Šéfka ECB Christine Lagarde: Kryptoměny zůstávají hrozbou

24.03.2022
Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

By Michaela Nocarová: Poskytovatelé krypto služeb mohou být "komplicem" při obcházení sankcí proti Rusku a kryptoaktiva byla a zůstávají hrozbou, uvedla prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagarde. Také uvedla, že množství ruských rublů směřujících do kryptoaktiv a stablecoinů roste, když v úterý vystoupila na summitu o inovacích Banky pro mezinárodní platby.

Článek byl publikován zde: 22.03.2022


Lagarde: Krypto stále hrozbou

Objemy obchodů mezi ruským rublem a bitcoinem se vyšplhaly na devítiměsíční maximum, i když fiat měna země klesla na rekordní minima vůči dolaru kvůli invazi na Ukrajinu koncem února. Regulační orgány v Evropě a USA zavedly vůči Rusku přísné sankce ve snaze izolovat jeho ekonomiku.

"Podnikli jsme kroky, abychom jasně signalizovali všem, kteří směňují transakce nabízející služby v souvislosti s kryptoaktivy,"

uvedla Lagarde a dodala, že jsou "komplici" těch, kteří se snaží sankce obejít.

Zákonodárci sice vyjádřili obavy, že by se kryptoaktivum mohlo používat k obcházení sankcí, ale důkazů, které by to potvrzovaly, bylo málo. Několik amerických představitelů uvedlo, že vyhýbání se sankcím prostřednictvím krypta nepovažují za reálnou možnost. Úterní komentáře Lagarde však zřejmě naznačují, že kryptoaktiva jsou obecně spojeny s finanční kriminalitou.

"Je to tedy hrozba? Ano. Byla v minulosti hrozbou? Ano, protože když se podíváte na spoustu pochybných transakcí, které se odehrávají, na spoustu plateb za trestnou činnost, které se odehrávají, velmi často najdete nějaká kryptoaktiva,"

- řekla Lagarde.

V únoru Lagarde uvedla, že je "kriticky důležité" rychle dokončit a prosadit navrhovaný regulační balíček Evropské unie pro kryptoaktiva, zejména kvůli obavám, že se sankcionované subjekty v Rusku obrátí na kryptoaktiva, aby se vyhnuly sankcím. Navrhovaný rámec pro trhy s kryptoaktivy (MiCA) v současné době prochází složitým legislativním procesem EU.

Pokrok v oblasti digitálního eura

Lagarde na naléhání moderátora během úterního zasedání hovořila také o tolik očekávaných plánech ECB na digitální euro. Ačkoli regulační orgány v USA i jinde dříve naznačovaly, že by se s digitálními měnami centrálních bank (CBDC) nemělo spěchat, Lagarde uvedla, že se tento názor mohl změnit z řady důvodů, včetně tlaku ze strany zákazníků.

Nedávno uvedla, že by podpořila urychlení prací na potenciálním digitálním euru.

"Ano, je to naléhavé a musíme odvést skutečně solidní práci, abychom reagovali na existující potřeby,"

řekla v úterý.

Digitální euro musí být "funkční, rychlejší, jednodušší, levnější a bezpečnější v celé Evropě," uvedla Lagarde a dodala, že digitální měna by měla zlepšit inkluzi a podpořit finanční stabilitu. Cílem digitální měny však není nástroj měnové politiky nebo prostředek k odstranění hotovosti, poznamenala.

Lagarde dodala, že ECB chce zabránit tomu, aby ostatní hráči využívali výhradně digitální svět, a že ECB je na dobré cestě dokončit projekt digitálního eura do dvou let.

Závěr

Podle Lagarde je krypto stále hrozbou, i když nejsou přímé důkazy k obcházení.


Autor článku: Michaela Nocarová (Kryptomagazin)