Obhajoba tvrdí, že "podvržené" obchody bývalých obchodníků banky JPMorgan byly pravé - začíná soudní proces

10.07.2022

By Jody Godoy: V pátek začal ostře sledovaný trestní proces se třemi bývalými zaměstnanci banky JPMorgan Chase & Co (JPM.N), přičemž státní zástupce uvedl, že "okrádali" trh s futures na drahé kovy pomocí falešných příkazů, zatímco obhájci tvrdili, že příkazy byly pravé.

Článek byl publikován zde: 09.07.2022


Bývalý vedoucí globálního oddělení drahých kovů banky Michael Nowak, obchodník s drahými kovy Gregg Smith a prodejce Jeffrey Ruffo jsou obviněni z vydírání a spiknutí v dosud nejagresivnějším případu amerického ministerstva spravedlnosti zaměřeném na manipulativní obchodní taktiku známou jako spoofing.

Spoofing zahrnuje zadávání falešných prodejních nebo nákupních příkazů a jejich následné rušení s cílem posunout cenu.

Prokurátorka Lucy Jenningsová porotcům řekla, že každý z nich hrál určitou roli v tomto schématu, které spočívalo ve vytváření zdánlivé nabídky nebo poptávky zadáváním nákupních nebo prodejních příkazů, které nikdy neměli v úmyslu splnit, a následně profitovat z obchodů v opačném směru.

"V každém případě byl někdo okraden," řekla.

"Není pochyb o tom, že příkazy byly zadávány a následně rušeny", řekl Jonathan Cogan, Smithův právní zástupce.

"Ale mýlí se v tom, co si myslel, když to dělal," řekl s odkazem na žalobce.

Smith a Nowak byli zcela ochotni, aby jejich objednávky byly splněny, a vláda nemůže prokázat, že měli od počátku v úmyslu objednávky zrušit, uvedli jejich advokáti.

Ruffo nebyl obchodník a neexistuje žádný důkaz, že by chápal, že obchodníci, s nimiž spolupracoval, používají nezákonné taktiky, řekl jeho advokát Guy Petrillo.

Tři muži jsou obviněni z toho, že v letech 2008 až 2016 používali tuto taktiku k manipulaci s futures na kovy, jako je zlato, stříbro, platina a palladium.

Spoofing byl zakázán v roce 2010, kdy Kongres po finanční krizi přijal Dodd-Frankův zákon. Od té doby státní zástupci tvrdí, že dřívější případy představovaly podvod.

Zákon o vydírání, federální zákon přijatý v roce 1970 za účelem potírání mafie, se ke stíhání firemní kriminality používá jen zřídka. Umožňuje státním zástupcům obvinit skupinu osob, včetně těch, které se nepřímo podílely na údajném protiprávním jednání, na základě jejich účasti na "zločinném podniku".

Washingtonská nezisková organizace Better Markets, která se zasazuje o přísnější finanční regulaci, označila tento případ za "potenciální změnu hry", protože zákon o vydírání by v případě odsouzení obžalovaných umožnil státním zástupcům požadovat přísné tresty.

Kromě vydírání a spiknutí čelí Nowak 13 dalším obviněním, včetně podvodu, spoofingu a pokusu o manipulaci s trhem, a Smith čelí 11 dalším obviněním.

Christopher Jordan, obchodník, který opustil JPMorgan v roce 2009, byl rovněž obviněn a bude souzen samostatně.

Očekává se, že soudní proces bude trvat přibližně pět týdnů. Očekává se, že žalobci předvolají jako spolupracující svědky tři bývalé obchodníky, kteří se k souvisejícím obviněním samostatně přiznali. Podle soudních dokumentů mohou vypovídat také údajné oběti tohoto systému.

Manipulace s komoditami a zejména spoofing se staly hlavním předmětem zájmu ministerstva spravedlnosti, které v posledních letech zahájilo několik dalších řízení, mimo jiné proti NatWest a bývalým obchodníkům Deutsche Bank a UBS.

Společnost JPMorgan se v roce 2020 rovněž dohodla, že zaplatí více než 920 milionů USD a přiznala pochybení, aby se vyrovnala s ministerstvem spravedlnosti a Komisí pro obchodování s komoditními futures v souvislosti s jednáním obchodníků, kteří přiznali vinu nebo stojí před soudem.

Soudní řízení má pokračovat v pondělí.


Autor článku: Jody Godoy

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.