Rozdíl mezi měnovými a finančními válkami

21.01.2022


By Dailyreckoning: Je snadné zaměnit "měnové války" s "finančními válkami"... Ale v následujícím rozhovoru s Henrym Bonnerem ze Sprott Global Research Jim Rickards vysvětluje, proč existuje jeden zásadní rozdíl, který lidé často přehlížejí... a to je jeden z důvodů, proč pravděpodobněji zažijeme válku měnovou spíše než finanční. Čtěte dál...

Originál článku publikován zde:  4. listopadu 2014


Henry Bonner: Ahoj Jime. Nedávno jsi vydal Měnové války a nyní Smrt peněz. Očekáváš globální kolaps každé měny? A pokud ano, kolaps ve vztahu k čemu?

Jim Rickards: Očekávám kolaps hodnoty měn ve vztahu k reálnému zboží, reálným aktivům a reálným službám. To se stane u všech měn, nejen u dolaru. Neočekávám svět, kde lidé ztrácejí důvěru v dolar a euru se daří opravdu dobře. Na relativním základě jsem na euru nějakou dobu býčí. V konečném důsledku, pokud však lidé ztratí důvěru v dolar, bude to inflační ve všech zemích světa a nemyslím si, že by tomu nějaká měna mohla odolat. Když říkám 'smrt peněz', myslím tím skutečně ztrátu důvěry v kupní sílu peněz. Je velmi pravděpodobné, že se jedná o globální fenomén, který se neomezuje na žádnou konkrétní zemi.

Henry Bonner: Je rozsáhlá ztráta důvěry v papírové měny konečným výsledkem měnové války, kterou vidíš?

V měnové válce nejde o to, že chcete zničit ostatní měny, ale o to, že chcete zlevnit svou vlastní měnu...

Jim Rickards: Měnové války jsou součástí obrazu, protože způsob, jakým bojujete v měnové válce, je zlevnění měny, snížení sazeb a kvantitativní uvolňování. Viděli jsme to nedávno při oznámení dalšího kvantitativního uvolňování z Japonska, které trhy zaskočilo a způsobilo pokles japonského jenu o více než 2 procenta během jediného rána. To je obrovský posun na měnových trzích.

Dalším velkým faktorem v měnových válkách je otázka placení státních dluhů. Skutečným problémem jsou suverénní deficity a otázkou je, jak se s nimi vypořádat. Jedním ze způsobů, jak se s nimi vypořádat, je inflace, která je samozřejmě cílem měnové války. Problém je v tom, že ne každý může devalvovat proti všem ostatním najednou. Musíte se střídat. Takže to jde tam a zpět a tam a zpět. To se stalo ve dvacátých a třicátých letech a děje se to znovu dnes.

Henry Bonner: Je účelem různých frakcí v "měnové válce" zničit jiné měny? Nebo je "měnová válka" pouze vedlejším produktem každé země, která se snaží dostat ze svých dluhových závazků?

Jim Rickards: V měnové válce nejde o to, že chcete zničit ostatní měny, ale o to, že chcete zlevnit svou vlastní měnu; to ve skutečnosti znamená, že posilujete ostatní měny. Chcete importovat inflaci prostřednictvím vyšších dovozních cen. Máte pravdu - je to politika a ne něco, co se děje náhodně nebo kvůli jiným akcím. Země mají politiku týkající se úrokových sazeb a daní a mají politiku týkající se směnných kurzů. Je to do značné míry záměrná politika; to se nestane jen tak.

Henry Bonner: Řekl jsi, že Čína možná tajně prodává dolar a nakupuje zlato. Pokud se snaží devalvovat svou vlastní měnu, proč to dělají? Neměli by koupit dolar a prodat jüan?

