Stimulační šeky na zmírnění inflace, které rozdávají státy, by mohly podpořit ještě větší inflaci

12.07.2022

By Arsenio Toledo: Některé státy zavádějí pro své obyvatele nové stimuly na snížení inflace, a to buď formou šeků, nebo slev na dani. Kritici tohoto opatření namítají, že dávat lidem peníze zdarma povede pouze k tomu, že inflace bude déle vyšší.

Článek byl publikován zde: 08.07.2022


Některé státy zavádějí pro své obyvatele nové stimuly na snížení inflace, a to buď formou šeků, nebo slev na dani. Kritici tohoto opatření namítají, že dávat lidem peníze zdarma povede pouze k tomu, že inflace bude déle vyšší.

Jedním z takových států je Kalifornie, kde guvernér Gavin Newsom právě oznámil, že přibližně 23 milionů z 39 milionů obyvatel obdrží šeky až do výše 1050 dolarů v rámci výdajového balíčku na "zmírnění inflace" ve výši 17 miliard dolarů. Tento balíček zahrnuje pomoc s nájmem, pozastavení státní daně z prodeje nafty a finanční prostředky na pomoc lidem se zaplacením dlužných účtů za komunální služby.

"Právě jste obdrželi zálohu," napsal úřad guvernéra v prohlášení z 30. června, v němž oznámil, že Newsom právě podepsal státní rozpočet ve výši 308 miliard dolarů, který vedle peněz již určených na zmírnění inflace zahrnuje dalších 9,5 miliardy dolarů ve formě daňových úlev "na pomoc při řešení inflace".

V Indianě plánuje republikánský guvernér Eric Holcomb poskytnout úlevu v podobě slevy na dani ve výši 1 miliardy dolarů, což představuje přibližně 350 dolarů na každého daňového poplatníka v Indianě. Tento plán byl představen počátkem června.

V Coloradu představitelé koncem června oznámili podobný program úlevy od inflace v podobě slevy ve výši 750 dolarů. Demokratický guvernér Jared Polis toto opatření označil za "skutečnou úlevu" v době, kdy ji lidé v Coloradu nejvíce potřebují.

Ve státě Maine plánuje guvernérka Janet Millsová poskytnout lidem jednorázový šek ve výši 850 dolarů, protože obyvatelé státu se nadále potýkají se "zvýšenými náklady v důsledku inflace způsobené pandemií, od vyšších nákladů na energie až po zvýšené ceny zboží denní potřeby".

Mezi další státy, které zavedly podobné programy úlev při inflaci, patří Delaware, Georgia a Nové Mexiko.

Stimulační opatření by mohla zhoršit inflační krizi

Ačkoli stimulační programy budou pravděpodobně velmi populární, zejména pro rodiny, které se potýkají s nekonečným růstem cen, finanční a ekonomičtí analytici varují, že pouhé poskytnutí více peněz lidem v době inflační krize pouze zvýší inflační tlaky tím, že zvýší poptávku.

"Představte si na chvíli, že by se dnes ráno každý probudil s milionem dolarů na bankovním účtu. Obchody by musely upravit ceny tak, aby to odrážely; pokud by se tak nestalo, jeden člověk by si jednoduše mohl koupit všechno. Mléko by stálo 500 dolarů, cereálie 300 dolarů," napsal John Anthony Castro, finanční expert a generální ředitel technologické společnosti.

"To je inflace 101."

"'Stimulace' - nevím, jestli mám tohle slovo v tomto kontextu rád," řekl Joshua Hausman, profesor veřejné politiky na Michiganské univerzitě.

"Tyto programy nemají stimulovat ekonomiku. Mají lidem pomoci vypořádat se s rostoucími cenami ... možná už tady vidíte problém."

"Není to dobrý nápad, pokud vám záleží na inflaci, protože způsob, jakým inflace klesá, je, že lidé méně utrácejí, a tak posílání peněz působí přesně opačně."

Dan Wilson, ekonom pracující pro Federální rezervní banku v San Francisku, varoval, že pokud více států přijme stimulační balíčky na zmírnění inflace, dojde v důsledku toho k prudkému nárůstu celostátních cen.

"Chtějí dát co nejvíce peněz skupinám, které je v danou chvíli skutečně potřebují, ale omezit celkový objem peněz, které se rozdělují, aby omezili přilévání oleje do inflačního ohně," řekl Wilson.

"Posílání velkých šeků nám zvyšuje pravděpodobnost, že lidé prostě půjdou a zvýší své výdaje všechny najednou."


Autor článku: Arsenio Toledo

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja


Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.