Proč se ceny zvýšily

02.07.2022
Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

By Robert Aro: "Stimulace" centrální banky je nesmyslný politický přístup, který v posledních dvou letech způsobil prudký růst cen.

Článek byl publikován zde: 22.06.2022


"Stimulace" centrální banky je nesmyslný politický přístup, který v posledních dvou letech způsobil prudký růst cen. Podívejte se na níže uvedené grafy:

Rozvaha Fedu v současnosti činí 8,9 bilionu dolarů:

Od ledna 2020 se zvýšila o téměř 5 000 000 000 000 000 dolarů, což znamená, že centrální banka vytvořila 5 bilionů dolarů, aby si svět mohl "koupit více věcí". Zůstatek 8,9 bilionu dolarů nejsou peníze na bankovním účtu Fedu; tyto peníze spíše dluží Fedu subjekty, jako jsou velké banky a finanční instituce (tj. pohledávky). Nové peníze obvykle nejprve zvyšují ceny akcií, dluhopisů a nemovitostí.

Vezměme také v úvahu M1 a M2, protože jsou nejčastěji používanými ukazateli peněžní zásoby.

Výše je uvedena peněžní zásoba M1, která v současné době činí 20,6 bilionu USD. Velký nárůst je částečně způsoben revizí definice M1, ke které dojde v květnu 2020. Od té doby se však M1 zvýšila o více než 4 biliony dolarů, což je stále velká částka.

Od ledna 2020 se peněžní zásoba M2 zvýšila o více než 6 bilionů dolarů, jak je uvedeno níže:

V těchto bilionech nově vytvořených dolarů jsou zahrnuty různé programy FEDu a vlády, jako je například program na ochranu výplat, který odpustil podnikatelům "půjčky" ve výši více než 700 miliard dolarů. Jak jsem napsal v dubnu 2020, doslova "platili lidem, aby nepracovali".

Existovalo také několik programů stimulačních šeků, které Kongres schválil a které se blížily 1 bilionu dolarů.

Nelze dostatečně zdůraznit, že tyto biliony dolarů byly vytvořeny "ze vzduchu" a rozdány lidem po celé zemi. Velká část těchto peněz šla do tradičních inflačních kanálů, jako jsou velké firmy na Wall Street, aby nafoukly ceny aktiv, ale několik bilionů nových dolarů šlo také na výplaty jednotlivcům na Main Street. Peníze, které jednotlivci obdrželi, mohli utratit kdekoli: za krypto, zlato, zbraně, hazardní hry, drogy, alkohol, jídlo v restauracích, oblečení nebo za rakouské ekonomické knihy.

Myšlenka, že od vlády dostáváme "peníze zdarma", může zpočátku znít lákavě. Nakonec se však peněžní přelud zastaví a společnost zjistí, že tyto vládní programy rozdávání peněz s sebou nesou vážné důsledky, jako je znehodnocení měny, a tedy větší chudoba. Je to ironie, protože deklarovaným cílem těchto politik je pomoci společnosti, ale výsledkem je pravý opak.

Programy měnové pomoci COVID nemohly být načasovány hůře, protože v roce 2020 byly uzavřeny velké části ekonomiky. Představte si nepřekvapivý výsledek: zvýšení peněžní zásoby (prostřednictvím stimulačních šeků) zvyšuje hotovostní zůstatek milionů lidí, což příjemce láká k utrácení dalších peněz. Ale zastavení ekonomiky snižuje množství zboží, které je možné koupit. V takovém světě ceny vždy rostou.

Odstraníme-li z rovnice uzavření ekonomiky, problém se stimuly centrálních bank stále existuje. Pokud vláda poskytne 1 000 USD dostatečnému počtu lidí, tyto nové peníze se dostanou do ekonomiky a zvýší poptávku po zboží. Jedním z mnoha faktorů, které mainstreamoví ekonomové do svých modelů nezahrnují, jsou fáze výroby. V reálném světě výroba trvá dlouho. Není okamžitá. Je také spojena s náklady. I kdyby ekonomika běžela "hladce", podnikatelé by nemohli automaticky zvýšit nabídku zboží, aby uspokojili novou (penězi vyvolanou) poptávku. Aby zvýšili výrobu, museli by vynaložit větší počáteční náklady, čerpat úspory, úvěry nebo získat alternativní způsoby financování.

Zastavení ekonomiky při rozdávání stimulačních šeků jen přililo benzín do ohně v popelnici. Zapomeňte na Trumpa nebo Bidena. Powellova éra centrálního bankovnictví musí znamenat jednu z nejhorších, ne-li absolutně nejhorší éru americké hospodářské historie. Zvyšování peněžní zásoby státu za účelem stimulace poptávky historicky ožebračuje národy. Přesto přesně to udělali.


Autor článku: Robert Aro

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.