Tato důležitá potravina v Evropě brzy dojde

15.03.2022

By RT: Evropa se nyní potýká s nedostatkem slunečnicového oleje, protože vývoz z Ukrajiny byl zastaven a dostupné zásoby by měly vystačit na 4 až 6 týdnů, varovalo sdružení výrobců rostlinných olejů v EU.

Článek byl publikován zde: 14.03.2022


"Po uplynutí tohoto období je pravděpodobné, že [nedostupnost] surového slunečnicového oleje a omezené alternativy povedou k nedostatku rafinovaného/baleného slunečnicového oleje na evropském trhu, což se projeví až na úrovni spotřebitelů," uvádí se v nejnovější tiskové zprávě FEDIOL.

Podle sdružení již konflikt na Ukrajině zabránil tomu, aby bylo do evropských přístavů měsíčně přepraveno přibližně 200 000 tun slunečnicového oleje.

EU odebírá 35 až 45 % oleje, který spotřebovává, z Ukrajiny, vysvětluje FEDIOL a dodává, že takové objemy je obtížné, ne-li nemožné, v krátké době nahradit.

Výrobci již nyní přesměrovávají olej určený pro bionaftu zpět na potravinářský trh, uvádí FEDIOL a předpovídá, že jako náhrada by mohl být použit také řepkový olej, sójový olej a tropické oleje.

Od začátku ruské vojenské operace na Ukrajině 24. února byly uzavřeny černomořské přístavy v této zemi, což způsobilo, že desítky nákladních lodí uvízly a narušily lodní dopravu.


Překlad: Finanční ninja (+Deepl)