? Proč je sazba Fed Funds stále na nule?

V rámci této nejednoznačnosti přichází pro investory množství rizika. Pokud se Fed vydá na cestu a bude rázně bojovat s inflací, trhy se zdají být špatně připravené na prudký pokles likvidity a následnou nestabilitu trhu. A naopak, Fed možná jen mluví a doufá, že inflace začne brzy slábnout. Za takových okolností nemusí být Fed tak silný, jak se zdá.

Fed kráčí po napjatém laně mezi nestabilitou a inflací. Může úspěšně zkrotit inflaci, aniž by způsobil vážné narušení trhu? Napnuté lano je tenké a následky pádu na jednu nebo druhou stranu jsou vážné. Investoři by měli přemýšlet o nebezpečném činu Fedu, který se Fed chystá zkusit.

Peněžní nástroje

Od března 2020 nakoupil Fed vládní dluhopisy, cenné papíry zajištěné hypotékami a podnikové dluhopisy za téměř 5 bilionů dolarů. Jak ukazuje graf níže, současné roční tempo nákupů je vyšší než na vrcholu finanční krize v letech 2008-09.

Na obr. roční rozvaha FEDu

Kromě kvantitativního uvolňování a bohaté likvidity jsou posilovány finanční trhy také tím, že drží sazby Fed Funds na nule. Níže uvedený graf ukazuje, že skutečná úroveň sazeb Fed Funds je obscénně negativní.


Kombinace masivní likvidity a téměř nulových procentních výpůjčních sazeb učinila spekulativní chování běžným mezi individuálními a institucionálními investory. Zvažte, že Fed odstranil z trhu aktiva v hodnotě 5 bilionů dolarů, což vedlo ke zvýšení poptávky po všech ostatních zbývajících aktivech. Dále povzbuzovali investory s téměř nulovými úrokovými sazbami, aby používali pákový efekt k nákupu více aktiv, než by si jinak mohli dovolit. Výsledkem je ohromující růst cen aktiv a zápal do spekulování.


Nyní se zeptejte sami sebe, co se stane, když Fed odstraní likviditu a zvýší krátkodobé výpůjční sazby.

Finanční stabilita

Finanční stabilita se od finanční krize stala kritickým prvkem žargonu Fedu. Zatímco mandát stanovený Kongresem Fedu zmiňuje pouze stabilní ceny a maximální zaměstnanost, členové Fedu považují finanční stabilitu za třetí cíl.

Například Clevelandský prezident Fedu Mester se nedávno vyjádřil ke snížení rozvahy Fedu. "Chtěl bych to snížit - dovolte mi to říci opatrně, aby to lidé nepochopili nesprávně - co nejrychleji, pod podmínkou, že nebudeme narušovat fungování finančních trhů."

Navzdory tomu, že Fed je žalostně nesladěný se svým inflačním cílem, jeho komentáře objasňují, že stabilita finančního trhu je stejná nebo dokonce větší starost než vysoká inflace.

Způsobuje "třetí mandát" Fedu nestabilní trhy?

Při dodávání velkorysých úrovní likvidity trhům a pobízení k pákovému a spekulativnímu chování je podle nás snadné dokázat, že ocenění aktiv je mnohem vyšší, než by mohla být bez agresivních akcí Fedu.

Existují lidé s odlišným názorem, takže se zaměřme na některá fakta.

  • Při použití mnoha různých metod je ocenění akcií na rekordních úrovních nebo se prostě jen blíží hodnotám z roku 1999. Téměř všechna ocenění zastínila ocenění z roku 1929. Trendy hospodářského růstu a předpokládané míry růstu jsou mnohem nižší než v těchto obdobích.
  • Desetiletý americký státní dluhopis se obchoduje za 1,80 %, přestože inflace běží na 7 %.
  • Podřadné dluhopisy s ratingem BB se obchodují na rekordním minimu 2,15 % nad výnosy státní pokladny, a to navzdory většímu firemnímu dluhu než kdykoli v historii.

Ospravedlňují základní ekonomické fundamenty takovéto extrémy, nebo jsou výsledkem masivní likvidity a absurdního množství spekulací, které Fed podporuje?

