Poznámka k novému ruskému "zlatému standardu"

11.04.2022

By Peter C. Earle (AIER): Po deseti dnech, kdy ruská centrální banka nabízela nákup zlata za pevný počet rublů, oznámila, že napříště bude při budoucích nákupech zlata platit dohodnuté sazby v rublech. Cíle Kremlu jsou zřejmé: snaží se donutit státy k transakcím ve své měně, která byla v důsledku rozsáhlé a stále rostoucí škály západních sankcí prudce znehodnocena. Navzdory křiku nesprávných titulků týkajících se přijetí zlata Ruskem zůstává tento krok pozitivní. Zlato je hmatatelně využíváno k tomu, aby se stávající peníze staly zdravějšími.

Článek byl publikován zde: 08.04.2022


Po deseti dnech, kdy ruská centrální banka nabízela nákup zlata za pevný počet rublů, oznámila, že napříště bude při budoucích nákupech zlata platit dohodnuté sazby v rublech.

V pátek 25. března 2022 ruská centrální banka oznámila, že počínaje pondělím 28. března až do 30. června 2022 bude stanovovat pevnou cenu za nákupy zlata za rubly. (Rovněž 28. března ruská vláda dále oznámila, že mezinárodní nákupy komodit již nesmí být prováděny v dolarech nebo eurech, ale že vše od ropy a zemního plynu až po obilí a průmyslové kovy musí být obchodováno v rublech).

Ruská centrální banka byla v té době ochotna nakupovat zlato od ruských bank za pevnou cenu 5 000 rublů za gram, což stanovilo účinnou "spodní hranici" rublu. Při ceně 31,1 gramu za trojskou unci, kdy ruská centrální banka nabízela zlato po 5 000 rublech za gram, by se jedna unce zlata nakupovala za 155 500 rublů.

Cíle Kremlu jsou zřejmé: snaží se donutit státy k transakcím ve své měně, která byla v důsledku rozsáhlé a stále rostoucí škály západních sankcí prudce znehodnocena. Požadováním plateb v rublech se také snaží zvýšit poptávku po své měně a zároveň odmítají obchodování ve stávajícím prostředku, kterým je americký dolar.

Londýnské trhy již několik týdnů odmítají přijímat ruské zlato. Přesto se rubl v posledních dnech zotavil z minima 138,93 za 1 dolar ze 7. března 2022 na 78 až 82 za americký dolar. Kurz se nyní nachází zhruba tam, kde byl v době zahájení invaze na Ukrajinu 24. února 2022. Poptávka po rublu za účelem spotřeby energií a nákupu obilí a rostoucí nepravděpodobnost zásahu NATO mírní i kurz rublu.

Směnný kurz RUBUSD (2020 - současnost)

Zdroj: Bloomberg Finance, LP
Zdroj: Bloomberg Finance, LP

Rozhodnutí Ruské centrální banky zvýšit úrokové sazby na více než 20 %, čímž zastavila odliv úspor z ruských bank, navíc stabilizovalo finanční systém.

Klíčová úroková sazba Ruské centrální banky (2020 - současnost)

Zdroj: Bloomberg Finance, LP
Zdroj: Bloomberg Finance, LP

Ani dnešní posun, ani původní nákupní míra "5 000 rublů za gram" však navzdory nadšení některých mediálních odborníků nepředstavují zlatý standard. Skutečný zlatý standard by vyžadoval, aby ruská centrální banka nakupovala i prodávala (tedy směňovala) zlato a rubly; a to podle pevně stanovené hmotnosti nebo množství zlata na jednotku měny.

Podle Shanghai Metals Market, předního čínského poskytovatele integrované internetové platformy pro obchod s kovy, byla v předchozím uspořádání efektivní nákupní cena zlata někdy nižší než světová (dolarová) cena unce zlata.

Před dvěma týdny ruská centrální banka oznámila, že přestane nakupovat oficiální zlato od místních bank kvůli prudkému nárůstu poptávky ze strany běžných spotřebitelů. Ruská centrální banka v pátek [25. března] uvedla, že od 28. března do 30. června, tedy od tohoto týdne, bude platit pevnou cenu 5000 rublů (52 USD) za gram. To je nižší cena než současná tržní hodnota, která činí přibližně 68 USD.

Většina subjektů prodávajících zlato ruské centrální bance za tyto ceny by tak činila pouze v případě, že by zoufale potřebovala rubly nebo nechtěla/nemohla získat přístup k nadstandardním obchodníkům se zlatem nabízejícím převažující světovou cenu zlata v dolarech. Mezitím měli ruští občané daleko větší zájem o nákup zlata.

Lze si představit, že nové, vyjednané nákupní kurzy zlata umožní ruským úřadům stanovit kurzy v souladu s motivací prodávajících a slevou za okamžitou cenu. Dále, že země, které jsou politicky přátelštější vůči Kremlu, získají výhodnější nákupní podmínky. Navíc se zdá pravděpodobné, že mezi prodávajícími zlata budou subjekty využívající vzácné příležitosti k důvěrnému poskytnutí likvidity, včetně složek organizovaného zločinu, teroristických skupin, jednotlivců se skrytým majetkem a zejména darebáckých států.

Navzdory křiku nesprávných titulků týkajících se přijetí zlata Ruskem zůstává tento krok pozitivní. Zlato je hmatatelně využíváno k tomu, aby se stávající peníze staly zdravějšími. Je nanejvýš nešťastné, že tato opatření jsou spojena s tak strašnou událostí, jakou je rusko-ukrajinská válka, ale může to dodat motivaci, a dokonce i odvahu dalším zemím, které se nacházejí v méně hrozivé situaci, aby posílily své pošramocené měny.


Autor článku: Peter C. Earle

Překlad: Finanční ninja

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah. Investování může být rizikové. Budujte své finanční vzdělání. Jedině tak můžete zmírnit případné finanční ztráty a dosahovat zisku.

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.