Stříbro se zaseklo na nižších cenách. Možná je čas nakupovat

02.03.2022
Dimas Ardian/Bloomberg
Dimas Ardian/Bloomberg

By Myra P. Saefong (Marketwatch.com): Globální poptávka po stříbře je na vzestupu a očekává se, že letos dosáhne rekordu, což investorům nabízí příležitost koupit kov za ceny, které se za posledních šest měsíců jen málo změnily.

Článek byl publikován zde: 17.02.2022


"Může být předložen přesvědčivý argument, že rok 2022 bude pro stříbro dobrým rokem," říká Edmund Moy, bývalý ředitel mincovny Spojených států a hlavní stratég IRA pro obchodníky se zlatem a stříbrem U.S. Money Reserve. "Jak se globální ekonomika zotavuje z pandemie, očekávejte, že průmyslový sektor poroste poptávkou po stříbře."

Podle Silver Institute se očekává, že celková světová poptávka po stříbře letos stoupne o 8 % na rekordních 1,112 miliardy uncí.

Zčásti na základě analýzy konzultační společnosti Metals Focus pro výzkum drahých kovů Silver Institute uvedl, že "výjimečně slibný" výhled poptávky po stříbře je poháněn rekordní průmyslovou výrobou stříbra, která zahrnuje elektrické a elektronické aplikace a také zelené technologie.

Silver Institute předpovídá v letošním roce růst celosvětové poptávky po průmyslovém stříbře o 5 % na nové maximum 552 milionů uncí.

Průmyslová poptávka tvoří polovinu celkové poptávky po stříbře a měla by být zodpovědná za zhruba polovinu pohybu ceny, říká Robert Minter, ředitel investiční strategie ETF ve společnosti asset manager abrdn. Druhá polovina poptávky pochází ze šperků a investičního využití, což je podobné jako u zlata, říká.

"Vzhledem ke zdrojům poptávky lze stříbro považovat napůl za zlato a napůl za měď," říká Minter.

"Přesto když jsme porovnávali výnosy od konce roku 2020, měď se zvýšila o 28 %, zlato kleslo o 2 % a stříbro kleslo o 12 %. To znamená, že ceny stříbra by měly být mnohem vyšší, říká.

Pokud by stříbro dohnalo až polovinu výkonu mědi, znamenalo by to cenu stříbra blízko 25,50 dolaru za unci, říká Minter. 16. února se futures na stříbro ustálily na 23,605 USD.

Michael Cuggino, prezident a portfolio manažer Permanent Portfolio Family of Funds, věří, že rok 2021 sloužil jako "základní a konsolidační rok", který poskytuje "dobrý vstupní bod pro dlouhodobého investora" buď do stříbra nebo zlata, přičemž oba loni zaznamenaly pokles cen, když se začala objevovat inflace, ale byla "vysvětlena jako přechodná".

Přesto se futures na stříbro obecně od srpna drží v obchodním rozmezí méně než 5 dolarů za unci.

Pravděpodobné spouštěče pro posun v tomto roce zahrnují geopolitické a monetární obavy, inflační problémy a růst poptávky po stříbře, říká Cuggino.

Očekává se, že poptávka bude pocházet jak z tradičních, tak z cyklických podniků, stejně jako ze vznikajících zelených průmyslových odvětví, což poskytuje "silný dlouhodobý obraz poptávky po průmyslovém využití," říká.

Silver Institute mezitím také očekává, že poptávka po investicích do fyzického stříbra vzroste v roce 2022 o 10 % na 290 milionů uncí, uvedl Michael DiRienzo, výkonný ředitel institutu.

Investoři už stříbro nakupují. Moy poukazuje na to, že prodej stříbrných jednouncových mincí American Eagle v americké mincovně se vyšplhal z předpandemické úrovně 14,9 milionu v roce 2019 na 28,3 milionu v loňském roce.

Akcie na těžbu stříbra a fondy obchodované na burze mají také své místo v "souboru nástrojů pro důvtipného investora, ale vlastnictví fyzického kovu dává investorovi hmatatelné aktivum, aniž by musel zohledňovat řízení," říká.

Pokud inflace zůstane "vysoká a trvalá, očekávejte, že více investorů zajistí svá portfolia nějakým stříbrem," říká Moy, a ti, kteří chtějí těžit akcie, ETF nebo vlastnit fyzický kov, se budou muset rozhodnout, co v jejich portfoliu funguje nejlépe.

"Akcie a ETF jsou pohodlné, ale jejich výkon závisí na více než jen na spotových cenách," a pokud jde o vlastnictví fyzického kovu, klíčovými zájmy jsou skladování a přenositelnost, říká.


Autor článku: Myra P. Saefong (Marketwatch.com)

Překlad: Finanční ninja