Špatná politika vytváří inflaci a otevírá dveře ještě horším nápadům

17.05.2022
(Kyodo/Newscom)
(Kyodo/Newscom)

By J.D. Tuccille: Když politici ničí ekonomiku, krátkodobě nás poškozují, ale zároveň vytvářejí budoucí příležitosti ke škodám ve jménu nápravy škod, které způsobili

Článek byl publikován zde: 16.05.2022


Nikoho, kdo pravidelně nakupuje potraviny nebo tankuje benzín do auta, nepřekvapí, že ceny rostou. Inflace dosahuje nejvyššího tempa za posledních 40 let, snižuje úspory, zhoršuje rozpočty a vyvolává obavy, zda lidé budou schopni vyjít s penězi. Rozzuřující je, že tyto rostoucí ceny jsou z velké části důsledkem hloupých politických rozhodnutí a že ve skutečnosti existuje voličská skupina, která chce zdvojnásobit politické zásahy do ekonomiky, aby ještě více omezila naši svobodu a prosperitu.

"Veřejnost považuje inflaci za hlavní problém, kterému Spojené státy čelí - a žádná jiná obava se jí nepřibližuje," uvedl minulý týden Pew Research. "Sedm z deseti Američanů považuje inflaci za velmi velký problém země, následuje dostupnost zdravotní péče (55 %) a násilná kriminalita (54 %).

Pochopitelné zaměření na inflaci přichází po dalším měsíci růstu cen. Index spotřebitelských cen sice ukazuje, že meziroční míra inflace v dubnu o něco klesla z březnových 8,5 % na 8,3 %, ale podle Úřadu pro statistiku práce je to stále "největší dvanáctiměsíční nárůst od období končícího dubnem 1981".

Tento pokles lze z velké části přičíst poklesu cen energií, díky němuž je tato kategorie stále o 30 % dražší než před rokem. Benzín byl o neuvěřitelných 43 procent dražší než v dubnu 2021. Potraviny, které jsou nevyhnutelným nákupem téměř pro každého z nás, byly dražší o 9,4 procenta.

Analytici doufají, že inflace dosáhla svého vrcholu a směřuje k ročnímu tempu 4 procenta, což je stále nad dvouprocentním cílem Federálního rezervního systému. Index cen výrobců, který je považován za předstihový ukazatel cen placených spotřebiteli, však dosahuje 11 procent, což naznačuje, že nás čeká ještě trochu bolesti, než se dočkáme byť jen mírné úlevy. Je šílený fakt, že tyto prudce rostoucí ceny jsou přinejmenším zčásti výsledkem snahy vládních úředníků "pomoci" nám překonat narušení způsobené pandemií a nařízenými lockdowny.

"Od první poloviny roku 2021 americká inflace stále více předstihuje inflaci v ostatních vyspělých zemích," napsali Òscar Jordà, Celeste Liu, Fernanda Nechio a Fabián Rivera-Reyes v březnové analýze pro Federální rezervní banku v San Francisku. "Odhady naznačují, že k této odchylce mohla přispět podpůrná fiskální opatření, jejichž cílem bylo čelit závažnosti hospodářského dopadu pandemie, a to zvýšením inflace do konce roku 2021 přibližně o 3 procentní body."

Ekonomové Fedu se snaží svou kritiku zmírnit tvrzením, že "bez těchto výdajových opatření by se ekonomika mohla překlopit do naprosté deflace a pomalejšího hospodářského růstu". To je však spekulativní. Možná by se takovým neblahým účinkům dalo předejít menším počtem tvrdých zásahů do ekonomiky, jako je zavírání podniků, nebo je kompenzovat bez zaplavení světa dolary. Koneckonců velká část planety se srovnatelnému růstu cen vyhnula.

"Vlády po celém světě samozřejmě vydávaly na boj s pandemií velké částky, ale jen málo z nich rozdávalo peníze přímo občanům, jako to udělala americká vláda," poznamenal Eric Boehm z Reasonu.

Jordà, Liu, Nechio a Rivera-Reyes nejsou ve svých závěrech o nadměrných výdajích zdaleka osamoceni.

