Podle analytika by Fed mohl agresivním zvyšováním sazeb "zničit" ekonomiku

28.06.2022
Spojené státy by mohly čelit recesi. (iStock / iStock)
Spojené státy by mohly čelit recesi. (iStock / iStock)

By Megan Henney: Wall Street se připravuje na recesi v souvislosti s velkým zvýšením sazeb Fedu

Článek byl publikován zde: 18.06.2022

Předseda Federálního rezervního systému USA Jerome Powell hovoří během tiskové konference o úrokových sazbách, ekonomice a měnové politice v budově Federálního rezervního systému ve Washingtonu, 15. června 2022. (Oliver Douliery/AFP via Getty Images) / Getty Images)
Předseda Federálního rezervního systému USA Jerome Powell hovoří během tiskové konference o úrokových sazbách, ekonomice a měnové politice v budově Federálního rezervního systému ve Washingtonu, 15. června 2022. (Oliver Douliery/AFP via Getty Images) / Getty Images)

Wall Street je stále skeptičtější k tomu, že Federální rezervní systém dokáže potlačit inflaci, aniž by zároveň vyvolal hospodářskou recesi, protože americká centrální banka zvyšuje úrokové sazby nejrychlejším tempem za poslední desetiletí.

Tvůrci politiky centrální banky ve středu poprvé od roku 1994 schválili zvýšení úrokových sazeb o 75 bazických bodů, protože se snaží dohnat rychle se šířící inflaci.

Další zvýšení v tomto rozsahu by mohlo být na pořadu dne v červenci vzhledem k příznakům vytrvale vysoké inflace, řekl novinářům po zasedání předseda Jerome Powell, což přimělo investory k přehodnocení ekonomického výhledu.

"Federální rezervní systém bude zvyšovat úrokové sazby, dokud tvůrci politiky nezlomí inflaci, ale riziko je, že zlomí i ekonomiku," uvedl v analytické poznámce Ryan Sweet, vedoucí výzkumu měnové politiky v Moody's Analytics.

"Růst zpomaluje a dopad zpřísnění podmínek na finančních trzích a zrušení měnové politiky se v ekonomice teprve projeví."

Podle Sweeta může Fed v nadcházejících měsících stát před obtížným rozhodnutím, zda vyvolat recesi, nebo počkat, zda inflace ustoupí, ale riskovat hlubší recesi a scénář "stagflace". Zvyšování úrokových sazeb má tendenci vyvolat vyšší sazby spotřebitelských a podnikatelských úvěrů, což zpomaluje ekonomiku tím, že nutí zaměstnavatele omezovat výdaje.

Fed by mohl stát před Hobsonovou volbou: Sweet napsal, že by měl zvolit Hobsonovu volbu: buď dotlačit ekonomiku do mírné recese, podobně jako v našem scénáři, aby zkrotil inflaci, nebo vyčkat a způsobit výraznější recesi, protože scénář stagflace je možný již příští rok, pokud Fed nebude dostatečně agresivní.

Muž nakupuje v obchodě s potravinami Safeway v Annapolisu ve státě Massachusetts 16. května 2022, kdy se Američané připravují na letní šok z cen a rostoucí inflaci.  (Jim Watson/AFP via Getty Images / Getty Images)
Muž nakupuje v obchodě s potravinami Safeway v Annapolisu ve státě Massachusetts 16. května 2022, kdy se Američané připravují na letní šok z cen a rostoucí inflaci. (Jim Watson/AFP via Getty Images / Getty Images)

Agentura Moody's Analytics není jedinou společností, která snížila svůj výhled a zvýšila pravděpodobnost recese poté, co Fed tento týden zvýšil úrokové sazby. Bank of America zvýšila pravděpodobnost recese v příštím roce na 40 %, zatímco stratégové JPMorgan Chase uvedli, že výprodej S&P naznačuje 85% pravděpodobnost poklesu.

Úředníci rovněž stanovili agresivní cestu zvyšování sazeb do konce roku. Nové ekonomické projekce zveřejněné po dvoudenním zasedání ukázaly, že politici očekávají, že úrokové sazby do konce roku 2022 dosáhnou 3,4 %, což by byla nejvyšší úroveň od roku 2008.

Ekonomické projekce, známé jako "dot plot", však ukazují, že ačkoli tvůrci politiky očekávají, že zvyšování sazeb skončí v roce 2023 na vrcholu 3,8 %, předpověděli také několik mírných snížení úrokových sazeb v roce 2024, což je známka toho, že by se Fed mohl připravovat na zpomalení v nadcházejících letech.

"Revize vývoje růstu směrem dolů, zvýšení nezaměstnanosti a inflace, která zůstává na zvýšené úrovni, naznačují, že pravděpodobnost recese se zvyšuje," uvedl Joe Brusuelas, hlavní ekonom RSM. "A domníváme se, že první reálná možnost pádu ekonomiky z útesu se nachází v prvním čtvrtletí příštího roku."

Přestože Powelll prohlásil, že centrální banka se nesnaží vyvolat recesi, možnost poklesu nevyloučil a připustil, že šance na úspěšné "měkké přistání" se snižují.

"Existuje cesta, jak se tam dostat," řekl Powell ve středu s odkazem na měkké přistání. "Není to však stále snazší. Je to stále náročnější."

Autor článku: Megan Henney

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja


Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.