Proč poptávka po zlatě roste a očekává se, že bude v době volatility pokračovat

11.05.2022

By Noelle Boughton: Podle World Gold Council se znovu objevují další pozdní pandemická rizika, což investory vrací do defenzivního módu.

Článek byl publikován zde: 10.05.2022


Podle Světové rady pro zlato poptávka po zlatě v prvním čtvrtletí letošního roku výrazně vzrostla díky silným investičním tokům do zlatých ETF a zvýšené poptávce po zlatých slitcích a mincích v USA a Evropě a očekává se, že v letošním roce bude nadále stoupat.

"Vyšší úrokové sazby pravděpodobně vytvoří prostor pro zlato, zejména v prostředí, kde panuje určitá nejistota ohledně toho, co bude dělat Fed, respektive centrální banky,"

uvedl pro Wealth Professional Juan Carlos Artigas, globální vedoucí výzkumu rady, s tím, že panují obavy, jak se jim podaří omezit inflaci a zároveň se vyhnout recesi.

"Vyšší nominální sazby jsou obecně pro zlato protivětrem, protože zvyšují oportunitní náklady držby zlata."

Podle něj investory překvapila přetrvávající vysoká inflace a válka na Ukrajině, které ovlivnily světovou ekonomiku a ceny komodit, ale vedly k určitým investicím do zlata.

"Před pandemií se objevilo mnoho expozic. Jenom se dostaly do pozadí, když se svět soustředil pouze na pandemii. Nyní se však mnohá z těchto rizik znovu objevují a myslím, že investoři si vybírají, kam chtějí vložit své dolary, aby si zajistili správné strategie zmírňování rizik a alokaci aktiv."

Artigas uvedl, že rada zaznamenala v roce 2020 příliv zlatých ETF v hodnotě 50 miliard dolarů, ale když se v roce 2021 začal sentiment zlepšovat, došlo k odlivu 9 miliard dolarů, "což vypovídá o tom, že dochází k mnohem strategičtějším nákupům na delší období." V prvním čtvrtletí roku 2022 došlo k dalšímu přílivu 12 miliard dolarů.

"Z našeho pohledu je zajímavé, že se z různých důvodů neustále zvyšuje,"

řekl a poznamenal, že mnoho investorů využívá vysoce kvalitní aktiva, jako je zlato, k diverzifikaci, zmírnění rizika a zajištění dobrých dlouhodobých výnosů.

Artigas poznamenal, že dvojí povaha zlata - jako investice, ale také pro spotřebu šperků a elektroniky - mu umožňuje zachytit část zisku, když dochází k pozitivnímu ekonomickému růstu, který podněcuje poptávku po špercích a elektronice, ale také chránit proti poklesu tím, že poskytuje bezpečný přístav v rizikových obdobích, a výsledky za první čtvrtletí roku 2022 tento mix ukazují.

Během této doby Světová rada pro zlato (The World Gold Council) oznámila, že, zlaté ETF vyskočily v 1. čtvrtletí o 69 bilionů dolarů (USD), čímž zaznamenaly nejsilnější čtvrtletní příliv od 3. čtvrtletí 2020.

Centrální banky více než zdvojnásobily své nákupy oproti předchozímu čtvrtletí a navýšily tak celosvětové oficiální zlaté rezervy o 84 bilionů USD.

Poptávka po zlatých slitcích a mincích se oproti 1. čtvrtletí 2021 snížila o 20 % v důsledku obnovených lockdownů v Číně a historicky vysokých místních cen v Turecku, ačkoli investice byly stále o 11 % vyšší než jejich pětiletý čtvrtletní průměr.

Technologický sektor dosáhl v 1. čtvrtletí nejvyšší úrovně poptávky od roku 2018 - 82 bilionů amerických dolarů - díky mírnému nárůstu použitého zlata. V meziročním srovnání však šperky poklesly o sedm procent na 474 bilionů USD (US), a to v důsledku mírnější poptávky v Číně a Indii.

Nabídka zlata mezitím meziročně vzrostla o čtyři procenta, k čemuž přispěla silná těžba v dolech a oživení recyklační činnosti.

Cena zlata v amerických dolarech vzrostla o osm procent. Průměrná čtvrtletní cena 1 877,2 USD/unci byla přibližně o pět procent vyšší než v prvním čtvrtletí roku 2021.

Vzhledem k současné globální situaci Artigas doporučil poradcům, aby "se na zlato dívali jako na strategickou součást portfolia: nejen jako na taktické aktivum v případě obtížných ekonomických podmínek, ale jako na účinný diverzifikátor a zdroj výnosů.

"Je to velmi likvidní užitečné aktivum, které může dlouhodobě zlepšit výkonnost nebo alokaci aktiv. Náš výzkum tedy silně naznačuje, že zlato je efektivní, přísně strategickou investicí. Je to dlouhodobé aktivum."


Autor článku: Noelle Boughton
Překlad: Finanční ninja

Sledujte nás na telegramu: https://t.me/financnininja

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.