Proč inflace potravin teprve začíná

22.06.2022

By Zerohedge: V USA právě došlo k nárůstu cen potravin o 8,8 %. Problémem (a je jich mnoho) je, že tento údaj nezohledňuje spirálovitě rostoucí náklady, které nyní zemědělci pociťují.

Článek byl publikován zde: 17.06.2022

V USA právě došlo k nárůstu cen potravin o 8,8 %. Problémem (a je jich mnoho) je, že tento údaj nezohledňuje spirálovitě rostoucí náklady, které nyní zemědělci pociťují.

Je třeba si uvědomit, že vzhledem k tomu, že zemědělci platí předem a náklady se jim vrátí až v okamžiku prodeje/sklizně o několik měsíců později, mají všechny náklady na provoz, které zažili, zpoždění.

Toto zpoždění závisí na produkci, ale rozhodně se díváme na tsunami potravinové inflace za 12 až 18 měsíců.

Pak jsou tu pohonné hmoty a hnojiva. Pohonné hmoty a hnojiva jsou dohromady dva největší vstupní náklady zemědělců, které v souhrnu obvykle přesahují 50 % jejich celkových nákladů.

Zde je nafta:

Dále tu máme hnojiva, která jsou sama o sobě vedlejším produktem zemního plynu:

Hnojiva se ztrojnásobila a v některých případech zčtyřnásobila. Co dělají vlády, aby to "napravily"? Hrají si s úrokovými sazbami. Jak roztomilé!

Držet se ekonomie nabídky...

Nový Zéland zdraží ovčí a kravské říhání, aby snížil emise skleníkových plynů

"Není pochyb o tom, že musíme snížit množství metanu, které vypouštíme do atmosféry, a účinný systém stanovování cen emisí v zemědělství bude hrát klíčovou roli v tom, jak toho dosáhnout," řekl James Shaw, ministr pro změnu klimatu.

Jamesi, milý chlapče, buď jsi naprostý debil, nebo jsi příliš zbabělý na to, abys řekl svým manipulátorům, ať jdou žvýkat trnky.

Nebudu vás nudit podrobnostmi. Je to daň. Překvapení! Daň je uvalena na nejproduktivnější odvětví novozélandské ekonomiky.

Až Nový Zéland nebude moci vyvážet takové objemy potravin, jaké vyváží, pak rychle zaznamená prohlubující se obchodní deficit, oslabení měny a explozi cen všeho, co se nevyrábí v tuzemsku, což zahrnuje uhlí, které nyní dováží (po uzavření zařízení na výrobu zemního plynu), naftu (kterou všichni jeho zemědělci používají) a hnojiva (opět, která používají jeho zemědělci).

Nový Zéland se rychle stává méně konkurenceschopným na světovém zemědělském trhu. To se prostě stane. To není žádná hypotetická situace. Tohle se stane. Sledujte!

Co dál?

Pokud lidem odepřete životní potřeby, stanou se dvě věci:

  • Začnou být zoufalí a
  • V zoufalství jsou náchylní a tvární k "řešením", která by dříve nepřipadala v úvahu.

Když Světové ekonomické fórum mluví o pojídání brouků, nenavrhuje to pouze v tom smyslu, jako by to navrhovala firma uvádějící na trh nový produkt. Ne, říkají vám to.

Nebude jiná možnost, protože prostřednictvím kombinace zničení nabídky, jak ukazuje Nový Zéland, což povede k vyšším nákladům, a tím k vyřazení stále většího počtu lidí z trhu, aby mohli zvýšení cen svést na chamtivé zemědělce, kteří zabíjejí matičku Zemi.

Myslíte si, že to nedává smysl?

Nemusí to dávat žádný smysl. Za poslední dva roky jsme se naučili, že nekonečný proud propagandy povede masy k tomu, aby démonizovaly a ostrakizovaly ty, na které ukážou.

Tentokrát to nejsou "neočkovaní", i když ani ti nezmizí. Jsou to zemědělci. Jak se opovažují dodávat nám potraviny?

A tak to jde dál. Energie bude démonizována. Proto nejnovější 25 % "neočekávaná daň" pro energetické firmy ve Spojeném království uprostřed nejhorší energetické krize našich životů.


Autor článku: Zerohedge

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja


Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.