Sazby hypoték poprvé po více než deseti letech dosahují 5 %

26.04.2022

By Breck Dumas (FOXBusiness): S rostoucími úrokovými sazbami začali dlužníci měnit své chování.

Článek byl publikován zde: 14.04.2022


Průměrná úroková sazba nejběžnějšího amerického úvěru na bydlení dosáhla nejvyšší hodnoty za posledních více než 10 let, uvedla ve čtvrtek společnost Freddie Mac.

Podle nejnovějšího týdenního průzkumu primárního hypotečního trhu, který provádí hypoteční gigant, činí 30letá hypotéka s pevnou úrokovou sazbou 5 %, zatímco minulý týden to bylo 4,72 %. Loni touto dobou byl průměr na úrovni 3,04 %.

Brighton ve státě New York (AP Photo/Ted Shaffrey, File).
Brighton ve státě New York (AP Photo/Ted Shaffrey, File).

"Tento týden dosáhly hypoteční sazby poprvé za více než deset let v průměru pěti procent," uvedl Sam Khater, hlavní ekonom společnosti Freddie Mac. "Američané se potýkají s historicky vysokou inflací a kombinace rostoucích hypotečních sazeb, zvýšených cen nemovitostí a omezených zásob způsobuje, že snaha o získání vlastnického bydlení je nejdražší za celou generaci."

Sazby 15letých hypotečních úvěrů s pevnou úrokovou sazbou se podle průzkumu vyšplhaly na 4,17 %, přičemž minulý týden činily v průměru 3,91 % a před rokem 2,35 %.

U pětileté hybridní hypotéky s nastavitelnou úrokovou sazbou, která je indexována podle státní pokladny, jsou nyní sazby v průměru 3,69 %. Minulý týden byla pětiletá sazba ARM na úrovni 3,56 % a před rokem ve stejnou dobu v průměru 2,8 %.

Dům v Discovery Bay, California, U.S., 31. března 2022.  (Photographer: David Paul Morris/Bloomberg via Getty Images / Getty Images)
Dům v Discovery Bay, California, U.S., 31. března 2022. (Photographer: David Paul Morris/Bloomberg via Getty Images / Getty Images)

Růst hypotečních sazeb není překvapením vzhledem k výhodným sazbám, které majitelé domů získali během pandemie COVID-19, a vzhledem k tomu, že Federální rezervní systém minulý měsíc zvýšil úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, aby se vypořádal s prudkým nárůstem inflace, který doprovázel zotavení ekonomiky po ukončení činnosti.

Ekonomové očekávají, že sazby budou v průběhu roku dále stoupat. Fed naznačil, že další zvyšování sazeb bude následovat, protože se centrální banka snaží ochladit inflaci, která je v současnosti na 40letém maximu.

Rostoucí sazby již ovlivňují chování spotřebitelů na trhu s bydlením. Nejnovější údaje Asociace hypotečních bankéřů ukazují, že zájem dlužníků o hypotéky s nastavitelnou úrokovou sazbou vzrostl minulý týden o 7,4 %, což je nejvyšší podíl od poloviny roku 2019.

Kyle, Texas. (Matthew Busch/Bloomberg via Getty Images / Getty Images)
Kyle, Texas. (Matthew Busch/Bloomberg via Getty Images / Getty Images)

MBA rovněž zjistila, že počet žádostí o refinancování se minulý týden snížil o 5 % na úroveň před pandemií.

Ačkoli se očekává, že trh s bydlením v důsledku zvyšování sazeb zpomalí, poptávka zůstává silná. Podle nejnovějšího průzkumu MBA se minulý týden zvýšil počet žádostí o konvenční i státní nákupy.


Autor článku: Breck Dumas (FOXBusiness)

Překlad: Finanční ninja

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.