Saúdská Arábie oznámila vyčlenění miliard na zmírnění inflační zátěže

08.07.2022
Saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salmán v Džiddě, Saúdská Arábie, 18. září 2019. (Mandel Ngan/AFP via Getty Images)
Saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salmán v Džiddě, Saúdská Arábie, 18. září 2019. (Mandel Ngan/AFP via Getty Images)

By Caden Pearson: Saúdská Arábie v pondělí oznámila, že ve snaze zmírnit dopady inflace a rostoucích cen poskytne 20 miliard rijálů (5,3 miliardy USD) přímo občanům.

Článek byl publikován zde: 05.07.2022


Král Salman bin Abdulaziz Al Saud královským dekretem schválil přidělení finanční podpory ve výši 20 miliard rijálů "na ochranu rodin příjemců před dopady globálního růstu cen", informovala Saúdská tisková agentura (SPA).

Dekret byl vydán na základě studie Rady pro hospodářské záležitosti, které předsedá korunní princ Mohammed bin Salmán bin Abdulazíz.

"Byl vydán královský dekret, který schvaluje vyčlenění 20 miliard SR jako finanční podporu, která má čelit dopadům rostoucích cen ve světě," uvedla agentura SPA.

Přibližně polovina z této částky bude rozdělena ve formě přímých peněžních převodů občanům, přičemž prostředky budou přiděleny na program občanských účtů a program podpory drobných chovatelů hospodářských zvířat.

Královský dekret byl vydán ve stejný den, kdy princ Mohammed předsedal zasedání Rady pro hospodářské záležitosti v paláci Al-Salam v Džiddě.

Princ "zdůraznil potřebu zohlednit nejpotřebnější občany tváří v tvář mezinárodnímu vývoji, který vedl k růstu nákladů na některé základní potřeby", uvedla agentura SPA.

Hovořil prý také o potřebě, aby ministerstva sledovala vývoj v otázkách dodavatelského řetězce, který ovlivňuje domácí trhy a úroveň cen, a bojovala tak proti nekalým praktikám.

Růst spotřebitelských cen

Nejnovější index spotřebitelských cen (CPI) v Saúdské Arábii za květen vykázal nárůst o 2,2 % oproti květnu 2021. To bylo podle oficiálních údajů o něco méně než dubnová míra inflace ve výši 2,3 procenta.

Hlavním faktorem květnové inflace CPI byly vyšší ceny potravin a nápojů (o 4,2 %) a dopravy (o 4 %).

Největší vliv na vyšší ceny potravin měly v květnu náklady na maso. Potraviny a nápoje mají ve spotřebním koši Saúdů poměrně velký význam s váhou 18,8 %.

Zvýšení zaznamenaly také náklady na dopravu, vzdělávání, hotely a restaurace. Většina vyšších cen byla způsobena zvýšením nákladů na potraviny.

Zvýšení cen osobního zboží a služeb o 2,1 procenta bylo způsobeno především nárůstem cen za pronájem svatebních síní o 17,2 procenta.

Princ Mohammed uvedl, že je třeba monitorovat trhy, dostupnost produktů a úroveň cen, stejně jako chránit spravedlivou hospodářskou soutěž a bojovat proti "monopolním praktikám, které ovlivňují legitimní hospodářskou soutěž nebo zájmy spotřebitelů".


Autor článku: Caden Pearson

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na telegramu:  https://t.me/financnininja

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.