Trhliny v petrodolaru: Saúdská Arábie zvažuje přijetí jüanu pro prodej ropy z Číny

07.04.2022

By Tyler Durden (Zerohedge): Jedním z hlavních pilířů posledních 40 let a kotvou podporující rezervní status dolaru byl globální finanční systém založený na petrodolaru - šlo o svět, v němž producenti ropy prodávali své produkty do USA (a zbytku světa) za dolary, které pak recyklovali do aktiv denominovaných v dolarech a při investování na dolarových trzích výslovně podporovali USD jako světovou rezervní měnu, a tím i postavení USA jako nesporné světové finanční velmoci.

Článek byl publikován zde: 16.03.2022


Tyto dny se chýlí ke konci.

Den poté, co jsme informovali, že "Velká Británie žádá Saúdy o více ropy, i když MBS pozval Si Ťin-pchinga do Rijádu, aby posílil vazby", přichází WSJ s převratnou zprávou, v níž uvádí, že "Saúdská Arábie aktivně jedná s Pekingem o tom, aby část svých prodejů ropy do Číny oceňovala v jüanech, ", což by mohlo ochromit nejen dominanci petrodolaru na světovém trhu s ropou - což Zoltan Pozsar předpověděl ve své poslední poznámce - a znamenat další posun největšího světového vývozce ropy směrem k Asii, ale také krok namířený přímo do srdce amerického finančního systému, který v uplynulém desetiletí využíval rezervního statusu dolaru a tiskl tolik dolarů, kolik bylo potřeba k financování vládních výdajů.

Podle zprávy se rozhovory s Čínou o kontraktech na ropu za cenu jüanu přerušují již šest let, ale v letošním roce se zrychlily, protože Saúdové jsou stále více nespokojeni s desetiletými bezpečnostními závazky USA na obranu království.

Saúdové jsou rozzlobeni kvůli nedostatečné podpoře USA jejich intervenci v jemenské občanské válce a kvůli snaze Bidenovy administrativy uzavřít dohodu s Íránem o jeho jaderném programu. Saúdští představitelé uvedli, že byli šokováni překotným stažením USA z Afghánistánu v loňském roce.

Čína nakupuje více než 25 % ropy, kterou Saúdská Arábie vyváží, a pokud by se její cena stanovila v jüanech, zvýšil by tento prodej postavení čínské měny a čínská měna by se stala světovou rezervní měnou petroyuan.

Jak připouští i WSJ, přechod na systém (petro)jüanů "by pro Saúdskou Arábii znamenal hlubokou změnu, kdyby i část ze svých zhruba 6,2 milionu barelů denně vyvážené ropy oceňovala jinak než v dolarech", protože většina celosvětového prodeje ropy - přibližně 80 % - se uskutečňuje v dolarech a Saúdové od roku 1974 obchodují s ropou výhradně v dolarech, a to na základě dohody s Nixonovou administrativou, která zahrnovala bezpečnostní záruky pro království. Zdá se, že Saúdové již o americké "bezpečnostní záruky" příliš nestojí a místo toho se přiklánějí k Číně.

Připomeňme, že již v březnu 2018 Čína zavedla kontrakty na ropu v ceně jüanu v rámci snahy učinit svou měnu obchodovatelnou po celém světě, ale dominantní postavení dolaru na trhu s ropou nijak nenarušily, a to především proto, že USD zůstal pro vývozce ropy měnou volby. Jak však nedávno poznamenal i Pozsar, pro Čínu se používání dolaru stalo nebezpečím, na které upozornily americké sankce vůči Íránu kvůli jeho jadernému programu a vůči Rusku v reakci na invazi na Ukrajinu.

Dnešní historický přechod není zrovna překvapením: Čína v posledních letech zintenzivnila své námluvy se saúdským královstvím, pomáhá Saúdské Arábii s výrobou vlastních balistických raket, konzultuje jaderný program a investuje do oblíbených projektů korunního prince Mohammeda bin Salmána, jako je například futuristické nové město Neom.

