Šance na recesi v USA v příštím roce se blíží 50 %, ukazuje průzkum

19.07.2022
Zdroj: finance.yahoo.com
Zdroj: finance.yahoo.com

By Vince Golle and Sarina Yoo: Šance, že se americká ekonomika během příštího roku propadne do recese, jsou nyní téměř vyrovnané, protože přetrvávající a rychlá inflace povzbuzuje Federální rezervní systém k většímu zvyšování úrokových sazeb.

Článek byl publikován zde: 15.07.2022


Podle posledního měsíčního průzkumu ekonomů agentury Bloomberg činí pravděpodobnost poklesu v příštích 12 měsících 47,5 %, což je výrazný nárůst oproti červnovým 30 %. V březnu byla tato pravděpodobnost pouze 20 %. Poslední průzkum se uskutečnil 8. až 14. července a na otázku ohledně pravděpodobnosti recese odpovědělo 34 ekonomů.

Fed "dal jasně najevo, že je připraven obětovat růst, protože se zoufale snaží dostat pod kontrolu inflaci prostřednictvím vyšších úrokových sazeb," řekl James Knightley, hlavní mezinárodní ekonom ING.

"To také přispívá k nejsilnějšímu dolaru za posledních 20 let, což poškodí mezinárodní konkurenceschopnost."

"V tomto prostředí vidíme jasná rizika omezení spotřebitelských výdajů, zatímco klesající ziskovost podniků znamená, že se podniky začnou uskrovňovat," řekl Knightley.

Ekonomové snížili odhady růstu ve druhém čtvrtletí na 0,8 % anualizovaně z průměrné předpovědi 3 % v průzkumu z minulého měsíce. Odhaduje se, že růst v druhé polovině roku bude nižší než 2 %.

Pro rok 2022 je hrubý domácí produkt viděn v průměru na úrovni 2,1 %, což je slabší než projekce růstu na úrovni 2,6 % z předchozího měsíce. V roce 2023 se předpokládá průměrný růst HDP o 1,3 %.

Prognózy klíčového ukazatele inflace Fedu - cenového indexu výdajů na osobní spotřebu - byly pro každé čtvrtletí letošního roku zvýšeny. Zatímco většina odhadů byla předložena před středečním zveřejněním zprávy o červnovém indexu spotřebitelských cen, nyní je cenový ukazatel PCE v aktuálním čtvrtletí viděn na průměrné úrovni 6,3 % v meziročním vyjádření. To je o 0,3 procentního bodu více než odhad z minulého měsíce.

Pro celý příští rok se index cen PCE podle odhadů drží nad 2% cílem Fedu.


Autor článku: Vince Golle and Sarina Yoo

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.