Odstřižení Ruska od SWIFT – jaké z toho vyplývají důsledky?

02.03.2022

By Ing. Jaroslav Jarolím: Nyní je již takřka jisté, že západ chce Rusko odstřihnout od mezinárodního platebního systému SWIFT. Pro ruskou ekonomiku to bude samozřejmě mít tragické důsledky, protože budou z podstatné části zcela mimo mezinárodní obchod. Skoro jako by Rusko v tomto ohledu přestalo existovat. Proto je naprosto jisté, že ruská ekonomika padne do těžké recese.

Článek byl publikován zde: 02.03.2022


Už se ale moc nemluví (až na výjimky) o tom, jak to ovlivní všechny ostatní. Což potom není moc pragmatické. Ekonomické sankce se totiž vrací jako bumerang, takže dopadnou i na nás (EU). Na to si právě v článku zkusíme odpovědět.

Rusko čeká neodvratně těžká recese

Rusko se v návalu sankcí těžké recese už nevyhne. Některé sankce jsou spíše symbolické, k čemuž patří zmražení majetku ruského prezidenta a členů jeho administrativy. Ovšem to neplatí u odstřižení od SWIFT a zmrazení rezervních aktiv ruské centrální banky. Konkrétně tyhle sankce budou mít na Rusko velmi negativní dopady.

USD/RUB
USD/RUB

Především probíhající zmrazení dolarových aktiv má za následek doslova kolaps rublu. Z grafu vyplývá, že ke koupi jednoho dolaru je třeba zhruba 104 rublů - dost se to mění, trh je velmi volatilní. Hodnota měny se v posledních dnech propadla o desítky procent. Díky čemuž ruští střadatelé přišly o hodně úspor, zatímco dlužníci si u dlouhodobých fixací mohou mnout ruce. Ruská centrální banka samozřejmě intervenuje, ale pokud jejich národní měna naprosto zkolabuje, budou jejich intervence úplně k ničemu.

Zmrazení rezerv se týká zhruba 650 miliard USD (zdroje se v částce mírně liší). To není malý objem, který by ruskou centrální banku samozřejmě těžce poškodil. Nyní je jistota, že ruská centrální banka přijde o aktiva, která drží na západě. Nepřijde ale o vše. Banka totiž drží podstatnou část například ve zlatě, které je deponováno v Rusku. Čili nemohou přijít o něco, co mají u sebe v trezoru. I tak je to pro centrální banku problém, protože nemůže tolik rubl podpořit.

Základní úroková sazba v RF. Zdroj: tradingeconomics.com
Základní úroková sazba v RF. Zdroj: tradingeconomics.com

Ruská centrální banka se snaží situaci řešit alespoň skrze základní úrokové sazby, které jsou nyní na úrovni z roku 2014. I tehdy měl rubl v důsledku západních sankcí velké problémy. Tentokrát tamní měnová autorita schválila zvýšení sazeb o 10,5 procentního bodu, čili z 9,5 % na 20 %. Jedná se o vskutku šílené jednorázové zvýšení. Něco podobného si ovšem nemůže každý stát dovolit, protože se v tomto ohledu manévrovací pole centrální banky odvíjí od veřejného dluhu.

Ruský veřejný dluh. Zdroj: tradingeconomics.com
Ruský veřejný dluh. Zdroj: tradingeconomics.com

Rusové si ovšem dlouhodobě drží veřejné finance v dobrém stavu. Je faktem, že v kontrastu se západními zeměmi je jejich zadlužení velmi nízké. Pokud by bylo Rusko stejně zadlužené jako před miléniem, obdobné zvýšení sazeb by je úplně položilo. Ale tady pozor, to neznamená, že růst základních sazeb na 20 % Rusko nepoškodí. Na jednu stranu si tím brání měnu, ale na stranu druhou táhnou svou ekonomiku ještě více do ekonomické recese. Vždy tu probíhá jakýsi trade off.

Odstřižení od SWIFT - důsledky pro Rusko

Další rána je v podobě plánovaného odstřižení Ruska od platebního systému SWIFT. Tam osobně vidím vůbec největší negativní dopad pro Rusko, ale i pro nás (EU). Nikdo totiž vůbec neřekl, jak vlastně budeme platit Rusku za ropu, plyn a další komodity. Přitom to je stěžejní otázka, která by měla být zodpovězena.