"Počínaje březnem 2020 vytvořila americká vláda v reakci na krizi Covid-19 přibližně 3 biliony dolarů nových bankovních rezerv, které se rovnaly hotovosti, a poslala lidem a podnikům šeky," tvrdí v nedávném článku ekonom Hooverova institutu John Cochrane. "Ministerstvo financí si pak půjčilo další asi 2 biliony dolarů a poslalo další šeky. Celkový federální dluh vzrostl téměř o 30 %. Je vůbec překvapením, že o rok později vypukla inflace? Těžko si přát jasnější ukázku fiskální inflace, obrovského pádu fiskálního vrtulníku."

"Vzhledem k tomu, že ceny v USA nadále rostou tempem nevídaným po celá desetiletí, je zřejmé, že stimulace přišla za značnou, nezamýšlenou cenu: inflaci," souhlasí Santul Nerkar a Amelia Thomson-DeVeaux pro FiveThirtyEight. "Není jasné, zda inflace dosáhla svého vrcholu, ale situace je nyní ekonomicky a politicky toxická a kvůli tomu se mnoho stejných tvůrců politiky, obhájců a ekonomů, nyní ptají, zda stimulační šeky nebyly chybou."

Situace je nejen ekonomicky a politicky toxická, ale také k ní nemuselo dojít a "nebyla podložena důkazy ani ekonomickými propočty. Byla utvořena politikou."

Autoři FiveThirtyEight upozornili, že demokraté prosazovali větší stimulační šeky v rámci svého úsilí o vítězství ve druhém kole senátních voleb v Georgii. Dávat lidem peníze zdarma byl zdánlivě slibný způsob, jak si koupit trvalou podporu. V únoru 2021 myšlenku obdržení tučných šeků silně podporovalo 78 % demokratů a 64 % republikánů. Ale obrovské přílivy nových peněz do ekonomiky snižují kupní sílu.

"Nezdá se, že by voliči odměňovali demokraty a Bidena za dodatečné peníze poskytnuté v rámci stimulačního programu," dodali Nerkar a Thomson-DeVeaux. "Většina voličů viní Bidena z inflace - včetně značné části demokratů - a neschvaluje jeho přístup k ekonomice obecněji."

Prezident se ocitá pod vodou ve všech oblastech, ale podle průměru průzkumů RealClearPolitics týkajících se jeho přístupu k ekonomice je Bidenovo hodnocení v současné době na skličující úrovni 37,1 %.

Bohužel dřívější politické zásahy do ekonomiky otevírají dveře pozdějším politickým zásahům, když se situace zhoršuje způsobem, kterému veřejnost ne vždy rozumí. Nabízí příležitost, kterou mohou využít autoritáři, kteří chtějí větší vládní kontrolu nad výrobou, nákupem a prodejem.

"Ceny, které Američané platí za potraviny a další základní potřeby, jsou rekordní," prohlásila minulý týden senátorka Elizabeth Warrenová (D-Mass.). " Jeden z důvodů? Obří korporace zdražují a sklízejí rekordní zisky. Musíme zastavit zdražování ze strany korporací, které zvyšuje ceny pro rodiny."

Jak upozorňují ekonomové, to je nesmysl. Ale pro Warrenovou a její ideologické spojence je to způsob, jak přenést vinu za selhání vlády na soukromý sektor. Navrhují trestat podniky za to, že reagují na klesající kupní sílu dolaru "nesmyslně nadměrným zvyšováním cen", což je termín, "který není v zákoně nikde znepokojivě definován," poznamenala Liz Wolfeová z časopisu Reason.

Výsledkem dalšího zásahu do trhů je méně pravděpodobné, že budou nižší ceny, ale spíše se sníží dostupnost zboží, pokud se výrobcům nepodaří získat zpět náklady měřené v dolarech, které den ode dne ztrácejí hodnotu. Politici to nepochybně budou považovat za další důvod, proč obviňovat obětní beránky a prosazovat rozšíření vlastní moci. Když politici ničí ekonomiku, krátkodobě nás tím poškozují, ale zároveň vytvářejí budoucí příležitosti ke škodám ve jménu nápravy škod, které způsobili.


Autor článku: By J.D. Tuccille

Překlad: Finanční ninja

Sledujte nás na telegramu: https://t.me/financnininja

Líbí se Vám tyto stránky?

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.