Propad Luny a problémy celého kryptoměnového trhu drtí investory

16.05.2022

By Jiří Tyleček (XTB): Krach kryptoměny Luna je jednou z nejpozoruhodnějších událostí v celé historii trhu s kryptoměnami. Projekt ztratil více než 99 % své hodnoty během pouhých několika dní. Jeho kapitalizace klesla z desítek miliard dolarů na pouhých několik set milionů během chvilky. Co bylo příčinou masivního vzestupu a náhlého výprodeje Luny? Můžeme čekat dlouhodobé dopady na trh s kryptem?

Článek byl publikován zde: 13.05.2022


Dočasný fenomén

Luna těžila z populárního trendu ve světě kryptoměn zvaného DeFi neboli "decentralizované finance", který umožnil investorům do projektů jako Luna těžit z pokročilých finančních mechanismů, které konkurují nabídkám tradičního bankovního systému. Během masivního post covidového nárůstu kryptoměn vstoupily na trh miliony nováčků, kteří se navzájem předháněli při nákupu různých "trendových" projektů. Během této doby Luna přitahovala zájem investorů díky rostoucím sazbám odměn za poskytování likvidity v systému. Díky rostoucí ceně a tržní kapitalizaci se zvyšovaly i odměny investorů, což lákalo další zájemce.

Mentalita stáda

Tvůrci Luny vytvořili systém, který měl zajistit návratnost pasivní investice až 20 % a fungovat jako "bezpečné útočiště" i při propadech trhu. Tyto funkce přitáhly pozornost mnoha investorů, kteří se chtěli vyhnout rizikům spojeným s vlastnictvím jiných kryptoměn. Příběh Luny odhalil pravdu o opakujícím se chování lidí, kteří ve snaze uniknout riziku dávali peníze do zdánlivě bezpečné, "stabilní kryptoměny". Investoři chtěli dosáhnout vysoké návratnosti investic a přitom neriskovat. Stádovitě ignorovali varovné signály, když před více než měsícem zkolaboval stablecoin Neutrino projektu Waves. Nárůst popularity Luny a masivní nárůst cen propůjčily projektu důvěryhodnost v očích investorů a mediální ředitel projektu DoKwon si získal popularitu na Twitteru. Způsob, jakým byla Luna postavena, vytvořil obrovské systémové riziko, které se projevilo až tváří v tvář masivního odlivu investorů.

Investoři byli zaslepeni růstem cen, který sám o sobě není ukazatelem dlouhodobého úspěchu, a silných fundamentů. Důvěryhodné byly také informace o technologickém pokroku a algoritmizaci. Na existenci podobných rizik v ekosystému kryptoměn upozornil report investičního fondu ArkInvest, který vede Cathie Wood. Několik měsíců kolovaly informace o "Ponziho schématech" a finančních pyramidách na trhu s kryptoměnami. To však nezabránilo masivním propadům a nezměnilo spekulativní charakter trhu.

Nadace Luna byla donucena odprodat své bitcoinové rezervy, aby podpořila padající cenu UST. Původně však Luna informovala, že v případě poklesu ceny bitcoinu zkusí zastavit další výprodej nákupem BTC v blízkosti $22 000. Zdroj: CoinDesk
Nadace Luna byla donucena odprodat své bitcoinové rezervy, aby podpořila padající cenu UST. Původně však Luna informovala, že v případě poklesu ceny bitcoinu zkusí zastavit další výprodej nákupem BTC v blízkosti $22 000. Zdroj: CoinDesk

Stál za výprodejem spekulativní útok?

Zprávy o možném spekulativním útoku na projekt přinesl mimo jiné generální ředitel kryptoměny Cardano Charles Hoskinson. Podle zpráv, které kolují na webu, ke kolapsu přispěly fondy Citadel a BlackRock, které náladu zhoršily prodejem obrovského množství tokenů UST a bitcoinů. To mohlo přispět k panickému výprodeji. Oba fondy měly údajně informace o insolvenci lukrativního systému Luna a využili je k vyvolání poklesu. Tato informace stále nebyla potvrzena. Na druhou stranu tvůrci minimálně pochybných projektů nedávno oznámili, že se stali obětí informační války, která měla vyvolat paniku mezi investory. Případ Luna odhalil nedokonalost celého systému.

Tržní důsledky

Velké burzy pravděpodobně začnou důkladněji ověřovat nové i stávající projekty. Regulátoři budou věnovat větší pozornost takzvaným stablecoinům, které napodobují ceny fyzických aktiv, jako je zlato nebo měny. Americká ministryně financí Janet Yellenová oznámila, že trh se do konce roku 2022 dočká příslušných regulací. Ve stejnou dobu americká SEC informovala o destabilizujícím dopadu kryptoměn na zdraví finančních trhů. Stále existuje riziko, že případy Luna nebo Waves nebyly izolované a problémy by se mohly týkat také dalších projektů.

Mají býci na kryptoměnách utrum?

Trh s kryptoměnami v minulosti opakovaně ukázal sílu a z podobných útlaků vždy vyšel vítězně a silnější. Ani úplný kolaps největší kryptoburzy MtGox v roce 2014 nedokázal růst zastavit. Bankroty se stávají i společnostem kótovaným na burze a jsou nedílnou součástí trhu. Kolaps Luny nakonec nepředstavuje žádnou hrozbu pro základní kameny jiných projektů, i když krátkodobě může poškodit tržní sentiment. To je typické hlavně pro období cyklických poklesů, během kterých značná část investorů hledá příležitosti a volí akumulaci kryptoměn v očekávání dalšího býčího cyklu.

Autor článku: Jiří Tyleček (XTB)

Sledujte nás na telegramu: https://t.me/financnininja

Líbí se Vám tyto stránky?

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.