Panika na Wall Street kvůli Fedu: medvědí trh S&P 500, Dow klesá o téměř 900 bodů, Nasdaq se propadá o 4,7 %

14.06.2022
Matteo Colombo/DigitalVision via Getty Images
Matteo Colombo/DigitalVision via Getty Images

By Jason Capul: Pokračující obavy z inflace a agresivního postupu Federálního rezervního systému vyvolaly v pondělí masivní výprodej akcií a přispěly k poklesu, který poznamenal konec minulého týdne.

Článek byl publikován zde: 13.06.2022


Pokračující obavy z inflace a agresivního postupu Federálního rezervního systému vyvolaly v pondělí masivní výprodej akcií a přispěly k poklesu, který poznamenal konec minulého týdne.

Index Dow během seance ztratil téměř 900 bodů. Mezitím Nasdaq prorazil pod 3 800 bodů a zaznamenal nejnižší uzavírací hodnotu od začátku roku 2021, přičemž index zakončil den v teritoriu medvědího trhu, což představuje pokles o více než 20 % oproti nejvyšší hodnotě, kterou dosáhl na začátku letošního roku.

Nasdaq (COMP.IND) si odepisuje -4,7 %, S&P (SP500) -3,9 % a Dow (DJI) -2,8 %.

Dow Jones se propadl o 876,05 bodu a uzavřel na 30 516,74 bodu. Index S&P 500 klesl o 151,23 bodu a skončil na 3 749,63 bodech. Nasdaq uzavřel obchodování na úrovni 10 809,23 bodu a propadl se o 530,80 bodu.

Podle společnosti BTIG potřeboval index S&P 500 udržet 3 800 bodů, aby se vyhnul rychlému poklesu na 3 400 bodů.

Všech 11 sektorů indexu S&P ztratilo. Nejslabší byla energetika, která klesla o více než 5 %. Komunikační služby, spotřební zboží, informační technologie, nemovitosti a veřejné služby klesly o více než 4 %.

Vzhledem k inflaci a vyšším úrokovým sazbám, které byly v centru pozornosti, se výnosy amerických státních dluhopisů během dne posunuly. Desetiletý výnos vzrostl o 21 bazických bodů na 3,37 % a dvouletý výnos se vyšplhal o 29 bazických bodů na 3,33 %.

Díky pondělní akci se výnosy dvouletých a desetiletých dluhopisů pohybovaly těsně pod hranicí inverze poté, co přes noc krátce invertovaly. Mezitím desetiletý dosáhl nejvyšší úrovně od dubna 2011, zatímco dvouletý překonal maxima, která nezažil od prosince 2007.

K pohybu na trhu došlo před středečním zasedáním Fedu. Po pátečním zveřejnění údajů o inflaci, které byly žhavější, než se očekávalo, vzrostly obavy, že centrální banka zintenzivní zvyšování úrokových sazeb.

V důsledku toho se zvýšily šance, že FOMC ve středu zvýší sazby o 75 bazických bodů.

"Očekáváme, že na zasedání FOMC 15. června dojde ke zvýšení sazeb o 50 bazických bodů, ale nevylučujeme zvýšení o 75 nebo dokonce 100 bazických bodů," uvedl Steve Englander ze společnosti Standard Chartered. "Nyní vidíme zvýšení o 50 bps v červenci (předchozí 25 bps), o 50 bps v září (beze změny) a přesun našeho prosincového zvýšení o 25 bps na listopad."

Englander dodal: "Existují známky blížícího se výrazného zpomalení aktivity, ale zatím ne natolik, aby to FOMC odradilo. Zpráva o zvýšení o 50 bps pro příštích 'pár' nebo 'několik' zasedání by byla vzhledem k tržnímu ocenění holubičí. Jestřábím signálem by bylo zvýšení o 75 bb nebo důrazné varování 'udělejte, co je třeba'."

Deutsche Bank vystoupila jako první z velkých bank, která volá po cílové sazbě vyšší než 4 % v roce 2023.

Přesuneme-li se na jinou část finančního trhu, tržní kapitalizace kryptoměn v pondělí poprvé od ledna 2021 klesla pod 1 bilion dolarů. Bitcoin se propadl o 14 % a posunul se pod 24 tisíc dolarů.

"Začal jsem být pesimističtější ohledně možnosti stabilizovat inflaci na přijatelné úrovni bez recese," uvedl hlavní ekonom JPMorgan Chase Bruce Kasman.

Navíc stále více ekonomů nyní pochybuje o možnosti "měkkého přistání", které by znamenalo, že Fed dostane inflaci pod kontrolu, aniž by vyvolal hospodářský pokles.


Autor článku: Jason Capul

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.