S inflací na 40letém maximu je Fed příliš vyděšen, než aby jednal

14.02.2022

By Ryan McMaken: Podle Bureau of Labor Statistics (BLS) indexu spotřebitelských cen (CPI) inflace v lednu meziročně vzrostla o 7,5 procent. To byl, jak poznamenává BLS, "největší 12měsíční nárůst od února 1982".

Článek byl publikován zde: 11. února 2022


Index všech položek bez potravin a energie vzrostl o 6,0 procenta, což je největší změna za 12 měsíců od srpna 1982. Energetický index vzrostl za poslední rok o 27,0 procent a index potravin vzrostl o 7,0 procent.

Pokud jde o potraviny, největší nárůst byl zjištěn u masa, drůbeže, ryb a vajec, která se za rok zvýšily o 12,2 procent.

Bydlení vzrostlo o 5,6 procent. Ojeté vozy vzrostly o neuvěřitelných 40,5 procent.

Naposledy byla inflace CPI takto vysoká v únoru 1982, kdy její míra činila 7,6 procent. To představovalo zlepšení oproti velmi vysokým mírám inflace zaznamenaným v letech 1980 a 1981, kdy inflace v některých měsících přesáhla 18 procent.

S cenovou inflací na čtyřicetiletém maximu zůstává otázkou, zda Fed plánuje udělat něco pro to, aby skutečně snížil monetární inflaci - významný faktor dnešní cenové inflace. Míra cenové inflace se od dubna loňského roku pohybovala nad 4 procenty a od října zrychlila přes 6 procent. Jedinou akcí Fedu však bylo mírné omezení nákupů aktiv financovaných monetární expanzí centrální banky. Jinými slovy, Fed pouze pokračoval v přímém vstřikování nových peněz do ekonomiky, i když ceny zrychlily.

Ach ano, hodně se mluvilo o snižování a přijímání opatření, která by zvrátila dvanáct let trvající flám Fedu snadného vydělávání peněz, ale Fed neudělal v podstatě nic. Cílová sazba federálních fondů zůstává na 0,25 procentech, kde byla od začátku roku 2020. Od té doby, co Fed začal v říjnu předstírat, že dělá jestřábí politiku, se jeho portfolio zvýšilo z 8,5 bilionu dolarů na 8,8 bilionu dolarů. Je pravda, že dochází k mírnému zpomalení nových nákupů, ale skutečnost, že někteří lidé dokonce tvrdí, že jde o jakýsi jestřábí obrat, ukazuje, jak daleko od "normalizace" zůstáváme. Fed pravděpodobně brzy ukončí aktivní nákupy aktiv - alespoň do té doby, než se rozhodne, že je opět potřeba kvantitativní uvolňování (QE). O skutečném zmenšení portfolia se nemluví.

Nedostatek akce v oblasti úrokových sazeb je rovněž pozoruhodný. Naposledy byla míra inflace CPI na 7,5 procentech, efektivní sazba federálních fondů byla kolem 12 procent. V roce 1989 Fed také umožnil růst úrokových sazeb s rostoucí inflací, přičemž efektivní sazba federálních fondů dosáhla vrcholu kolem 9,5 procent. V roce 2006 úrokové sazby opět předčily inflaci CPI. V kombinaci se silami dezinflace, jako je mezinárodní obchod a rostoucí produktivita, to v krátkodobém horizontu odrazilo nárůst cenové inflace.

Je pravda, že od té doby, co Greenspan na konci 80. let začal prosazovat slabý dolar, byla větší část politiky vždy zaměřena na vyšší peněžní inflaci. Přesto až do éry Janet Yellenové existovalo určité poznání, že udržet úrokové sazby na nule a zároveň zaplavit trh novými penězi prostřednictvím nákupů aktiv může být problém.

Ale díky lidem jako Yellen a Jerome Powellovi jsou tyto dny minulostí. Nyní je "strategií" držet úrokové sazby blízko nuly, i když cenová inflace vzrostla na nejvyšší úroveň za čtyřicet let.

Co tedy Fed udělá v příštích několika měsících? Zdá se, že nejvíce jestřábí předpovědi jsou, že Fed by mohl zvýšit sazbu federálních fondů o 1 procento, aniž by ve skutečnosti neudělal nic pro snížení velikosti portfolia, což by skutečně omezilo nabídku peněz.

To vše samozřejmě ukazuje, jak neuvěřitelně slabá je současná bublinová ekonomika - a Fed to ví. V roce 2019, po téměř deseti letech expanze, se Fedu podařilo dosáhnout cílové sazby Fed fondů až na 2 procenta. To pravděpodobně vedlo k repo panice toho roku, která vedla Fed k obnovení nákupů aktiv po krátkém výprodeji. Ekonomika směřovala do roku 2020 již v oslabeném stavu, než udeřila covid panika.

Nyní se ale Fed obává, že ekonomika je příliš slabá na to, aby vydržela, byť jen jednoprocentní cílovou sazbu zvyšovanou pomalu během roku. (Nezapomínejte, že to je maximum, o kterém někdo vážně mluví. Pravděpodobné zvýšení cílové sazby je mnohem menší.) Fed se bojí, že i sebemenší náhlý pohyb by mohl prasknout bubliny aktiv, takže vlak na vytváření peněz má jen zpomalil na nejmenší stupeň.

Jinými slovy, je těžké si představit, že Fed může udělat cokoliv, aby výrazně ovládl inflaci - pokud ovšem Fed nespustí recesi. A toho se Fed bojí. Pokud stiskne tlačítko paniky a skutečně zvýší sazby, řekněme o padesát bazických bodů, jak zareagují trhy? Fed to neví a bojí se to zjistit.

Proti jakémukoli velkému zásahu Fedu jsou i další faktory. Federální vláda potřebuje udržet úrokové sazby na nízké úrovni, aby si mohla nadále půjčovat biliony dolarů na pokračující "úlevy" covidu a nové války. Jakékoli výrazné zvýšení úrokových sazeb by si mohlo vynutit značné škrty v rozpočtových programech, aby bylo možné zaplatit úroky z dluhu. V extrémním případě by vysoké sazby mohly způsobit i krizi státního dluhu. Můžeme také zjistit, že Fed je více odhodlán podporovat ceny aktiv než snižovat cenovou inflaci. To znamená, že Fed bude volit miliardáře před běžnými lidmi. To nebude překvapení, pokud se to stane. Centrální banka se stala skvělým nástrojem redistribuce bohatství od držitelů dolaru střední třídy k bohatým hedgeovým investorům z Wall Street.

Autor článku: Ryan McMaken

Překlad: Finanční ninja


Líbil se Vám tento překlad? 

Pomozte prosím zachovat provoz stránek Financnininja, i nejmenší finanční příspěvek velice pomáhá. Moc děkuji!