Důsledky pro Rusko jsou samozřejmě velmi tvrdé. Ruské HDP je z podstatné části tvořeno právě exportem komodit jako je ropa a plyn - až ze 70 % míří dodávky plynu do zbytku Evropy. Pokud západní obchodní partneři nebudou moci platit, jejich ekonomika bude těžce tratit. Asi těžko najdou Rusové náhradu za ztracené obchodní partnery. Jedině, že by Čína tvořila přebytečné rezervy, ale to se zdá nepravděpodobné.

Spousta exportních odvětví se dostane do těžkých problémů a mnoho ruských podniků jednoznačně čeká pád. Exportní odvětví jsou pro každou ekonomiku velmi důležitá, protože spolu s nimi krachují i ostatní odvětví. Občané Ruska budou mít i problémy se zahraničním účty - jejich debetními kartami doma prostě nic nezaplatí.

Nesmíme zapomínat i na ono zadlužování. Pokud ztratí Rusko velkou část svých příjmů z prodeje plynu a ropy, bude možná muset zase sáhnou po dluhovém financování. Kdo si ale jejich dluhopisy koupí? Půjde je vůbec na západě koupit? Jaký na nich bude úrok?

Důsledky sankcí pro Evropu

Odpojení Ruska od SWIFT se nám samozřejmě vrátí jako bumerang. Ekonomické sankce už se vlastně negativně projevují, třeba na akciích rakouské Raiffeisenbank, která měla podstatnou část aktiv právě v Rusku. Týká se to ovšem úplně všech - fyzických osob, podniků, státu. Nikdo nemůže poslat do Ruska peníze. A z Ruska platí to též nepůjde. Čili se jakékoliv obchodní vazby zcela zpřetrhají.

Možná si říkáte, že nám to může být fuk. Pro mnohé firmy to ale může znamenat vážně problémy. Dotkne se to ovšem úplně všech, protože když nebudeme moci platit za plyn a ropu, žádná ropa a plyn z Ruska nebude. To automaticky znamená zase akcelerující inflaci, růst nákladů pro domácnosti a podniky. Obzvlášť pro energetické náročné podniky může být pokračující růst cen energií likvidační. Čili nám hrozí další energetická krize. Nemluvě o rostoucí nezaměstnanosti.

Ropa Brent během ropné krize
Ropa Brent během ropné krize

Ideálním příkladem je cenový vývoj ropy Brent v období ropné krize, která se vyznačuje agresivním růstem ceny. Tehdy během několika let vzrostla cena ropy o stovky procent. Čeká nás nyní něco podobného? Možná ano. I když doufám, že se to nestane.

Mimo jiné není odstřihnutí Ruska od SWIFT ani tak úplně výhodné pro Spojené státy. Obchod ropy totiž probíhá v amerických dolarech. Jejich měna je právě díky tomu už odnepaměti silná.

Proto si osobně nemyslím, že odstřižení Ruska od SWIFT bude na dlouhou dobu. Je to totiž politické rozhodnutí a vyhraje ten politik, který slíbí, že inflaci dostane pod kontrolu. Navíc ono asi úplně stačí, když Rusko bude odstřižené byť jen na několik měsíců, aby to způsobilo těžké ekonomické ztráty.

Jistým paradoxem by pak bylo, že po znovupřipojení Ruska ke SWIFT by chtěl v Rusku nakupovat každý. Díky nízké hodnotě rublu by bylo cokoliv z Ruska levné.

Má Rusko alternativu ke SWIFT?

Rusko a Čína samozřejmě nepoužívají SWIFT úplně rádi. Ovšem nemají jinou možnost, protože ho využívají všichni jejich obchodní partneři. Nemají tudíž moc na vybranou. Leč Rusko vyvíjí svůj vlastní systém. A Čína koneckonců taky. A jakmile dojde k úplnému odstřižení, Rusko je donuceno pokračovat v jeho vývoji.

Závěrem

Jak už jsem konstatoval, Rusko samozřejmě bude po ekonomické stránce hodně trpět. Mnoho jejich podniků čeká krach a úspory Rusů už nyní z podstatné části zmizely. Pro ně těžká recese jistotou. Nicméně nám se to samozřejmě vrátí jako bumerang, nejvíce v podobě horentní inflace, která už nyní není v Evropě zrovna nízká. Riziko stagflace je proto bohužel naprosto reálné.


Autor článku: Ing. Jaroslav Jarolím