Update Reuters: Rusko podle plánu obnoví vývoz plynu z Nord Streamu 1 

19.07.2022

By Reuters: Údržba plynovodu Nord Stream 1 potrvá od 11. do 21. července. Gazprom v červnu omezil dodávky plynu plynovodem.

Článek byl publikován zde: 19.07.2022


Dva zdroje obeznámené s plány na vývoz uvedly pro agenturu Reuters, že ve čtvrtek bude po dokončení plánované údržby opět zahájen tok ruského plynu plynovodem Nord Stream 1.

Plynovod, který zajišťuje více než třetinu ruského vývozu zemního plynu do Evropské unie, byl 11. července zastaven na deset dní roční údržby.

Zdroje, které hovořily pod podmínkou zachování anonymity kvůli citlivosti této záležitosti, agentuře Reuters sdělily, že se očekává, že provoz plynovodu bude obnoven včas, ale v menším objemu, než je jeho kapacita přibližně 160 milionů metrů krychlových (mcm) denně.

Kremlem kontrolovaný energetický gigant Gazprom (GAZP.MM) minulý měsíc snížil vývoz plynu touto trasou na 40 % kapacity s odvoláním na zpoždění při návratu turbíny, kterou Siemens Energy (ENR1n.DE) servisoval v Kanadě.

"Vrátí se (Gazprom) na úroveň před 11. červencem," uvedl jeden ze zdrojů o objemech plynu očekávaných prostřednictvím Nord Stream 1 od čtvrtka.

Referenční nizozemský předměsíční kontrakt klesl o 3 % po zprávě agentury Reuters, že toky budou obnoveny ve čtvrtek.

Dříve během dne se kontrakt obchodoval na vyšší úrovni poté, co Wall Street Journal informoval, že Evropská komise neočekává, že ropovod bude po údržbě znovu spuštěn.

Nord Stream 1, který vede po dně Baltského moře do Německa, je v centru pozornosti od 24. února, kdy Rusko vyslalo na Ukrajinu vojáky, což Moskva označuje za "speciální vojenskou operaci".

Západ obvinil Rusko, největšího světového vývozce plynu a druhého největšího dodavatele ropy, že využívá své dodávky energie jako nátlakový nástroj.

Rusko tato obvinění odmítlo a uvedlo, že je spolehlivým dodavatelem energie.

V dopise ze 14. července však Gazprom uvedl, že od 14. června zpětně vyhlašuje vyšší moc, což je právní klauzule, která znamená, že nemůže zaručit dodávky plynu kvůli výjimečným okolnostem.

Deník Kommersant v pondělí s odvoláním na osoby obeznámené se situací uvedl, že Kanada 17. července poslala letadlem do Německa turbínu potřebnou pro Nord Stream 1 poté, co byly dokončeny opravné práce.

Společnost Siemens Energy se k tomu odmítla vyjádřit.

Jeden ze zdrojů v úterý agentuře Reuters sdělil, že turbína pravděpodobně nebude znovu instalována do 21. července.

Německé ministerstvo hospodářství v pondělí uvedlo, že nemůže poskytnout podrobnosti o tom, kde se turbína nachází.

Mluvčí ministerstva však uvedl, že turbína byla náhradním dílem, který měl být používán až od září, což znamená, že její nepřítomnost nemohla být skutečným důvodem poklesu průtoku plynu před údržbou.


Autor článku: Reuters

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.