Noční skok cen o 20 % prohlubuje argentinskou inflační krizi

18.07.2022
Žena nakupuje zeleninu na trhu v Buenos Aires 6. července. Foto: Luis Robayo/AFP/Getty Images
Žena nakupuje zeleninu na trhu v Buenos Aires 6. července. Foto: Luis Robayo/AFP/Getty Images

By Patrick Gillespie: Podniky zvyšují ceny po poklesu paralelního kurzu o 17 %. Maloobchodníci, spotřebitelé se snaží před zdražením zásobit zbožím.

Článek byl publikován zde: 08.07.2022


V neděli ráno se Argentinci probudili brzy a spěchali do obchodu s potravinami, do pekárny, do obchodu s alkoholem, do nákupního střediska, prostě všude, kde se mohli rychle zásobit.

Večer předtím padla politická bomba: ministr hospodářství Martin Guzman náhle rezignoval. Argentinci, kteří byli dlouho zvyklí na finanční chaos, věděli, že současná krize bude ještě mnohem horší. Takže než by peso po znovuotevření trhů mohlo prudce klesnout a než by obchodníci mohli zvýšit ceny, chtěli co nejdříve nakoupit to nejnutnější.

V zemi, která už tak má jednu z nejvyšších inflací na světě - v květnu činila 60 % ročně -, se z toho stal závod s inflací. Argentinský paralelní směnný kurz, nesvázaný s přísnou vládní kontrolou měny, se tento týden propadl o 17 %, což přimělo majitele obchodů v Buenos Aires vyvěsit cedule oznamující 20% přirážku ke všem uvedeným cenám.

Podle údajů poradenské společnosti Ecolatina se sídlem v Buenos Aires vyskočily ceny matrací a jízdních kol za pouhý týden o 18 %, zatímco televizory nyní stojí o 13 % více a cenovky mobilních telefonů nabobtnaly o 8 %.

Jaký rozdíl dělá týden

Dokonce i na argentinské poměry ceny po sobotní rezignaci Guzmana prudce vzrostly.

"Nikdo nemá žádnou strategii, žijeme jen okamžikem," řekl ve čtvrtek odpoledne Maximiliano Martinez, vedoucí malého obchodu s elektrospotřebiči v obchodní čtvrti v Buenos Aires.

Stejně jako ostatní zvýšil Martinez ceny všech položek ve svém obchodě - kávovarů, toustovačů, mixérů, sluchátek - o 20 %. Jeho dodavatelé podle něj okamžitě zvýšili ceny o 35 %. Řekl, že si chce pořídit digitální cenovky, protože je stále obtížnější držet krok s neustále rostoucími cenami.

"Nestíhám měnit všechny cenovky."

Zákazník odchází 6. července z obchodu se spotřební elektronikou v Buenos Aires. Zdroj: Bloomberg
Zákazník odchází 6. července z obchodu se spotřební elektronikou v Buenos Aires. Zdroj: Bloomberg

To je i v globální ekonomice, kterou náhle zmítá inflace, extrémní. A vyvolává to dojem, že zdejší věčná inflační spirála se dostává do nové prudké fáze, která bude vyvíjet větší tlak na prezidenta Alberta Fernándeze a ještě větší bolest pro obyvatelstvo, které již léta ztrácí kupní sílu.

Guzmán sice nebyl oblíbencem Wall Street, ale byl považován za garanta křehké a zásadní finanční dohody vlády s Mezinárodním měnovým fondem. Rezervy země v tvrdé měně se zmenšují; její zahraniční dluhopisy, které byly právě restrukturalizovány v roce 2020 po třetí platební neschopnosti v tomto století, se obchodují za pouhých 20 centů za dolar; a rozdíl mezi paralelním směnným kurzem - 295 pesos za dolar - a oficiálním směnným kurzem - 127 za dolar - se vyhoupl na úroveň, jakou jsme neviděli od poslední devalvační paniky v roce 2020.

Aby toho nebylo málo, Fernandez vede válku o moc se svou mocnou viceprezidentkou Cristinou Fernandezovou de Kirchner. Guzmán se ocitl uprostřed. Jeho nástupkyně, málo známá ekonomka Silvina Batakisová, je považována za osobu více spřízněnou s Kirchnerovou, která je sama bývalou prezidentkou a vůdkyní radikálnějšího a populistického křídla vládnoucí koalice.

Co dělat a nedělat

Nechcete být na Kirchnerině špatné straně, zejména pokud jde o ceny. Zeptejte se Federica Brauna. Prezident argentinského řetězce supermarketů La Anonima na červnové obchodní konferenci žertoval, že kvůli vysoké inflaci "denně zdražuje". Toho dne se na něj Kirchnerová a jí věrní zákonodárci vrhli a vyvolali noční můru v oblasti vztahů s veřejností.

Nejde jen o velká jména. I malé podniky se obávají reakce zákazníků na zvyšování cen. Jeden z manažerů pekárny v Buenos Aires loni zvyšoval ceny jednou za dva měsíce. Nyní chce zdražovat téměř každý týden. Ředitel, který si nepřál být jmenován z obavy, že by přišel o zákazníky, říká, že v letošním roce zatím jeho vstupy vzrostly: ceny másla o 80 %, mléka téměř o 100 % a pšenice o 120 %.

Manažer uvedl, že zákazníci v neděli a v pondělí spěchali, aby nakoupili pytle dovážené zrnkové kávy a zásobili se dříve, než ceny prudce vzrostou nebo se objeví nedostatek. Zásoby si dělají i samotní majitelé podniků. Victor Natasi, majitel vinotéky Autre Monde v Buenos Aires, zdvojnásobuje svou strategii vůči dodavatelům.

"V první řadě je třeba nakupovat špičková vína, která časem získají na hodnotě a mají dobrou trvanlivost, než se cena zvýší," říká Natasi. Pokud si neuděláte zásoby rychle, "může dojít k náhlému zdražení o 20 až 30 % ze dne na den".


Autor článku: Patrick Gillespie

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.