Svět se nachází na "bodu zlomu" trvale vysokých cen

10.07.2022

By Tim Wallace: Hlavní světová centrální banka varovala, že světová ekonomika dosáhla "bodu zlomu", kdy může být nemožné zastavit rychle se šířící inflaci, zatímco válka na Ukrajině a zpomalení růstu v USA způsobují, že se Británie ocitá na pokraji recese.

Článek byl publikován zde: 26.06.2022


Banka pro mezinárodní platby (BIS) ve své výroční ekonomické zprávě uvedla, že přední ekonomiky jsou připraveny vstoupit do období, kdy se prudce rostoucí ceny zakoření a bude obtížné je kontrolovat.

Vyzvala centrální banky, aby zvýšily úsilí o řešení prudkého růstu cen a zároveň omezily dopad na růst.

Agustín Carstens, generální ředitel BIS, řekl:

"Pro centrální banky je klíčové jednat rychle a rozhodně dříve, než se inflace zakoření. Pokud se tak stane, náklady na její opětovné zvládnutí budou vyšší. Dlouhodobější přínosy zachování stability pro domácnosti a podniky převáží nad případnými krátkodobými náklady."

Centrální banky po celém světě včetně Velké Británie a USA loni doufaly, že rostoucí inflace bude "přechodná".

Prudký růst cen však přetrvává a nutí tvůrce měnové politiky k rychlému zvyšování úrokových sazeb.

BIS, která je považována za centrální banku centrálních bank, uvedla:

"Možná se blížíme k bodu zvratu, za kterým se rozšíří a zakoření inflační psychologie. To by znamenalo zásadní změnu paradigmatu."

Bank of England varovala před rizikem, že se roztočí mzdově-cenová spirála, protože zaměstnanci budou tlačit na zvyšování mezd, aby se vyhnuli inflaci, což následně zvýší náklady podniků.

BIS uvedla, že by k tomu mohlo dojít v případě, že by růst inflace byl dostatečně velký a trvalý, aby "zanechal velký otisk v životě pracovníků a firem", ale zároveň varovala, že centrální banky nesmí čekat na jasné důkazy, než začnou jednat.

Ve zprávě se uvádí: "V době, kdy je [mzdová cenová spirála] jasně viditelná, může být inflace již zakořeněná."

Instituce však upozornila, že centrální bankéři musí být také opatrní a snažit se o tzv. "měkké přistání", při kterém se ekonomika zpomalí a inflace se kontroluje, aniž by došlo k recesi.

Historie však ukazuje, že to je obtížné, a pokud centrální banky nezvýší úrokové sazby dostatečně, pak by podle zprávy BIS mohly nechat inflaci utéct.

"Příliš velké a rychlé zpřísnění by mohlo způsobit zbytečné škody. Příliš malé zpřísnění by však zvýšilo vyhlídky na větší a nákladnější zpřísnění v budoucnu," uvedla BIS.

"Odkládání nezbytné korekce zvyšuje pravděpodobnost, že v budoucnu bude nutné ještě větší a nákladnější zvýšení úrokových sazeb, zejména pokud se inflace zakoření v chování domácností a firem a v inflačních očekáváních."

Další riziko spočívá v tom, že roky nízkých úrokových sazeb vedly k růstu cen aktiv včetně domů, akcií a dluhopisů, přičemž úroveň zadlužení rostla i přes pandemii.

"Přísnější měnové podmínky potřebné ke snížení inflace by mohly zpochybnit aktiva - včetně bydlení -, jejichž cena byla dokonale stanovena na základě předpokladu trvale nízkých reálných úrokových sazeb," uvedla BIS.

"V této fázi se na špatné ekonomické časy, kdy ceny rizikovějších aktiv, jako jsou akcie, obvykle klesají, zpravidla reagovalo uvolněním měnové politiky, což zvýšilo ceny dluhopisů. Když je však inflace vysoká, je pravděpodobnější, že hospodářský pokles bude vyvolán zpřísněním měnových podmínek, což způsobí pokles cen dluhopisů i akcií."


Autor článku: Tim Wallace

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.