Proč prudký růst dolaru a prudký pád eura otřásají světovými trhy

15.07.2022
Obchodník ukazuje bankovky v amerických dolarech ve směnárně v pákistánském Karáčí 3. prosince 2018. REUTERS/Akhtar Soomro
Obchodník ukazuje bankovky v amerických dolarech ve směnárně v pákistánském Karáčí 3. prosince 2018. REUTERS/Akhtar Soomro

By Jared Blikre: Dolar prudce stoupá, zatímco tradiční zajištění proti inflaci, jako je zlato, je drceno. Co to znamená?

Článek byl publikován zde: 15.07.2022


Americký dolar (DX-Y.NYB) je v kurzu a poprvé po dvaceti letech dosáhl téměř parity s eurem (EUR=X).

Jen (JPY=X) se za poslední rok vůči dolaru propadl o 20 %, což je v moderní éře téměř nevídané.

Bitcoin (BTC-USD) se od svého listopadového rekordního maxima propadl vůči dolaru o 70 % - což není neslýchané, ale bolestivé.

Něco z toho může být skvělé pro Američany nakupující nebo cestující do zahraničí, ale tyto pohyby způsobují chaos na globálních trzích.

Koneckonců Fed "vytiskl" 9 bilionů dolarů nákupem státních dluhopisů, což může znít jako masivní znehodnocení zelené bankovky. A nyní dolar prudce stoupá, zatímco tradiční zajištění proti inflaci, jako je zlato, je drceno.

Takže: co to znamená?

Působí zde dva klíčové faktory.

Zaprvé, úrokové sazby v USA prudce rostou, protože Federální rezervní systém se snaží snížit 40letou inflaci. A pokud chtějí globální investoři dostat zaplaceno za zdejší relativně vyšší úrokové sazby, prodají svou místní měnu, nakoupí dolary, investují do amerických dluhopisů a rozdíl si strčí do kapsy. Tento takzvaný "carry trade" je spojen s náklady na zajištění, ale teoreticky je poměrně jednoduchý a je oblíbeným obchodem hedgeových fondů.

Za druhé, zahraniční investoři ve slabých ekonomikách nakupují zelené bankovky kvůli jejich relativní bezpečnosti. Inflace doma prudce roste a politická situace v USA je přinejmenším nepřehledná, ale mezi investory zatím nepanují obavy, že by americká vláda neplnila své finanční závazky.

Dohromady tyto přílivy útočiště v kombinaci s velkým úrokovým diferenciálem vedly k tomu, že investoři nabízejí dolar v nepříjemné míře.

A podobně jako prudký nárůst úrokových sazeb působí obrovské pohyby dolarových měnových kurzů globálním investorům zmatek.

Obchody na obvykle klidných trzích s americkými státními dluhopisy a dolarovými devizami jsou vysoce pákové.

Investoři na těchto trzích se často snaží získat několik bazických bodů - nebo setin procenta - z daného pohybu. Aby mohli tyto sázky uskutečnit, využívají masivní pákový efekt, který zvětšuje malé zisky.

V letošním roce se sázky na těchto trzích rozplývají - často chaoticky - a přelévají se na běžný akciový trh.

A pokud se podíváme na reakce v amerických podnicích, zjistíme, že dolar působí ve vedoucích pozicích chaos.

Podle společnosti FactSet pochází 40 % celkových příjmů společností z indexu S&P 500 ze zahraničí, přičemž technologický a materiálový sektor získává více než 50 % svých tržeb mimo USA.

Jedním z pozitivních důsledků prudkého růstu dolaru je zvrat v nedávné komoditní bublině, která začala zatěžovat ceny ropy, plynu a obilí. Nižší ceny vstupů jsou pro podniky a nakonec i pro spotřebitele skvělé, ale skutečným zabijákem je volatilita.

Pokud jste byli leteckou společností, která se na začátku tohoto roku snažila zajistit své náklady na pohonné hmoty, když se ropa WTI (CL=F) obchodovala v rozmezí 120 USD za barel - pravděpodobně jste právě promarnili spoustu peněz, vzhledem k tomu, že cena je nyní v polovině devadesátých let.

Proto budeme s blížící se výsledkovou sezónou hledat více jasných informací o dopadech posledních měnových pohybů - a o tom, co manažeři vidí v nadcházejících čtvrtletích. Analytici se pak pustí do práce a budou revidovat svá vlastní očekávání - očekávání, která jsou na historické poměry stále extrémně vysoká.

A jak jsme se letos všichni přesvědčili, špatné zprávy se rychle prodraží.


Autor článku: Jared Blikre

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.