Předpověď ceny zlata: XAU/USD má nové několikatýdenní maximum, nad 1 970 USD po americkém indexu spotřebitelských cen

13.04.2022

By Haresh Menghani: Zlato během ranní severoamerické seance zachytilo několik nabídek a v poslední hodině vyskočilo na nové několikatýdenní maximum kolem 1 973 USD.

Článek byl publikován zde: 12.04.2022


  • Kombinace podpůrných faktorů vyhnala spotové zlato v úterý na nové několikatýdenní maximum
  • Index spotřebitelských cen v USA zrychlil na 8,5 % a zvýšil atraktivitu kovu jako zajištění proti inflaci
  • Klesající výnosy amerických dluhopisů vedly k vybírání zisků v USD a k dalšímu rozšíření podpory


Spotřebitelská inflace v USA nevykazovala přílišné známky zmírnění a v březnu poprvé za více než čtyřicet let překročila 8 %. Ve skutečnosti celkový index spotřebitelských cen během sledovaného měsíce zrychlil na 8,5 % oproti očekávání růstu na 8,4 % z únorových 7,9 %. To bylo naopak považováno za klíčový faktor, který zvýšil atraktivitu kovu jako zajištění proti inflaci. K mezidennímu pohybu vzhůru dále přispělo mírné oslabení amerického dolaru, které má tendenci prospívat komoditě denominované v dolarech.

Vzhledem k tomu, že trhy počítaly s květnovým zvýšením sazeb Fedu o 50 bazických bodů, byl americký dolar svědkem typického obchodování typu "kupujte na základě fámy a prodávejte na základě faktu" v prostředí prudkého poklesu výnosů amerických státních dluhopisů. Jádrový index spotřebitelských cen byl o odstín nižší než očekávání, což mohlo investory přimět ke snížení očekávání agresivnějšího zpřísnění měnové politiky. Přesto by obavy, že nedávný nárůst cen komodit bude nadále vyvíjet tlak na růst inflace, měly omezit pokles výnosů amerických dluhopisů. To zase podporuje vyhlídky na vznik určitého dip-buye v USD, který by měl udržet pod pokličkou jakýkoli významný růst spotového zlata.

Kromě toho by mohlo dojít k dalšímu dobrému oživení na akciových trzích, které by mohlo omezit zisky bezpečného přístavu XAU/USD. I z technického hlediska se zlato naposledy obchodovalo poblíž horního konce vzestupného kanálu, který se táhne od úrovně pod 1 900 USD, resp. od březnového swingového minima. To dále vede k tomu, že je rozumné počkat na nějaké následné nákupy před potvrzením, že nedávný propad z blízkosti historického maxima se již vyčerpal, a umístit se do pozice pro případné další zisky. Nicméně zlato se zatím dokázalo udržet v kladném teritoriu již čtvrtý den v řadě a zůstává vydáno na milost a nemilost dynamice výnosů amerických dluhopisů a ceny USD.

Čtyřhodinový graf zlata

Autor článku: Haresh Menghani (Fxstreet)

Překlad: Finanční ninja (+ Deepl)