Rusko se podle odborníků nemůže účinně vyhnout sankcím pomocí kryptoměn

03.03.2022

By Michaela Nocarová: Na neformálním zasedání ministrů hospodářství a financí v pátek 25. února. Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagarde prosazovala zavedení Markets in Crypto Assets (MiCA), regulačního rámce pro digitální aktiva. Jak by rámec fungoval?

Článek byl publikován zde: 02.03.2022


Rusko a regulační rámec pro krypto MiCA

Podle ní se jedná o tzv.:

"Kdykoli existuje zákaz nebo prohibice nebo mechanismus bojkotu či zákazu, vždy se najdou kriminální způsoby, které se pokusí zákaz nebo prohibici obejít. Je tak kriticky důležité, aby se MiCA prosadila co nejrychleji, abychom měli regulační rámec, v němž lze kryptoaktiva skutečně zachytit."

- uvedla Lagardeová.

Tento krok měl Rusku zabránit ve využívání kryptoměn jako prostředku k obcházení sankcí. Hlasování o zavedení MiCA, které bylo poprvé představeno Evropské komisi (EK) v září 2020 a přijato v listopadu 2021, však bylo odloženo. Důvodem byly obavy, že tento krok bude nesprávně interpretován jako zákaz těžby kryptoměn metodou Proof-of-Work.

Nyní zůstává otázkou, zda jsou tyto obavy opodstatněné. Může Rusko skutečně obejít sankce pomocí kryptoměn?

Reakce odborníků

Ve vlákně na Twitteru vyjádřil svůj názor Jake Chervinsky, vedoucí politického oddělení Blockchain Association v USA.

1/ Russia can't & won't use crypto to evade sanctions.

Concerns about crypto's use for sanctions evasion are totally unfounded. They fundamentally misunderstand:

- how sanctions work
- how crypto markets work
- how Putin is actually trying to mitigate sanctions

I'll explain 🧵

- Jake Chervinsky (@jchervinsky) March 1, 2022

Pokračoval, že obavy jsou neopodstatněné kvůli nepochopení tří věcí: jak fungují sankce, jak fungují kryptotrhy a jak se Putin snaží sankce zmírnit.

Na otázku "může krypto zmírnit sankce tím, že nabídne alternativu k SWIFT?" odpověděl, že "ani ne". Jeho důvodem je, že čínský CIPS je mnohem pravděpodobnější možností než krypto síť, kterou nemohou kontrolovat.

Kryptotrh je podle něj také příliš malý, nákladný a transparentní na to, aby byl užitečný pro ruskou ekonomiku. Podle něj:

"Kryptotrhy jsou pro začátek řídké a rublové obchodní páry jsou vzácné. Vzhledem k tomu, že Rusko je odříznuto od světového kryptoprůmyslu, nemůže být zdrojem zdaleka takové likvidity, aby to mělo význam."

Dále uvedl, že

"Rusko také nemůže skrýt své stopy. Odhlédneme-li od oprávněných obav o soukromí, transparentnost veřejných ledgerů, analytické schopnosti amerických forenzních firem, najdeme, že krypto je pro obcházení sankcí nepoužitelné."

Nakonec k tomu, jak se Putin snaží zmírnit sankce, se domnívá, že krypto není součástí jeho plánu. Spíše naopak,

"Jeho strategie zahrnovala diverzifikaci ruských rezerv do jüanů a zlata,ne do krypta, přesun obchodu do Asie, ne na blockchainy, přenesení výroby na pevninu atd. Putin mohl vybudovat kryptoinfrastrukturu, kdyby chtěl. Neudělal to. Není důvod si myslet, že by to udělal, nebo mohl udělat, nyní."

Ari Redbord ze společnosti TRM labs, která se zabývá blockchainovým zpravodajstvím, v rozhovoru pro Al-Džazíru uvedl, že:

"Je velmi obtížné přesunout velké množství kryptoměn a převést je na použitelnou měnu. Rusko nemůže kryptoměnou nahradit stovky miliard dolarů, které by mohly být potenciálně zablokovány nebo zmrazeny."

Těžba kryptoměn a Rusko

Těžba kryptoměn s využitím obrovských zásob ropy je také jednou z možností, protože Rusko je jedním z největších vývozců ropy. V tomto případě by mohli napodobit Teherán, pokud se sankce zaměří na energetický sektor.

Tom Robinson, spoluzakladatel společnosti Elliptic, která se zabývá analýzou blockchainu, se domnívá, že by to mohla být jedna z možností.

Robinson to řekl televizi Al-Džazíra:

"Těžba kryptoměn jim umožňuje zpeněžit jejich energetické zásoby na globálním trhu, aniž by je museli skutečně přemístit mimo zemi,"

Jak však řekl Chervinsky, kryptotrhy jsou příliš malé ve srovnání s rozsahem toho, co bude Putin potřebovat k tomu, aby se vyhnul sankcím. Takže prozatím je vyhýbání se sankcím pomocí kryptoměn nepravděpodobnou, ale nikoli nemožnou možností.

Závěr

Jak bylo řečeno, jedná se o nepravděpodobnou možnost. To ale neznamená, že se to nemůže do budoucna změnit. Jak to vidíte vy? Bude se Rusko snažit obejít sankce pomocí kryptoměn? Pravdou je, že sám Putin vidí v těžbě budoucnost...


Autor článku: Michaela Nocarová (Kryptomagazin.cz)