Složené úročení dokáže zázraky, málokdo ale pozná jeho skutečnou sílu

02.02.2022


By Investicni Web: Složené úročení je nezřídka označováno za osmý div světa. Přirovnání je to celkem trefné. A nejen proto, že díky němu lze dosáhnout mimořádně zajímavého zhodnocení investovaných peněz.

Článek byl publikován zde: 22. 5. 2018


Složené úročení je nezřídka označováno za osmý div světa. Přirovnání je to celkem trefné. A nejen proto, že díky němu lze dosáhnout mimořádně zajímavého zhodnocení investovaných peněz.

Kdybyste po dobu 40 let ročně investovali 500 dolarů při průměrném 12měsíčním zhodnocení 8,5 %, měli byste na účtu v okamžiku odchodu do důchodu i díky složenému úročení k dispozici 170 tisíc dolarů. To není vůbec špatné, pouhé odkládání si peněz bokem by vás dovedlo jen k sumě 20 tisíc dolarů.

To ale není vše. Kdybyste po odchodu do důchodu z tohoto účtu každý rok vybrali 4 % a zbytek nechali dále pracovat, celkem byste po dalších 25 letech měli při průměrném ročním výnosu 8,5 % k dispozici (včetně již utracených peněz) zhruba 310 tisíc dolarů. Vy a vaši dědici.

Složené úročení je mocná zbraň, jen málokterý investor ale tuto sílu během svého života spatří na vlastní oči. Problémem je, že naplno se efekt složeného úročení projevuje až ke konci investičního horizontu, a jen málokdo začne se správnou strategií investovat dostatečně brzy.

Zdroj: A Wealth of Common Sense

Přihlaste se k odběru finančních novinek zdarma