Recese možná ještě nepřišla, ale stagflace ano: El-Erian

07.07.2022

By Julie Hyman: Zatímco ekonomové diskutují o pravděpodobnosti recese v příštím roce, Spojené státy uvízly na nepříjemné zastávce - stagflaci.

Článek byl publikován zde: 26.06.2022


Jak toto slovo napovídá, tato hospodářská situace se vyznačuje zpomalujícím se nebo stagnujícím růstem a vysokou inflací.

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí poklesla o 1,5 %, přičemž celkové spotřebitelské ceny v květnu vzrostly o 8,6 %. Obavy investorů ohledně schopnosti Federálního rezervního systému zajistit takzvané "měkké přistání" - které odvrátí recesi a zároveň zpomalí inflaci - rostou a předseda Fedu Jerome Powell tento týden ve výpovědi před Kongresem tuto obtížnost přiznal.

"Základním předpokladem je stagflace - to, co zažíváme nyní," řekl Mohamed El-Erian,

ekonom a prezident Queens' College na Cambridgeské univerzitě, v rozhovoru pro Yahoo Finance Live.

"Takže máte základní linii, která není příliš příjemná, stagflaci, a pak máte rizikovou rovnováhu, která je špatným směrem - recesi."

V tomto názoru není sám. "Strach ze stagflace" měřený měsíčním průzkumem mezi manažery fondů Bank of America zaznamenal nejvyšší úroveň od června 2008.

Spotřebitelé jsou na stejné vlně a index spotřebitelské nálady Michiganské univerzity "naznačuje, že se spotřebitelé obávají stagflace", napsali po zveřejnění zprávy ekonomové ING.

"Škody byly napáchány ve financích domácností v důsledku stlačení kupní síly vyšší inflací - pouze 30,8 % domácností si myslí, že růst příjmů v příštích pěti letech předčí inflaci."

Stagflace není ani trajektorií, které čelí pouze americká ekonomika.

Začátkem tohoto měsíce Světová banka snížila svou prognózu globálního růstu pro letošní rok na 2,9 % z předchozí prognózy 4,1 % a vydala varování:

"Globální výhled čelí významným negativním rizikům, včetně sílícího geopolitického napětí, prodlouženého období stagflace připomínajícího 70. léta 20. století, rozsáhlého finančního napětí způsobeného rostoucími náklady na půjčky a zhoršující se potravinové nejistoty."

Předseda Fedu Jerome Powell se dívá na tiskovou konferenci o úrokových sazbách, ekonomice a opatřeních měnové politiky v oblasti inflace 15. června 2022. (Foto: Olivier DOULIERY/AFP)
Předseda Fedu Jerome Powell se dívá na tiskovou konferenci o úrokových sazbách, ekonomice a opatřeních měnové politiky v oblasti inflace 15. června 2022. (Foto: Olivier DOULIERY/AFP)

Evropa je ohrožena zejména kvůli své závislosti na ruském zemním plynu a ukrajinském obilí. To ještě zdůraznil čtvrteční index nákupních manažerů eurozóny, který v červnu klesl na 16měsíční minimum.

Jack-Allen Reynolds, hlavní ekonom pro Evropu ve společnosti Capital Economics, měl na tyto údaje jednoduchou reakci:

"Nastala stagflace."


Autor článku: Julie Hyman

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.