Jim Rickards: Pleteš si dvě různé věci. Pletete si měnovou válku s finanční válkou. Mluvil jsem o finanční válce, která se liší od války měnové. Měnová válka je hospodářská politika, kterou země používají k boji proti deflaci a povzbuzení inflace zlevněním měny a vytvořením inflace ve formě vyšších dovozních cen. Je to způsob, jak vytvořit měnové uvolnění. Jde o prastarou hospodářskou politiku, která se nejslavněji používala na přelomu 20. a 30. let 20. století. Země si navzájem kradly růst znehodnocováním svých měn, snažily se dovážet inflaci a zlepšovat své obchodní bilance způsobením levnějších vývozů zahraničním odběratelům a dražších dovozů domácím odběratelům. Bylo vidět, že tato kombinace podporuje růst.

Finanční válka je jiná. Finanční válka zahrnuje země, které jsou tradičními rivaly nebo dokonce nepřáteli, například USA, Rusko a Čína, s konkurenčními zájmy všude od východní Evropy po Jihočínské moře. Země vedly války v minulosti pomocí tradičních kinetických metod - armády, námořnictva, letectvo, rakety, ponorky a tak dále. Nyní žijeme ve věku, kdy se při přemýšlení o válčení musíte dívat na asymetrické formy válčení - nejen na tradiční formy - jako jsou chemické, biologické, radiologické zbraně, partyzánská válka, terorismus a finanční válka. Takže scénář, o kterém jsem mluvil a který zahrnuje Čínu nakupující zlato a prodej dolaru, nebyl měnovou válkou; byla to finanční válka. Tam se snažíte zničit ekonomiku svého protivníka, což je velmi odlišná situace.

Henry Bonner: Je správné říkat, že jsi se hodně podílel na záchraně Long Term Capital Management?

Jim Rickards: Ano. Existuje o tom kniha - When Genius Failed (Když génius selhal), od Rogera Lowensteina -, která samozřejmě pojednává o mé roli, spolu s ostatními. Od začátku do konce jsem byl generálním právníkem společnosti Long Term Capital Management a v roce 1998 jsem vyjednal záchranu.

Henry Bonner: Alan Greenspan, bývalý předseda Federálního rezervního systému, obviňuje finanční modely používané FEDem za to, že zmeškaly finanční krizi. Připomíná vám to, co se stalo v LTCM? Myslíte si, že se Fed od té doby zlepšil v předpovídání krachů?

Jim Rickards: Ne. Myslím, že máte naprostou pravdu. Modely, které LTCM používala v 90. letech, byly tytéž modely, které Wall Street používala ještě na počátku 20. století, a ostatně tytéž modely, které se používají dnes. Říká se jim "dynamické stochastické modely obecné rovnováhy" a také modely řízení rizik, jako jsou "value at risk" nebo modely VaR. Byly to ty, které jsme používali v 90. letech a nadále je používáme posledních 16 let. Nyní se stále používají. Neodpovídají tomu, jak trhy skutečně fungují, ani skutečnému lidskému chování. Selhaly v minulosti a selžou znovu. Pokud máte špatný model, dostanete špatnou politiku a pokaždé budete negativně překvapeni výsledky.

Henry Bonner: Podle Greenspana Fed rozšířil svou rozvahu, aby neposílil ekonomiku nebo aby udržoval vyšší inflaci. Bylo to proto, že federální vláda měla tak velké výdaje, že by "vytlačila" soukromé dlužníky, kdyby Fed nezvýšil velikost své rozvahy. Myslíš si, že je to pravda? Řídí Fed ekonomiku? Nebo jen reagovat na kapitálové požadavky americké vlády?

Jim Rickards: Myslím, že obě věci jsou pravdivé. Myslím, že Greenspan má pravdu, že jsme svědky monetizace dluhu. To je to, co Frederick Mishkin, bývalý člen rady guvernérů Federálního rezervního systému, nazývá "fiskální dominance." Ano, myslím, že Greenspan má v tomto pravdu, ale je také pravda, že se snaží naplnit dvojí mandát cenové stability a vytváření pracovních míst. Mezi nimi je Fed ochoten tolerovat vyšší inflaci, pokud dokáže vytvořit více pracovních míst. Nemluví o "fiskální dominanci" a výslovně neříkají, že monetizují dluh. Ve skutečnosti popírají, že zpeněžují dluhy.

