Světová banka snižuje výhled globálního růstu a obává se stagflace

02.05.2022

By Tyler Durden (Zerohedge): Světová banka právě snížila svou prognózu globální ekonomické expanze pro letošní rok a ze změny výhledu viní ruskou invazi na Ukrajinu.

Článek byl publikován zde: 18.04.2022

Instituce se sídlem ve Washingtonu snížila svůj odhad globálního růstu v roce 2022 na 3,2 % z lednové předpovědi 4,1 % (což je pro srovnání 5,7% expanze v roce 2021).

Prezident David Malpass v pondělním telefonátu novinářům řekl, že pokles byl vyvolán snížením výhledu pro Evropu a střední Asii, kam patří Rusko a Ukrajina.

Vzhledem k tomu, že inflace nadále prudce roste a FED se do zvyšování sazeb a QT pouští jen po špičkách, obavy ze stagflace celosvětově explodují...

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Snížení růstu vyvolalo volání po pumpování stále většího množství peněz do různých ekonomik (což samozřejmě nijak nepřispěje ke snížení inflace). Jak uvádí agentura Bloomberg, Malpass očekává, že v příštích týdnech projedná s bankovní radou nový patnáctiměsíční balíček pro reakci na krizi ve výši zhruba 170 miliard USD, který by měl pokrýt období od dubna 2022 do června příštího roku, přičemž zhruba 50 miliard USD z této částky by mělo být nasazeno v příštích třech měsících.

"Jedná se o pokračující, masivní krizovou reakci vzhledem k pokračování krize," uvedl a dodal, že nová iniciativa přesáhne 157 miliard dolarů mobilizovaných pro počáteční fázi pandemie Covid-19.

Malpassovy komentáře a plány přicházejí před jarním zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, které se koná tento týden ve Washingtonu a na němž se bude řešit potravinová bezpečnost, inflace, zadlužení a šok z ruské invaze na Ukrajinu.


Autor článku: Tyler Durden (Zerohedge):

Překlad: Finanční ninja

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.