Nikdo by neměl mít takovou moc

30.06.2022
Zdroj: www. westobserver.com
Zdroj: www. westobserver.com

By Robert Aro: FED začne snižovat rozvahu 15. června. Pokud by nám měla být historie vodítkem, nebude toto snižování trvat 1 až 3 roky. Akciový trh bude nadále klesat, což povede k dalšímu krachu. Dojde k recesi (možná už v ní jsme) a Fed nakonec oznámí obnovení rozšiřování rozvahy.

Článek byl publikován zde: 14.06.2022

Pokud jste se nikdy příliš nezabývali mocí centrálního bankovnictví, je načase, abyste to učinili svou prioritou. Dne 15. června začíná snižování rozvahy Fedu. Je důležité pochopit, co nás čeká v souvislosti s nadcházející krizí a kdo za ni může.

Podívejte se na některé myšlenky, které produkuje Federální rezervní systém. V dokumentu, jehož autory jsou čtyři ekonomové, nazvaném Substituce mezi snižováním rozvahy a zvyšováním úrokových sazeb: V článku nazvaném Několik ilustrací a diskuse:

Celkově model předpovídá, že snížení objemu rozvahy o zhruba 2,5 bilionu dolarů v průběhu několika příštích let, na rozdíl od udržení objemu na maximální úrovni, by zhruba odpovídalo trvalému zvýšení základní úrokové sazby o něco více než 50 bazických bodů.

Jejich model přirovnává skartaci čtvrtiny téměř 10bilionové rozvahy Fedu k ne více než 0,50% zvýšení úrokových sazeb. Reálná ekonomika však do jejich ekonomických modelů zapadá jen zřídka, pokud vůbec.

Pak je tu St. Louis Fed, který ilustruje předpokládané měsíční ztenčení rozvahy:

Do konce příštího roku má být z rozvahy odstraněno téměř 1,7 bilionu dolarů.

Dokonce v jednom z mnoha průzkumů Fedu očekávali snížení:

2,8 bilionu dolarů, tedy asi třetinu rozvahy v průběhu tří let.

Bohužel žádná z těchto prognóz se nenaplní.

I když nikdy nelze říci nikdy, lze jim přiřadit jistou pravděpodobnost blížící se nule procent. Začíná to jedním grafem:

Šedé pruhy označují formální recese, naposledy Fed snížil držbu státních dluhopisů v letech 2018 až 2019 o zhruba 400 miliard USD a v letech 2007 až 2008 o přibližně 300 miliard USD!

Samozřejmě, že Fed, mainstreamoví ekonomové a ti, kteří vystupují v televizi, nikdy nediskutují o rakouském hospodářském cyklu nebo o tom, jak Fed způsobuje konjunktury a propady.

Všimněte si však, že v posledních dvou případech, kdy došlo ke snížení státních pokladničních poukázek, došlo k výraznému poklesu akciového trhu, následnému krachu trhu, recesi... a nakonec k dalšímu rozšíření bilance, aby se z recese vymanil.

Mainstream samozřejmě vyprávěl, že poslední krach způsobil COVID a předchozí krach zlí bankéři (s výjimkou centrálních bankéřů).

Vezměme si, kde se v cyklu konjunktury a propadu nacházíme nyní. Čekáme na výskyt šedého pruhu v roce 2022 nebo 2023; ty však vyžadují čas a recese se nazývají dodatečně.

FED začne snižovat zítra. Pokud by nám měla být historie vodítkem, nebude toto snižování trvat 1 až 3 roky. Akciový trh bude nadále klesat, což povede k dalšímu krachu. Dojde k recesi (možná už v ní jsme) a Fed nakonec oznámí obnovení rozšiřování rozvahy.

Vezměme si období "konjunktury", jako byl rok 2010, kdy Fed vlastnil americké státní dluhopisy v hodnotě necelých 800 miliard dolarů. Místo aby držbu snížil, zvýšil ji do roku 2011 na 1,6 bilionu dolarů. A opět v období údajné prosperity držbu dále zvýšili na 2,4 bilionu dolarů do roku 2014.

To, co Fed nedokázal v silné ekonomice, sotva dokáže v ekonomice slabé. Je pravda, že Fed bude snižovat objem držených aktiv; to je však přechodné. Jakékoli řeči o snížení aktiv, které by se vzdáleně blížilo bilionu dolarů, natož dvěma či třem bilionům, se stávají, z nedostatku lepších slov, směšně absurdními.

"Ale inflace je vysoká," řeknou možná někteří. Také je pravda, že měření inflace je na americké poměry považováno za astronomicky vysoké. Tento názor však špatně chápe úlohu Fedu a mylně se domnívá, že má znalosti k tomu, aby bojoval s (cenovou) inflací, nebo dokonce vůli tak činit.

Jakmile toto současné kolo kvantitativního utahování selže, bude-li inflace stále přetrvávat na úrovni, kterou společnost považuje za nepřijatelnou, objeví se nový narativ vysvětlující, proč potřebujeme vysokou inflaci nebo proč je vysoká inflace lepší než deprese nebo jiná katastrofa. V konečném důsledku je jedno, jaká čísla inflace uvidíme. Bilance se může vyvíjet pouze jedním směrem, a to nahoru. Celá historie centrálního bankovnictví a ničím nekryté fiat měny to potvrzuje.

Kdyby vám vláda poskytla možnost legálně padělat měnu, přičemž jedinou brzdou by byla vaše vlastní vůle, přestali byste s tím někdy? To je případ Federálního rezervního systému. Nikdy nepřestanou zvyšovat svou bilanci. Měnový monopol na americký dolar je mocnější než jaderná bomba. Nikdo by se této moci nikdy dobrovolně nevzdal, nikdo by ji ani neměl mít.


Autor článku: Robert Aro

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.