Greenspan má pravdu. Když jsou úvěrové požadavky federální vlády tak velké, musíte buď vyhovět požadavkům, nebo bude někdo vytlačen. Myslím, že výsledek by byl deflační. Vlády nemohou tolerovat deflaci. Takže spíše než volit mezi stimulem z monetárního uvolnění a monetizací dluhu si myslím, že dělají obojí.

Henry Bonner: Když se podíváš na sanaci bank nebo sanaci LTCM, myslíte si, že Fed dosahuje ekonomické stability záchranou těchto institucí? Nebo si myslíte, že po záchraně skončí s křehčím systémem?

Jim Rickards: Oboje. Myslím, že krátkodobě fakticky zabránili většímu kolapsu. Pokud by LTCM nebyla zachráněna, došlo by k horšímu kolapsu v roce 1998. Pokud by Goldman Sachs nedostala záchranu, došlo by v roce 2008 k horšímu kolapsu. Z krátkodobého hlediska politika Fedu zabránila horšímu kolapsu a horšímu hospodářskému útlumu, ale přišla s velmi vysokými náklady. Pravděpodobně budou dlouhodobé náklady vyšší než krátkodobé zisky. Mnoho krátkodobých výpadků mohlo vést ke stabilnějšímu systému na pokračujícím základě, s větším důrazem na organický růst než na finanční inženýrství.

...centrální bankéři nemohou říkat pravdu nebo co si skutečně myslí, protože dopad na trh by byl příliš velký.

Myslím, že záchrana fungovala, ale pouze krátkodobě, aby se předešlo horším událostem v té době. Z dlouhodobého hlediska jen vytvářejí větší bubliny a velké potenciální kolapsy, které se ještě neobjevily, ale pravděpodobně se objeví v příštím roce nebo tak nějak.

Henry Bonner: Řekl jsi, že 'zátěžové testy' provedené ministerstvem financí ve velkých bankách byly nevyžádané. Souvisí to s myšlenkou, že systém je nyní ve skutečnosti nestabilnější?

Jim Rickards: Odpověď je ano. Když se podíváte na rozvahy, bankovní kapitál je nyní větší; regulátoři by řekli, že systém je ve výsledku stabilnější. Ale takhle věci nevidím. Dívám se na věci z hlediska hrubé národní hodnoty derivátů, vzájemného propojení velkých finančních institucí a koncentrace aktiv v největších bankách. Když dáme všechny tyto věci dohromady, systém je nyní mnohem složitější a více propojený v mnohem větším měřítku; to je recept na větší finanční kolaps. Vraťme se k tomu, co jsem řekl dříve, pokud máte špatný model, budete uplatňovat špatnou politiku a získáte špatné výsledky. Systém je nestabilnější, ale když se na něj podívají regulátoři Fedu, pravděpodobně by řekli, že je systém zdravější.

Henry Bonner: Poslední otázka: Jsi vůbec překvapen nebo znepokojen Greenspanovými poznámkami, že zlato a úrokové sazby půjdou výše?

Jim Rickards: Ne. Když se podíváte na Greenspanovu poznámku, než se stal předsedou Federálního rezervního systému, řekl o zlatě mnoho pozitivních věcí. Od té doby, co opustil předsednictví, řekl o zlatě při mnoha příležitostech pozitivní věci - například tento týden na Radě pro zahraniční vztahy. Má za sebou historii pozitivního pohledu na zlato, ale během celých 20 let, kdy byl předsedou Federálního rezervního systému, nikdy neřekl o zlatě nic dobrého. Myslím, že to vypovídá více o omezeních centrálních bankéřů; jinými slovy, centrální bankéři nemohou říkat pravdu nebo to, co si skutečně myslí, protože dopad na trh by byl příliš velký. Myslím, že Greenspan se dnes vrací k tomu, že říká věci, které říkal před 40 lety, ale nemohl to říct, když byl předsedou Fedu.

S pozdravem

Henry Bonner a Jim Rickards

Autor: James Rickards

Překlad: Finanční ninja

Líbil se Vám tento překlad?

Pomozte prosím zachovat provoz stránek Financnininja, i nejmenší finanční příspěvek velice pomáhá. Moc děkuji!