Odpolední zprávy • Ukrajina žádá zmrazení krypto účtů • Sberbank krachuje • Rubl padá raketovým tempem

28.02.2022

By Dariusz Matuszyński: Šéf ministerstva pro digitální obranu Ukrajiny vyzývá krypto burzy, aby zmrazily účty Rusů a Bělorusů. Rusko je v podstatě izolováno od finančního světa díky odstřižení od SWIFT pro jeho banky. Hodnota rublu se tak propadla o dalších 30 % a atakuje historická minima.

Článek byl publikován zde: 28.02.2022


Ukrajina žádá kryptoměnové burzy, aby zmrazily účty ruských a běloruských občanů

Šéf ministerstva pro digitální obranu Ukrajiny vyzývá krypto burzy, aby zmrazily účty Rusů a Bělorusů. Prozatím jsme našli odpověď burzy Binance, která nemá v plánu plošně postihovat ruské a běloruské občany a ve svém prohlášení uvádí:

"Nehodláme jednostranně zmrazit účty milionů nevinných uživatelů. Kryptoměny měly lidem po celém světě poskytnout větší finanční svobodu."

Binance však bude dodržovat sankce, které byly uvaleny na ruské banky. V podstatě stejně je na tom burza Kraken. Jak zareagují ostatní je však otázkou. Faktem je, že pokud nyní držíte kryptoměny na nějaké ruské centralizované krypto burze, je zde opravdový důvod k obavám...

Mezibankovní převody SWIFT byly rusku zablokovány, rubl padá, ruské burzy zavřené

Rusko je v podstatě izolováno od finančního světa díky odstřižení od SWIFT pro jeho banky. Hodnota rublu se tak propadla o dalších 30 % a atakuje historická minima (0.27 Kč za kus). Ruské burzy pro jistotu dnes ani neotevřely, čekal by je totiž propad nevídaných rozměrů, a tak problém nejspíše odsouvají na zítřek. Čím déle jsou však akciové ruské burzy uzavřené, tím více je to pro ruské společnosti nebezpečné.

Banka Sberbank je na cestě ke krachu, české pobočky jsou zavřené a lidé bez peněz

Vklady jsou sice pojištěné u ČNB, ale jen do 100 tisíc EUR, pokud v této ruské bance máte více, nejspíše jste o peníze přišli. Zajímavé bude, jak dopadne kraj Vysočina, který u této banky má miliardy korun, ke kterým se aktuálně nemůže dostat.

Update 15:30: Sberbank CZ dočasně umožní karetní transakce s denním limitem 1000 Kč na kartu. Pobočky nechá zavřené a zastaví transakce internetového bankovnictví.

Evropští regulátoři volají po banu proof-of-work kryptoměn, jako je bitcoin

Když nad touto otázkou v redakci přemýšlíme, nemuselo by to být tak horké, pokud se ovšem Rusko masivně rozhodne obcházet sankce použitím například bitcoinu, mohl by tlak na opravdové snahy zákazu nepříjemně zesilovat...

Kryptoměnová komunita pomáhá finančními dary Ukrajině

Jako poslední, koho evidujeme je nově firma Braiins, která věnovala na pomoc Ukrajiny 10 BTC a zároveň hashrate 2 PH.

Úvaha - pomůže to kryptoměnám

Akciové trhy spadnou razantně nejen v Rusku, ale lehce nejspíše i ve zbytku světa. Rusko už v podstatě je izolováno od okolního bankovního světa. Je to pro kryptoměny riziko, nebo naopak šance? Osobně si myslím, že to druhé. Buďte ale v těchto dnech velmi opatrní, a sledujte ceny kryptoměn, může to začít lítat tam i sem a budou příležitosti pro růst či nákupy.


Autor článku: By Dariusz Matuszyński