Šéf ruské centrální banky tvrdí, že alternativa k systému SWIFT již existuje

01.03.2022

By Michaela Nocarová: Guvernérka ruské centrální banky prohlásila, že Rusko bude pokračovat v globálních platbách prostřednictvím alternativy k síti SWIFT. Guvernérka centrální banky Elvira Nabiullina uvedla, že tento systém je připraven nahradit SWIFT.

Článek byl publikován zde: 28.02.2022

Rána pro Rusko

Rusko má interní náhradu za SWIFT, uvedla šéfka ruské centrální banky. Minulý týden Spojené státy, Evropská unie a jejich spojenci ve snaze odradit Kreml od invaze na Ukrajinu vyřadili několik ruských bank ze Společnosti pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci (SWIFT) - mezibankovního systému pro zasílání zpráv, který se široce používá pro globální převody finančních prostředků.

Vyřazení Ruska ze systému SWIFT bylo pro ruskou ekonomiku velkou ranou, která ji fakticky odřízla od globální platební infrastruktury. V souvislosti s přívalem ekonomických sankcí proti ruskému bankovnímu systému se ruský rubl propadl na moskevské burze zhruba o 30 % na rekordní minimum vůči americkému dolaru.

Rusko nahradí systém SWIFT systémem SPFS

V pondělí Elvira Nabiullina, guvernérka ruské centrální banky, uvedla, že platební infrastruktura země bude i přes zákaz nadále fungovat. Ve zprávě agentury Reuters Nabiullina uvedla, že interní systém země pro přenos finančních zpráv (SPFS) - může "interně nahradit mezinárodní platební systém SWIFT".

Nabiullina zdůraznila, že je důležité podporovat bankovní klienty, a potvrdila, že Rusko "splní své závazky" ohledně systému SPFS, který se vyvíjí od roku 2014.

Uvidíme, zda se Rusku podaří zavést důstojnou náhradu systému SWIFT. Vzhledem k tomu, že k systému SPFS je připojeno pouze 23 zahraničních bank ve srovnání s 11 000 bankovními členy systému SWIFT, bude pro Rusko náročné umožnit vytvoření platební infrastruktury, která by dokázala uspokojit všechny jeho transakční požadavky.

Odborníci mezitím upozornili, že Rusko může využívat také kryptoměny, aby obešlo hospodářské sankce a překonalo omezení vzniklá zákazem SWIFT. V pondělí se v místních médiích objevily zprávy, že ruská vláda možná pracuje na "jedné světové" digitální měně pro globální obchod.

Závěr

Je zatím stále otázkou, co vše Rusko chystá ohledně měny. Nicméně můžeme očekávat, že lidé budou kryptoměny za svou povahu a v souvislosti s Ruskem ještě více kritizovat.


Autorka článku: Michaela Nocarová (Kryptomagazin.cz)