Chůze po laně

Fed dává jasně najevo, že chce snížit inflaci. Také nám říká, že zajistí finanční stabilitu. Zní to jako dobrý plán, ale kráčet úspěšně po úzkém laně a dosáhnout nižší inflace bez destabilizace trhů je neuvěřitelně těžký úkol.

Myslíme si, že šance na úspěch jsou nízké. Proto musíme pečlivě zvážit, kterému cíli budou dávat přednost.

Je Fed ochoten trochu provětrat finanční trhy, aby pomohl dostat inflaci směrem k jejímu cíli? A naopak, zastaví nestabilita trhu nějaké kroky Fedu ke snížení inflace?

To jsou rozsáhlé otázky, na které nikdo nezná odpověď. Pokud tedy Fed spadne z napjatého provazu, investoři by měli začít přemýšlet o tom, jakou možnost vyberou.

Politický tlak

Klíčový faktor při zodpovězení otázek se točí kolem politiky. Demokratům hrozí ztráta Sněmovny a Senátu. Jak se blíží listopad, je stále pravděpodobnější, že prezident bude tlačit na Fed, aby zastavil inflaci. Stejně jako Fed si však Biden možná bude muset vybrat, zda je lepším výsledkem nestabilita trhu nebo nízká inflace.

Když budete přemýšlet o tom, jak by mohl Biden uvažovat o své volbě, zamyslete se nad následující skutečností: 40 % veřejnosti má úspory a renty nižší než 1 000 USD. Nemají zásoby, které by vyrovnaly vyšší ceny.

Může Fed řídit inflaci?

Dalším nepříjemným problémem, kterému Fed čelí, je to, jak moc řídí inflaci. Fed může zvýšit sazby, které budou bránit hospodářskému růstu a utlumí poptávku po produktech. Má však nulovou kontrolu nad problémy se zásobováním a nedostatky. Zatímco některé se zmírňují, Omicron vede k nové vlně nových nedostatků a výrobních problémů. Naše hluboká závislost na dovozu poskytuje Fedu sníženou schopnost ovlivňovat problémy na straně nabídky.

Vezměte také v úvahu, že mzdy rychle rostou a ekonomika je na maximální zaměstnanosti. Společnosti usilující o zachování ziskových marží jsou nuceny zvyšovat ceny spolu se mzdami. Spirála mezd a cen se již rozbíhá.

Nakonec se podívejme na roli Fedu a jeho řízení nad peněžní zásobou. V "Fed nepohodlná pravda" jsme napsali:

"Na množství peněz velmi záleží, ale stejně důležité je, jak se pohybují ekonomikou. Níže uvedený graf porovnává graf peněžní zásoby s rychlostí peněz a inflací."


Kruh nahoře ukazuje, že během vysoké inflace v 70. letech rostla peněžní zásoba a rychlost peněz. Dnes jsme svědky prudkého poklesu rychlosti, který kompenzuje nárůst peněžní zásoby. Domníváme se, že většina dnešní inflace není výsledkem Fedu, ale pandemie.

Pointa je, že Fed má omezenou schopnost ovlivňovat inflaci. Riskuje kroky k zastavení inflace, které významně nezpomalí inflaci, ale vytvoří nestabilitu trhu.

Shrnutí:

V tomto článku máme mnoho otázek a upřímně řečeno, nemáme mnoho odpovědí. Vzhledem k tomu, jak vysoké jsou sázky, je důležité zvážit kompromis mezi bojem proti inflaci a rizikem nestability trhu.

Domníváme se, že je nepravděpodobné, že Fed dokáže odstranit likviditu tempem, o kterém diskutuje, aniž by poškodil trhy. Uvědomujeme si také, že Fed může ovlivnit inflaci, ale nemůže ji skutečně řídit. Je možné, že inflace se v následujících měsících sama sníží. Nicméně můžeme však přesvědčivě říct, že může zůstat zvýšená po celý rok.

Předpovídat budoucnost je těžké. Pochopení a příprava na mnoho možných cest je způsob, jak dosáhnout úspěchu. Doufáme, že vás tento článek přivede k zamyšlení nad tím, jaké rozmanité cesty vás čekají a jakým volbám Fed čelí.


Autor článku: Michael Lebowitz

Překlad: Finanční ninja

Líbil se Vám tento článek?

Pomozte prosím zachovat provoz stránek Financnininja, i nejmenší finanční příspěvek velice pomáhá. Moc děkuji!