Vztahy Saúdské Arábie s USA se mezitím zhoršily za vlády prezidenta Bidena, který v kampani v roce 2020 prohlásil, že království by mělo být "vyvrhelem" za vraždu saúdského novináře Džamála Chášukdžího v roce 2018. Princ Mohammed, který podle amerických zpravodajských služeb nařídil zabití pana Khashoggiho, se minulý měsíc odmítl zúčastnit telefonátu mezi panem Bidenem a saúdským vládcem, králem Salmanem.

Dochází k tomu také v době, kdy se ekonomické vztahy USA se Saúdy zmenšují: USA nyní patří mezi největší producenty ropy na světě, což je výrazný obrat oproti 80. letům minulého století, kdy dovážely 2 miliony barelů saúdské ropy denně, ale v prosinci 2021 tato čísla klesla na méně než 500 000 barelů denně. Naproti tomu dovoz ropy do Číny v posledních třech desetiletích nabobtnal v souladu s rostoucí ekonomikou země. Podle údajů čínské Generální celní správy byla v roce 2021 největším dodavatelem ropy do Číny Saúdská Arábie s prodejem 1,76 milionu barelů denně, následovaná Ruskem s 1,6 milionu barelů denně.

"Dynamika se dramaticky změnila. Vztahy USA se Saúdy se změnily, Čína je největším světovým dovozcem ropy a nabízí království mnoho lukrativních pobídek," uvedl saúdský představitel obeznámený s jednáním.

"Čína nabízí království vše, co si jen dokážete představit," dodal úředník.

Při zpětném pohledu nyní známe důvod, proč MBS Bidenovy telefonáty nebral.

Netřeba dodávat, že USA nejsou z této historické proměny nadšené: vysoký americký úředník řekl WSJ, že myšlenka Saúdů prodávat Číně ropu v jüanech "je velmi volatilní a agresivní" a "není příliš pravděpodobná". Úředník uvedl, že Saúdové s touto myšlenkou přišli již v minulosti, kdy mezi Washingtonem a Rijádem panovalo napětí.

Je samozřejmě možné, že by Saúdové mohli ustoupit. Denní přechod milionů barelů obchodů s ropou z dolarů na jüany by mohl otřást saúdskou ekonomikou, jejíž měna rijál je na dolar navázána. Pomocníci prince Mohammeda ho varovali před nepředvídatelnými ekonomickými škodami, pokud by s plánem spěchal. Nebo se možná Saúdská Arábie pouze připravuje na den, kdy bude fixace zrušena, aby se přerušila poslední významná vazba na USA.

Větší prodej v jüanech by Saúdskou Arábii těsněji spojil s čínskou měnou, která se u mezinárodních investorů neujala kvůli přísným kontrolám, které nad ní Peking drží. Snížení prodeje ropy v méně stabilní měně by také mohlo ohrozit fiskální vyhlídky saúdské vlády.

Jak dodává WSJ, dopad na saúdskou ekonomiku by pravděpodobně závisel na množství dotčených prodejů ropy a její ceně. Podle některých ekonomů by odklon od prodeje ropy denominované v dolarech diverzifikoval příjmovou základnu království a nakonec by mohl vést k přeřazení rijálu do koše měn, podobně jako je tomu u kuvajtského dináru.

"Pokud by se to (provedlo) nyní v době silných cen ropy, nebylo by to vnímáno negativně. Spíše by to bylo vnímáno jako prohloubení vazeb s Čínou," uvedla Monica Malik, hlavní ekonomka Abu Dhabi Commercial Bank.

Přesto Saúdové stále plánují provádět většinu ropných transakcí v dolarech, ale přechod již začal a tento krok by mohl lákat i další producenty, aby své čínské vývozy oceňovali v jüanech. Dalšími velkými zdroji ropy pro Čínu jsou Rusko, Angola a Irák.

"Trh s ropou, a tím i celý globální trh s komoditami, je pojistkou statusu dolaru jako rezervní měny," řekl ekonom Gal Luft, spoluředitel washingtonského Institutu pro analýzu globální bezpečnosti, který je spoluautorem knihy o de-dolarizaci. "Pokud bude tento blok vyjmut ze zdi, zeď se začne hroutit."


Autor článku: Tyler Durden (Zerohedge)

Překlad: Finanční ninja (+ Deepl)


Upozornění: Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.