Rozvíjející se trhy čeká historická kaskáda nesplácených úvěrů

14.07.2022

By Sydney Maki: Čtvrtmiliardová hromada problémových dluhů hrozí, že rozvojový svět zatáhne do historické kaskády nesplácených úvěrů. "Obyvatelstvo trpící vysokými cenami potravin a nedostatkem zásob může být ohniskem politické nestability."

Článek byl publikován zde: 07.07.2022


Srí Lanka byla první zemí, která letos přestala platit svým zahraničním držitelům dluhopisů, protože ji tížily neúnosné náklady na potraviny a pohonné hmoty, které vyvolaly protesty a politický chaos.

Nyní se pozornost obrací k Salvadoru, Ghaně, Egyptu, Tunisku a Pákistánu - zemím, které jsou podle Bloomberg Economics ohroženy platební neschopností. Vzhledem k tomu, že náklady na pojištění dluhu rozvíjejících se zemí proti nesplacení vzrostly na nejvyšší úroveň od ruské invaze na Ukrajinu, vyjadřují své obavy také například hlavní ekonomka Světové banky Carmen Reinhartová a odborníci na dlouhodobé dluhy rozvíjejících se zemí, jako je bývalý portfolio manažer společnosti Elliott Management Jay Newman.

"U zemí s nízkými příjmy nejsou dluhová rizika a dluhové krize hypotetické," řekla Reinhartová v televizi Bloomberg.

"V podstatě už jsme tam byli."

Podle údajů sestavených na základě indexu agentury Bloomberg se počet rozvíjejících se trhů se státním dluhem, který se obchoduje na krizových úrovních, tedy s výnosy, které naznačují, že investoři věří v reálnou možnost nesplacení, za posledních šest měsíců více než zdvojnásobil. Dohromady v těchto 19 zemích žije více než 900 milionů lidí a některé z nich - například Srí Lanka a Libanon - již jsou v platební neschopnosti.

V sázce je tedy 237 miliard dolarů, které náleží zahraničním držitelům dluhopisů, s nimiž se obchoduje s obtížemi. To podle údajů agentury Bloomberg představuje téměř pětinu, tedy asi 17 %, z 1,4 bilionu dolarů, které mají státy rozvíjejících se zemí nesplacené v zahraničním dluhu denominovaném v dolarech, eurech nebo jenech.

Jak se v posledních desetiletích opakovaně ukazuje, finanční kolaps jedné vlády může vyvolat dominový efekt - v tržní hantýrce známý jako "nákaza" -, protože opatrní obchodníci stahují peníze ze zemí s podobnými ekonomickými problémy, a tím urychlují jejich krach. Nejhorší z těchto krizí byla dluhová krize v Latinské Americe v 80. letech 20. století. Podle pozorovatelů rozvíjejících se trhů má současný okamžik jistou podobnost. Stejně jako tehdy Federální rezervní systém náhle rychle zvyšuje úrokové sazby ve snaze omezit inflaci, což vyvolává prudký nárůst hodnoty dolaru, který rozvojovým zemím ztěžuje obsluhu jejich zahraničních dluhopisů.

Nejvíce pod tlakem bývají menší země s kratší historií na mezinárodních kapitálových trzích. Větší rozvojové země, jako jsou Čína, Indie, Mexiko a Brazílie, se mohou pochlubit poměrně solidními vnějšími rozvahami a zásobami devizových rezerv.

Ve zranitelnějších zemích však panují všeobecné obavy z toho, co přijde. Po celém světě se objevují politické nepokoje spojené s rostoucími cenami potravin a energií, které vrhají stín na nadcházející splátky dluhopisů ve vysoce zadlužených zemích, jako je Ghana a Egypt, které by podle některých názorů měly peníze raději použít na pomoc svým občanům. Vzhledem k rusko-ukrajinské válce, která udržuje tlak na ceny komodit, rostoucím globálním úrokovým sazbám a posilujícímu americkému dolaru bude zátěž pro některé země pravděpodobně neúnosná.

Anupam Damani, vedoucí oddělení mezinárodních dluhopisů a dluhopisů rozvíjejících se trhů ve společnosti Nuveen, má velké obavy o zachování přístupu k energiím a potravinám v rozvojových ekonomikách.

"To jsou věci, které budou rezonovat i v druhé polovině roku," řekla.

