Proč bychom neměli obviňovat mileniály z rostoucí inflace

20.07.2022
Foto: Saylent.com
Foto: Saylent.com

By Brian Sozzi: Základní podstata argumentu je následující: Lidí, kteří se během pandemie dostali do věku nejvyšší spotřeby, je hodně, a část těchto výdajů tlačí ceny nahoru.

Článek byl publikován zde: 18.07.2022


Tak si takhle v sobotu ráno popíjím studené kafe a jeden z našich producentů vypálí článek, ve kterém jsou mileniálové obviňováni z prudkého růstu inflace.

Jako hrdého mileniála mě to vyvedlo z míry.

Základní podstata argumentu je následující: Lidí, kteří se během pandemie dostali do věku nejvyšší spotřeby, je hodně, a část těchto výdajů tlačí ceny nahoru.

Více výdajů, příliš málo zboží, inflace roste... nebo tak nějak to naznačovaly mé učebnice ekonomie 101.

Samozřejmě, že Twitter má z komentářů toho chlápka radost.

Studený nápoj Starbucks Nitro, neoficiální nápoj mileniálů na celém světě. (Andrew Francis Wallace/Toronto Star prostřednictvím Getty Images)
Studený nápoj Starbucks Nitro, neoficiální nápoj mileniálů na celém světě. (Andrew Francis Wallace/Toronto Star prostřednictvím Getty Images)

Znám investora, který tato prohlášení učinil - Billa Smeada ze společnosti Smead Capital Management, která spravuje aktiva v hodnotě 4,3 miliardy dolarů. Bill je nejčastěji citovaný pro své odborné znalosti o společnosti Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, a tak mě jeho poslední příspěvek nemůže překvapit.

Ale tyto komentáře ve mně rychle vyvolaly nutkání vychrlit několik věcí, které by měli Boomeři, Mileniálové a všichni ostatní vzít v úvahu, když obviňují jednu generaci z naší současné ekonomické situace:

  • Boomeři jako Smead řídí Federální rezervní systém, který se s prudce rostoucí inflací vypořádává až trapně pomalu.
  • Boomeři ovládají čínskou vládu, která uplatňuje strategii nulového kovidu, jež narušuje fungování klíčových dodavatelských řetězců. Na druhé straně zuří inflace, protože Boomeři, mileniálové, příslušníci generace X a generace Z kupují zboží, kterého je málo.
  • Většinu největších společností na světě řídí Boomeři. A právě tito Boomeři po desetiletí nedostatečně investovali do dodavatelských řetězců v USA, aby snížili náklady a dodali Wall Street čísla o výdělcích. Ekonomika se tak stala špatně připravenou na šoky, jako je pandemie COVID-19.
  • Bohatí boomeři z pandemie pravděpodobně profitovali díky svému nadměrnému vlastnictví akcií. Nejbohatších 10 % Američanů vlastní více než 90 % amerických akcií v držení domácností. Trhy se v březnu 2020 odrazily od minima kovid, což přineslo domácnostem boomerů více bohatství a udrželo jejich životní úroveň. Domácnosti mileniálů musely nést břemeno rychlého přechodu na práci z domova - a všechny známé i neznámé náklady s tím spojené - nebo ztráty zaměstnání, které snížily kupní sílu.
  • Podle společnosti Experian sedí průměrný mileniál v průměru na 40 000 dolarech studentského dluhu. Chcete tedy říct, že právě tito spotřebitelé v posledních dvou letech svévolně spotřebovávali zboží a služby, protože se snažili tento dluh splatit a vypořádat se s vyššími náklady na všechno v době pandemie? No tak.

Vynechal jsem dalších deset bodů, protože to studené kafe mi dodalo skvělou náladu.

Ale podtrženo a sečteno: za současnou inflační situaci nesou vinu všichni. Svět byl zasažen historickým šokem, který ještě nikdo - ať už z řad Boomerů, Mileniálů nebo jiných - nezažil. A když se něco takového stane, odhalí se celá řada kostlivců ve skříni ekonomiky.

Ale nakonec je debata o tom, kdo si zaslouží větší vinu za inflaci - Boomeři nebo Mileniálové - naprostou ztrátou času.

Skutečnost je taková, že inflace nejenže se stále znepokojivě blíží 10 % - nebo procentům v polovině desítek, pokud jste potravinářská společnost PepsiCo nebo Conagra -, ale stále překvapuje trhy směrem vzhůru.

Dokud to bude trvat, bude nad investováním viset inflace.

A to znamená agresivnější Federální rezervní systém, následné nižší budoucí výnosy z akcií a větší potíže investorů při hledání výhodných investic.

To je vskutku nepříznivé pozadí jak pro Boomery... tak pro mileniály.

Jsme v tom všichni společně, přátelé.


Autor článku: Brian Sozzi

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.