Španělská inflace v březnu vzrostla o 9,8 %, což je největší nárůst od roku 1985

08.05.2022
Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

By The Associated Press: Španělské úřady oznámily, že inflace v březnu dosáhla 37letého maxima a vzrostla na 9,8 %.

Článek byl publikován zde: 30.03.2022


MADRID - Inflace ve Španělsku dosáhla v březnu 37letého maxima a za poslední rok se zvýšila na 9,8 %, protože spotřebitelské ceny rostou po celém světě.

Předběžný údaj, který je nejvyšší od května 1985, představuje nárůst oproti 7,6% meziroční míře inflace vykázané v únoru, uvedl ve středu národní statistický úřad.

Podle statistického úřadu byla inflace rozsáhlá a byla způsobena zvýšením cen elektřiny, pohonných hmot, potravin a nealkoholických nápojů.

Růst cen přichází po měsících globální inflace, kterou ještě zhoršila ruská invaze na Ukrajinu. Španělsko patří mezi 19 zemí používajících měnu euro, které jako celek zaznamenaly v únoru rekordní nárůst inflace o 5,8 %. Spojené státy si za stejný měsíc připsaly nárůst o 7,9 %, což je nejvyšší úroveň od roku 1982.

Španělský premiér Pedro Sánchez ve středu ve španělském parlamentu uvedl, že 73 % růstu cen je způsobeno narušením energetického a zemědělského trhu v důsledku války.

Základní inflace, která nezahrnuje energie a potraviny, vzrostla ve Španělsku o 3,4 %, což je nejvyšší nárůst od září 2008.


Autor článku: The Associated Press

Překlad: Finanční ninja

Sledujte nás na telegramu: https://t.me/financnininja
POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.