Srí Lanka prohlásila, že je v bankrotu, protože finanční krize, která zemi sužuje, se prohlubuje

10.07.2022
Srílanský premiér Ranil Wickremesinghe. Adnan Abidi/Reuters
Srílanský premiér Ranil Wickremesinghe. Adnan Abidi/Reuters

By Bill Bostock: Srílanský premiér v úterý prohlásil, že jeho země "zbankrotovala". Jeden z odborníků obvinil z finanční krize, která Srí Lanku sužuje, neschopnost vlády. Podle ministra energetiky došly zásoby pohonných hmot a nyní se jedná s MMF o záchraně.

Článek byl publikován zde: 06.07.2022


Srílanský premiér Ranil Wickremesinghe v úterý prohlásil, že země "zbankrotovala", protože její finanční krize se prohlubuje.

Ekonomika začala slábnout koncem roku 2020, což vláda přičítá pandemii, ale podle jednoho z expertů je to způsobeno především špatným politickým řízením a zadlužením vůči Číně.

Srí Lanka poprvé nesplácela své dluhy v květnu. Od té doby jí došly devizové rezervy a ministr energetiky Kanchana Wijesekera v neděli uvedl, že jí zbývají zásoby pohonných hmot na méně než jeden den.

V posledních dnech stáli lidé dlouhé hodiny ve frontách, aby se pokusili sehnat benzín, zatímco ceny základních potravin se více než zdvojnásobily.

Vláda nařídila všem, kteří nepracují v základních službách, aby pracovali z domova, aby ušetřili palivo, a zavřela školy.

Ve snaze zmírnit utrpení Srí Lanka nedávno zahájila jednání s Mezinárodním měnovým fondem, aby se pokusila zachránit ekonomiku, kterou Wickremesinghe označil za "zhroucenou".

"Nyní se účastníme jednání jako zbankrotovaná země," řekl podle agentury Reuters. "Musíme proto čelit obtížnější a složitější situaci než při předchozích jednáních."

Wickremesinghe uvedl, že Srí Lanka rovněž jedná s Indií, Japonskem a Čínou o vytvoření konsorcia pro pomoc, které by mohlo zasáhnout, pokud by MMF souhlasil s tím, že Srí Lance pomůže krizi překonat.

Skupina OSN pro pomoc dětem Unicef sdělila BBC, že Srí Lanka se blíží humanitární krizi.

Ještě před současnou krizí měla Srí Lanka podle organizace Unicef druhou nejvyšší míru podvýživy dětí v jižní Asii, přičemž dva z pěti kojenců nedostávali minimální přijatelnou stravu.

Minulý měsíc vyhlásil výzvu k získání 25 milionů dolarů na rozšíření své pomoci a pomoc 1,7 milionu ohrožených dětí na Srí Lance.

Britské ministerstvo zahraničí varovalo před všemi cestami do země s výjimkou těch nezbytných kvůli hospodářské krizi.


Autor článku: Bill Bostock

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.