Putin podepsal dekret o zastavení vývozu plynu, pokud kupující neplatí v rublech

31.03.2022

By Tyler Durden: Navzdory očekávání, že Vladimir Putin blufuje o inkasování rublů výměnou za vývoz ruské energie, před chvílí ruský prezident svým podpisem potvrdil, že tomu tak není.

Článek byl publikován zde: 31.03.2022


Podle agentury Bloomberg Putin uvedl, že podepsal dekret požadující platbu v rublech za dodávky ruského plynu, které mají začít 1. dubna, jak bylo dříve oznámeno. Podle dekretu bude Rusko sice nadále dodávat plyn za stanovené objemy a ceny, ale bude požadovat, aby si odběratelé plynu otevřeli účty v ruských bankách, a upozornil, že Moskva může zastavit smlouvy o dodávkách plynu, pokud odběratelé nebudou platit v rublech; navíc by mohlo dojít k zablokování nových řízení v eurech nebo dolarech. Putin posunul to, co mnozí považovali za blafování, na hranu, když řekl, že aktivní kontrakty budou zastaveny, pokud nebudou splněny požadavky, a vysvětlil, že cílem tohoto kroku je zvýšit vypořádání v národních měnách.

Putinův dekret navazuje na dřívější zprávu v ruském tisku, že Gazprom zkoumá možnosti zastavení dodávek plynu do Evropy kvůli problémům s platbami v rublech. Navazuje také na komentáře Kremlu, který naznačil, že se bude zabývat nápadem zákonodárců požádat ostatní země, aby za širší sortiment ruského vývozu platily v rublech.

Agentura Interfax dodává, že Putin nařídil otevřít zvláštní účty pro platby za plyn u Gazprombank, která bude prodávat plynové devizy na moskevské burze, což naznačuje operativní připravenost Ruska tento plán uskutečnit.

V reakci na tuto zprávu ceny zemního plynu v USA prudce vzrostly - možná v očekávání, že velká část americké produkce bude nyní dodávána do Evropy prostřednictvím LNG, což by mohlo časem způsobit nedostatek plynu v USA...

... zatímco ropa po nejnovějším uvolnění SPR, které ještě musí potvrdit Bílý dům, rovněž vzrostla z minim.

A konečně, nyní, když se zdá, že rubl budou muset nakupovat západní mocnosti, měna dokončila svou okružní cestu na úroveň před invazí.

Autor článku: Tyler Durden

Překlad: Finanční ninja (+ Deepl)