"Existuje mnoho akademické literatury a historických precedentů, pokud jde o sociální nestabilitu, kterou mohou způsobit vyšší ceny potravin, a to pak může vést k politickým změnám."

Na okraji

Čtvrtina států sledovaných v indexu Bloomberg EM USD Aggregate Sovereign Index se obchoduje v situace nouze, což je obecně definováno jako výnos o více než 10 procentních bodů vyšší než výnosy státních dluhopisů s podobnou splatností.

Tento ukazatel se letos propadl o téměř 20 %, čímž již překonal celoroční ztrátu, kterou zaznamenal během globální finanční krize v roce 2008. Část z toho samozřejmě pramení z velkých ztrát na trzích s podkladovými sazbami, ale zhoršení úvěrových podmínek bylo hlavním faktorem u zemí s největšími problémy.

Samy Muaddi, portfolio manažer společnosti T. Rowe Price, který pomáhá dohlížet na aktiva v hodnotě přibližně 6,2 miliardy USD, to označuje za jeden z nejhorších výprodejů dluhu rozvíjejících se trhů "pravděpodobně v historii".

Poukazuje na to, že mnoho rozvíjejících se zemí spěchalo s prodejem zahraničních dluhopisů v době pandemie kovidu, kdy byly potřeby výdajů vysoké a náklady na půjčky nízké. Nyní, když světové centrální banky vyspělých trhů zpřísňují finanční podmínky, čímž odvádějí kapitálové toky z rozvíjejících se trhů a zanechávají na nich vysoké náklady, budou některé z nich ohroženy.

"Pro mnoho rozvojových zemí nastává akutní období výzev," řekl Muaddi.

Averze k riziku se rozšířila i na aktivní obchodníky, kteří shánějí pojištění proti selhání na rozvíjejících se trzích. Cena se drží těsně pod vrcholem, který byl zaznamenán při invazi ruských vojsk na Ukrajinu na začátku tohoto roku.

"Věci se mohou zhoršit dříve, než se zlepší," řekl Caesar Maasry,

vedoucí strategie pro rozvíjející se trhy ve společnosti Goldman Sachs Group Inc. na webináři agentury Bloomberg Intelligence.

"Je to pozdní cyklus. Není tu silné oživení, které by se dalo koupit."

To způsobilo, že zahraniční správci peněz z rozvojových ekonomik odešli. Podle údajů Institutu mezinárodních financí stáhli v červnu z dluhopisů a akcií rozvíjejících se trhů 4 miliardy dolarů, což znamenalo již čtvrtý měsíc odlivu v řadě, protože ruská invaze na Ukrajinu a dopad války na ceny komodit a inflaci zhoršily náladu investorů.

"Mohlo by to mít skutečně dlouhodobé dopady, které změní způsob, jakým uvažujeme o rozvíjejících se trzích, a zejména o rozvíjejících se trzích ve strategickém kontextu," řekl Gene Podkaminer, vedoucí výzkumu ve společnosti Franklin Templeton Investment Solutions.

"V první řadě to potvrzuje pověst rozvíjejících se trhů - jsou volatilní. Určitě existovala období, kdy na to investoři možná zapomněli, ale nyní je těžké tuto skutečnost ignorovat."

Rostoucí rozpětí dluhopisů také vyvolává zvláštní obavy centrálních bankéřů, kteří vidí stále výraznější kompromis mezi zpřísňováním úrokových sazeb za účelem ochrany měn a tlumení inflace versus udržením akomodace, která by pomohla udržet křehké postkovidové oživení na správné cestě. Multilaterální instituce, jako je Mezinárodní měnový fond, také varovaly před dalšími rozpory v terénu spojenými se zátěží rostoucích životních nákladů, zejména tam, kde vlády nemají možnost poskytnout domácnostem tlumící opatření.

Politické nepokoje na Srí Lance byly rozdmýchány rozsáhlým omezením dodávek elektřiny a prudkým růstem inflace, který prohloubil nerovnost. Analytici Barclays Plc pod vedením Christiana Kellera varovali, že by se to mohlo v druhé polovině letošního roku opakovat i jinde.

"Obyvatelstvo trpící vysokými cenami potravin a nedostatkem zásob může být ohniskem politické nestability," napsal jeho tým ve zprávě z poloviny roku.


Autor článku: Sydney Maki

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.